reklama

"10 německých bombardérů." Angličané se Němcům vysmáli, pak vypískali jejich hymnu

Fanoušci Anglie při utkání s Německem Fanoušci Anglie při utkání s Německem autor: Reuters
Angličtí fanoušci sice v úterý oslavili postup "Three Lions" do čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy, na jejich chování během utkání s Německem se ovšem sesypala kritika ze všech stran. Nejenže vybučeli hymnu soupeře, ulicemi Londýna se navíc rozléhal chorál s názvem "10 německých bombardérů," jež komise FARE označila za diskriminující a ultranacionalistický.

Už když německý národní tým nastoupil na trávník, z ochozů legendárního stadionu Wembley se začalo ozývat hromové bučení a pískot. Neuctivé projevy fanoušků nezastavil ani začátek Das Lied der Deutschen, tedy německé hymny.

Nebyl to první incident ze strany anglických fans. Už po zápase se Skotskem v "české" skupině jim bylo vyčítáno, že pískali na fotbalisty rivala během hymny soupeřova státu i v momentě, kdy Skotové padli na koleno v podpoře hnutí BLM.

Stejné gesto ostatně předvedli před utkáním s Anglií i Němci. Bylo jim to ale máloco platné, domácí fanoušci v nepřátelských projevech vůči soupeři pokračovali dál.

Už před zápasem přitom byli několikrát osloveni ať už anglickou Fotbalovou asociací či trenérem národního týmu Garethem Southgatem, aby respektovali německou hymnu.

Požádáni byli také o to, aby se zdrželi prezentace kontroverzního chorálu "10 německých bombardérů", který odkazuje na letouny Royal Air Force (RAF), jež během druhé světové války ubránily nebe nad britskými ostrovy a poslaly k zemi celou řadu strojů německých vzdušných sil Luftwaffe. 

Antidiskriminační skupina FARE, která patří pod UEFA, už dříve popsala píseň jako "ultranacionalistickou".

Když se fanoušci shromáždili před Wembley během přípravy na zápas, na sociálních médiích se objevily záběry ukazující část příznivců Three Lions, kteří si chorál hromadně zazpívali.

Skandování bylo také slyšet dříve na turnaji a vedlo k tomu, že FA vyslala směrem k fanouškům žádost, aby se zdrželi "diskriminačního nebo neuctivého chování", podpořenou hrozbou potenciálních zákazů.

reklama