Francie porazila Anglii 19:3. Ale jen na střely

11. 6. 2012 19:50
Ve skupině D fotbalového mistrovství Evropy se utkali papírově nejsilnější Anglie a Francie. A jejich měření sil skončilo smírně 1:1.
Joleon Lescott střílí vedoucí branku Anglie, Francouzi ale ještě do poločasu srovnali. | Foto: Reuters

Doněck - Také poslední základní skupina letošního Eura byla rozehrána. V duelu spolufavoritů nejen skupiny D ale celého šampionátu si za remízu 1:1 rozdělili fotbalisté Francie a Anglie po bodu.

Přestože blíže k vítězství měli Francouzi, byli to hráči ze země galského kohouta, kteří museli mazat manko soupeře. Angličany dostal do vedení po půlhodině hry Lescott, jenže ještě do konce první půle vyrovnal Nasri.

"V druhém poločase jsme měli dát druhý gól. Ale viděli jsme dva týmy, které chtěly vyhrát, takže 1:1 je o.k. První zápas je těžký, s tím můžu žít," zhodnotil duel kouč Francie Laurent Blanc.

"Jsem spokojený s tím, jak jsme hráli i jak to dopadlo. Jsem rád, že můj tým dokáže hrát na této úrovni. Teď se můžeme soustředit na další zápasy," řekl pod zápase i druhý novic na reprezentační lavičce na Euru Roy Hodgson.

Zmohla anglické fanoušky nuda či únava?

Když ve druhém poločase zabrousily televizní kamery do hlediště, našly jednoho spícího anglického fanouška. Zda usnul nudou nebo společenskou únavou (britští fans se před zápasem notně posilňovali v místních barech a hospodách) ví jen o sám. Pravdou zůstává, že o nic podstatného, co se týká ofenzivy ostrovní reprezentace, nepřišel.

Angličané totiž ukázali to nejlepší ze svého ofenzivního repertoáru během první půlhodinky. Nejprve se sám před Llorisem neprosadil Milner, o pár minut později ale po nádherně zahraném přímém kopu uklidil nechytatelnou hlavičkou míč do sítě Lescott.

Vyrovnání obstaral Nasri

Tím veškeré ofenzivní manévry tří „anglických lvů“ Welbeck-Chamberlain-Gerrard skončily. Aktivitu naopak převzali Francouzi a hned ve 39. minutě bylo vyrovnáno. Ribéry přiťuknul na hranici vápna míč proti pravačce Nasriho a záložník Manchesteru City nedal svému klubovému parťákovi Joeovi Hartovi v brance Anglie šanci – 1:1.

Nasriho povedenou gólovou střelou jako kdyby se ostatní francouzští mušketýři inspirovali a ve druhé pětačtyřicetiminutovce rozpoutali v okolí pokutového území soupeře důkladné dělostřelecké cvičení.

Francouzi se vítězného gólu ve druhé půli nedočkali

Jenže britské hradby odolaly, dvakrát vystavil všanc své tělo střelcům Gerrard, jednou pomohl Hartovi Welbeck a když už dvě dělové koule Benzemy obraným valem prolétly, blonďatý generál v brance Anglie byl vždy připraven.

Oba rivalové se tak rozešli na úvod Eura smírně a čekání Gerrarda a spol. na triumf nad Francií na velkém fotbalovém turnaji se opět o něco protáhne. Naposledy dokázal hrdý „Albion“ skolit „galského kohouta“ ve skupině světového šampionátu zpřed třiceti lety.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina D - Doněck:

Francie - Anglie 1:1 (1:1)

Branky: 39. Nasri - 30. Lescott. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Oxlade-Chamberlain, Young (oba Angl.). Diváci: 48.500.

Francie: Lloris - Debuchy, Mexes, Rami, Evra - Cabaye (84. Ben Arfa), Diarra, Malouda (85. Martin) - Nasri, Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker (78. Henderson), Oxlade-Chamberlain (77. Defoe) - Young - Welbeck (90. Walcott). Trenér: Hodgson.