Švýcaři mají povinnou výhru v kapse. S Albánci se ale i v přesilovce pořádně nadřeli

11. 6. 2016 16:51
Fotbalisté Švýcarska získali na mistrovství Evropy první tři body, když na úvod turnaje porazili brankou Fabiana Schära Albánii 1:0. Balkánský tým přitom hrál už od konce prvního poločasu o deseti. Ve skupině se Švýcaři ještě utkají s Rumunskem, které včera podlehlo Francii 1:2.
Švýcaři mají povinnou výhru v kapse.
Švýcaři mají povinnou výhru v kapse. | Foto: Reuters

Lens - Fotbalisté Švýcarska vstoupili do mistrovství Evropy výhrou 1:0 nad Albánií, které nevyšla premiéra na kontinentálním šampionátu. Zápas v Lens rozhodl už v páté minutě Fabian Schär. Ještě před pauzou byl vyloučen albánský kapitán Lorik Cana.

Poprvé v historii Eura došlo na sourozenecký souboj. Granit Xhaka odehrál za Švýcarsko celé utkání, jeho starší bratr Taulant absolvoval 61 minut v dresu soupeře.

Švýcarsko má ve skupině A stejně bodů jako Francie, která vede díky lepšímu skóre. Země helvétského kříže se v dalším duelu ve středu střetne s Rumunskem a Albánie s domácím výběrem.

Zápas rozhodl stoper

Favorit začal výborně a už v páté minutě otevřel skóre. Na Shaqiriho roh si naskočil stoper Schär a přehlavičkoval vyběhnutého brankáře Berishu.

Albánci však nezaostávali a po půlhodině hry mohli vyrovnat. Sadiku po Hysajově pasu postupoval sám na švýcarskou branku, jenže Sommer ho výborně vychytal.

Velká komplikace pro nováčka ME přišla ve 37. minutě, kdy kapitán Cana dostal za hru rukou druhou žlutou kartu a musel ze hřiště. Premiérové vyloučení na francouzském turnaji tak přišlo už ve druhém utkání.

Švýcaři v početní výhodě ožili. Hned po Canově červené kartě trefil z přímého kopu Dzemaili tyč, o chvíli později záložník Janova zamířil do boční sítě. Seferovicovu ránu z úhlu pak vyrazil Berisha.

Podobně skončil i jejich vzájemný souboj v úvodu druhého poločasu a gólman Lazia Řím výtečně zlikvidoval Seferovicovu střelu také v 66. minutě.

Albánci se po většinu času bránili, ale v závěru málem pasivnějšího protivníka potrestali. Sadiku zamířil do boční sítě a v 87. minutě zachránil Švýcarům tři body Sommer, který zneškodnil pokus zcela volného náhradníka Gashiho.

Fotbalisté Albánie ani na sedmý pokus nedokázali švýcarský tým porazit a pošesté s ním prohráli.

Rozpolcené fandění příbuzných bratří Xhaků

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina A (hráno v Lens):

Albánie - Švýcarsko 0:1 (0:1)

Branka: 5. Schär. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: Cana, Kace, Kukeli, Mavraj - Schär, Behrami. ČK: 37. Cana. Diváci: 33.805.

Albánie: Berisha - Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli - Abrashi, Kukeli, T. Xhaka (62. Kace) - Roshi (74. Cikalleshi), Sadiku (82. Gashi), Lenjani. Trenér: De Biasi.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, G. Xhaka - Shaqiri (88. Fernandes), Dzemaili (75. Frei), Mehmedi (62. Embolo) - Seferovic. Trenér: Petkovic.