reklama

Balotelli: fotbalový génius s prostinkou duší Oty Rákosníka

Balotelli umí svět pobavit svými góly, ale i jinak. Jeho nejslavnější video zobrazuje Mariův boj s rozlišovacím dresem... Sport
Adoptivní potomek ghanských uprchlíků píše dějiny italského fotbalu.

Glosář - Máte rádi hádanky? Nebojte se, tahle bude jednoduchá. Takže:

Kdo je to? Chlapík, jemuž v Manchesteru už 27x odtáhli jeho maserati kvůli špatnému parkování a zaplatil za to v přepočtu už 274 000 korun na pokutách.

Blázínek, co se chtěl doma s kamarády pobavit a zábavnou pyrotechnikou přitom spolu podpálili dům.

Výtržník, co dostal pokutu už úplně za všechno. Třeba za to, že po mladém spoluhráči házel ze srandy šipkami.

A také plejer, o němž Roberto Mancini, jeho trenér v Manchesteru City, řekl: "Je to neuvěřitelný fotbalista. Jeho jediným problémem je, aby mu správně fungoval mozek."

Ano: Mario Balotelli, italský hrdina čtvrteční noci. Autor dvou gólů v německé síti v semifinále Eura 2012. Finálový vyzyvatel španělských suverénů. A při tom všem, nebo možná právě proto, taky tak trochu blázen.

Možná i víc než trochu...

Neměli na jídlo, teď je z něj multimilionář

Když bude mít Balotelli den, nezastaví ho žádná obrana světa. Zastavit se totiž může jen on sám. Jako v přípravném utkání Citizens s Los Angeles Galaxy. Mario šel sám na brankáře, s balonem se zastavil, otočil se a chtěl skórovat patičkou. Jenže míč šel mimo - viz video. A přesně tohle je prostě Mario Balotelli.

 Kluk s pohnutým osudem, jehož ghanští rodiče neměli po útěku do Itálie prostředky na to, aby jej živili, a tak se chlapečka ujala rodina Balotelliových. Adoptivní matka seděla včera na tribuně, otec přijede na finále. "Je to nejhezčí den mého života," vzkázal jim šťastný Mario.

Už v 17 letech měl v Interu Milán smlouvu na 3 miliony eur. Ale kouč Mourinho ho každou chvíli vyhazoval z kádru. Někoho tak nedisciplinovaného v životě neviděl. Ale zároveň také nikomu s podobně problematickou morálkou nedal nikdy tolik dalších šancí.

Věděl totiž, že Balotelliho fotbalový talent je natolik průzračný, že ho prostě nemůže nechat ležet ladem.

Otík Rákosník, ale i arogantní monstrum

Mario má v sobě jakýsi Faktor X. Absolutní lehkost, něco nevypočitatelného. Dotek geniality.

A jak už to bývá, když pánbůh někde na něčem přisype, pak jinde ubere. I v 21 letech se totiž Balotelli stále chová jako přerostlé děcko.

A to i letos na Euru. Když v prvním utkání se Španěly zazdil stoprocentní šanci, kouč Prandelli se rozzlobil a příště ho posadil na lavici. Když pak Balotelli v duelu s Iry geniálně skóroval, už se hrnul za trenérem, aby mu něco peprného pověděl. Naštěstí po něm spoluhráč Bonucci skočil a jeho nevymáchanou pusu mu včas zacpal. Doslova.

"Je na čase, aby Mario dospěl. Tenhle turnaj by mu k tomu měl pomoci," prohodil tehdy i zkušený reprezentant Daniele De Rossi.

Někdy se Balotelli chová jako miloučký prosťáček typu Otíka Rákosníka z filmu Vesničko má středisková, jindy jako, s prominutím, arogantní monstrum bez mozku.

Když vám Petr Pan dupne na hlavu

Pamatuje si to třeba Scott Parker z Tottenhamu, kterému Mario v zápase šlápnul na hlavu. Nebo hráči Arsenalu, které v jarním zápase počastoval hned několika brutálními zákroky, za které přišla sice pozdě, ale přece jen také červená karta.

"Ten tady skončil," běsnil pak kouč Mancini, jemuž v boji o titul vypadnul z disciplinárních důvodů klíčový útočník.

Balotelli je, tak říkajíc, rozdílový hráč. A pro Italy bude podstatné, jak se na neděli vyspí. U něj totiž nikdy nevíte, jestli mužstvu hattrickem vystřílí titul, anebo jestli naopak neprovede nějakou pitomost, která může tým totálně potopit.

"Mario je jako Petr Pan, ten pohádkový chlapec z knížky, co nikdy nedospěje," popsal svého klienta poeticky Balotelliho agent Mino Raiola.

Ale atmosféra velkého šampionátu ve ztřeštěném Mariovi nejspíš přeci jen probouzí cosi nového.

Pošťák u kastlíku taky neslaví

Vždycky se ho ptávali, proč své góly prakticky neslaví. Tak na to odpovídal, že dávat góly je prostě jeho práce. A že pošťák také neslaví, když vhodí dopis adresátovi do kastlíku.

Jenže když se balon v Neuerově síti zatřepal podruhé, strhnul ze sebe Balotelli v nezměrné euforii dres a vzepjal se v póze antického bojovníka. Arogantní pohrdání vším vůkol bylo pryč. Z toho přerostlého dítěte byl najednou king, který v ten moment oslnil celý svět.

Dospěl v tu chvíli? Alespoň trochu? Uvidíme.

A když jsme začali hádankou, proč neskončit v Británii mimořádně oblíbenou anekdotou: "Přijde takhle jednou Mario Balotelli do univerzitní knihovny..."

Nejen o Balotellim můžeme spolu diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, staňte se jeho fanouškem, na stránce stačí kliknout na "To se mi líbí".

reklama