Martin Jůzek
4. 12. 2008 22:38
Slavia - Hamburk 0:2
Slávisté se neprosadili ani proti Hamburku. V základní skupině nedali ani gól.
Slávisté se neprosadili ani proti Hamburku. V základní skupině nedali ani gól. | Foto: Reuters

Praha - Tak to je hořký konec v Poháru UEFA! Fotbalisté pražské Slavie nezvládli čtvrteční utkání s německým Hamburkem, s nímž prohráli 0:2.

Aby toho nebylo málo, v závěru zápasu musel po faulu na Davida Jarolíma předčasně do kabin Martin Vaniak a závěrečné utkání na půdě Ajaxu bude muset oželet.

Zápas v Amsterdamu ale zřejmě už stejně nezmění nic na tom, že Slavia skončí v základní skupině poslední. Aby přeskočila Žilinu, která ve čtvrtek senzačně zvítězila v Aston Ville, musela by vyhrát o tři branky.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

V úvodních minutách se toho moc nestalo, alespoň tedy pokud jde o fotbalové akce. Jen fanoušci v Edenu dali průchod své zlobě vůči rozhodčímu Derelimu.

Po výrocích tureckého sudího hrál domácí tým dvakrát v deseti. Nejprve ve skluzu údajně fauloval Necid, nejlepší letošní kanonýr ale sám odkulhal za postranní čáru. Poté utržil krvavý šrám Belaid, jenže ani tady se nepískalo ve prospěch červenobílých.

Ačkoliv Slavia začala aktivně, po několika marných pokusech její tempo opadlo. Za zmínku stál snad jen hlavičkový postup domácích ze dvacáté minuty, jenž ale také nepřinesl nic než územní převahu.

Hamburk to zkoušel jinak - místo nakopávaných míčů slušně kombinoval, ale jeho průniky do vápna se daly spočítat na prstech jedné ruky. Zvláště když se do jeho ofenzivní činnosti zapojovali maximálně čtyři hráči.

Karel Jarolím skončil na tribuně

Přesně po půlhodině z ničeho nic udeřilo. K lítosti většiny fanoušků v Edenu se míč ocitl v síti Martina Vaniaka, který těžko mohl s celou situací něco dělat.

Před vápnem si dvakrát rovnal míč Mladen Petrič, jeho polostřelu potom tečoval Marek Suchý a najednou se ve vápně objevil druhý útočník Ivica Olič. Sám před brankářem si už nedělal problémy a rozjásal dvě tisícovky hostujících příznivců.

Z lavičky to dost možná vypadalo na ofsajd, a proto kouč Karel Jarolím vyběhl z vymezeného prostoru až k asistentovi, jenž podle něj měl zvednout praporek. Nic tím nezískal, jen byl vykázán na tribunu.

Rozčarovaný český mistr se pokusil odpovědět. V 39. minutě pustil Necid míč na nabíhajícího Hubáčka, ale slávistický bek tvrdou ranou jen napálil brankáře Rosta, jenž tento první nebezpečný pokus domácích vyrazil na rohový kop. Místo dalšího ohrožení paradoxně domácí založili soupeři brejk.

David Jarolím v souboji s Tavaresem.
David Jarolím v souboji s Tavaresem. | Foto: Reuters

Před odchodem do kabin se oba týmy vrátily ke své hře z nezáživného prostředku prvního dějství. Hamburk se spokojil s presinkem a slávisté marně hledali recept na vysunutou obranu německého celku, který nikam nepospíchal.

Nepomohl ani "zraněný" Šmicer

Ve druhém poločase se daly očekávat změny, jedna se uskutečnila přímo o přestávce. Hubáčka nahradil Šmicer, což znamenalo větší podporu ofenzivy.

Slavia konečně začala hrát na dva opravdové forvardy. Ale obraz hry se tolik nezměnil, zvláště když se v 56. minutě srazil nový muž na hřišti s brankářem Rostem. Nejen, že se k údivu i hostů pískal ofsajd, ale Šmicer musel být dlouho předlouho ošetřován.

Vypadalo to, že už se na hřišti neobjeví, přesto se vrátil. Akorát v době, kdy druhý pokus hostů mezi tři tyče vyslal německý reprezentant Jansen. S jeho lehkým obloučkem neměl Vaniak starosti.

O chvíli později si obrana zbytečně způsobila komplikace, když Krajčík přenechal balon gólmanovi, jenže ten z odkopu trefil nevýrazného Davida Jarolíma. Syn slávistického kouče ve službách Hamburku ale míč tečoval jen do autu.

Trenér Slavie následně z tribuny vydal pokyn k dalším dvěma střídáním. Derniéru v Edenu bez vstřeleného gólu zažil Tomáš Necid, na něhož šlo minimum přesných přihrávek, nahradil jej Toleski.

Kapitán Hamburku bojuje o míč se slávistou Černým.
Kapitán Hamburku bojuje o míč se slávistou Černým. | Foto: Reuters

O postupujících je již jasno

Změny přinesly kýžený efekt - tedy alespoň takový, že se domácí dostali alespoň na chvíli a zřejmě i poprvé do tlaku. Rohový kop, několik centrů, ale když už to vypadalo na šanci z přímého kopu, nechal sudí výhodu, která vrátila červenobílé někam k půlicí čáře.

Gólovou příležitost musel na druhé straně likvidovat Vaniak. Deset minut před koncem vyskočil po rohovém kopu nejvýše Silva, jeho hlavičku brankář s velkými potížemi vytěsnil mimo tři tyče.

Jenže bylo hůř. Po brejku Hamburku byl ve vápně faulován David Jarolím, právě Martinem Vaniakem. Gólman viděl ke zlosti fanoušků červenou kartu, slávisté již nemohli střídat, a tak se na čáru postavil Erich Brabec.

Čtěte ohlasy: Jarolím: Syn herec, divný rozhodčí a... Mám skončit?

Penaltu nechytil a smutní fanoušci začali opouštět Eden. Hamburk vyhrál v Praze 2:0 a zajistil si postup mezi 32 nejlepších týmů Poháru UEFA, kde ho ze skupiny F doplní Ajax a Aston Villa.

Slavia je naopak vyřazena a do Amsterdamu pojede za dva týdny jen z povinnosti.