Belgičtí ďáblové se probudili. Irům nasázeli za poločas tři góly a vyrovnali rekord Španělů

18. 6. 2016 16:50
Belgie v prvním sobotním duelu mistrovství Evropy porazila Irsko jednoznačně 3:0. Celý první poločas se přitom "Rudí ďáblové" stejně jako proti Itálii trápili, ovšem pak prolomil ofenzivní hráz Romelu Lukaku a Belgie vyrovnala dosavadní turnajový rekord Španělska, které v pátek porazilo Turky rovněž 3:0.
Romelu Lukaku
Romelu Lukaku | Foto: Reuters

Bordeaux - Fotbalisté Belgie poprvé na mistrovství Evropy ve Francii zvítězili, Irsku dali tři góly v druhém poločase a vyhráli 3:0. Na výhře se dvěma brankami podílel útočník Romelu Lukaku, další trefu přidal Axel Witsel.

Svěřenci trenéra Marca Wilmotse se posunuli na druhé místo skupiny E a v posledním duelu se Švédskem jim k postupu do osmifinále bude stačit remíza. Irové spadli na čtvrté místo a o šanci na pokračování v turnaji budou bojovat ve středu 22. června s již jistým vítězem skupiny Itálií.

Wilmots udělal po neúspěšném úvodním střetnutí s Itálií (0:2) tři změny v základní sestavě. Na pravém kraji obrany nahradil Laurenta Cimana Thomas Meunier, v záloze dostali namísto Radji Nainggolana a Marouanea Fellainiho přednost Moussa Dembélé a Yannick Ferreira-Carrasco.

Kouč Irska Martin O'Neill musel zareagovat na zranění Jonathana Walterse. Změnil rozestavení na 4-4-1-1, přičemž novicem v sestavě byl Stephen Ward.

První poločas se Belgičané trápili

První výraznější moment přišel v 13. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k hlavičce belgický stoper Alderweireld, Randolphovu branku však minul. O chvíli později se po dalším De Bruyneho centru dostal ke střele Hazard, i jeho pokusu ale scházela přesnost.

V 24. minutě sice Ferreira-Carrasco nadvakrát překonal Randolpha, gól však nebyl uznán pro správně odpískaný ofsajd. Se střelou De Bruyneho si následně brankář West Hamu bez problému poradil. V 42. minutě znovu hlavičkoval po rohu Alderweireld, na brankové čáře ale včas zasáhl záložník Hoolahan.

Velmi aktivní byl záložník Manchesteru City De Bruyne, jenž se podílel na šesti šancích Belgie v prvním poločase: jednou vystřelil a pětkrát dostal své spoluhráče do nadějné pozice přihrávkou.

Zranění Dembelého Belgii nezastavilo

Ryšavý hráč se výraznou měrou zasloužil i o první gól zápasu, když ve 48. minutě přihrál před šestnáctku soupeře Lukakovi a ten levou nohou přesně zakončil. Belgie skórovala na ME po 16 letech.

Vzápětí vedoucí tým přišel kvůli zranění o záložníka Dembélého, jehož všech 30 přihrávek v zápase bylo přesných. V 61. minutě se ale Belgie mohla znovu radovat, Mounierův centr do vápna zužitkoval Witsel a vstřelil první reprezentační gól od září 2014.

Irové se snažili více útočit, ztroskotali však na nepřesnosti a nakonec ani nevystřelili na branku. Belgičané naopak po protiútoku dali třetí gól.

Lukaku napodobil Wilmotse

Podruhé se prosadil Lukaku, jenž v posledních šesti duelech za národní tým skóroval šestkrát. Stal se navíc prvním hráčem "Rudých ďáblů", který dal dva góly v jednom turnajovém utkání, od roku 1998, kdy se to na MS povedlo současnému kouči Belgie Wilmotsovi, shodou okolností rovněž na stadionu v Bordeaux proti Mexiku.

V závěru si obě strany vypracovaly ještě několik šancí, skóre už ale zůstalo nezměněno. I tak Belgičané vyrovnali svou nejvyšší výhru na velkém turnaji. Irsko ani v osmém soutěžním utkání v řadě nedokázalo dnešního soupeře zdolat a na vítězství na ME čeká už 28 let.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina E (hráno v Bordeaux):

Belgie - Irsko 3:0 (0:0)

Branky: 48. a 70. Lukaku, 61. Witsel. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.). ŽK: Vermaelen - Hendrick. Diváci: 39.493.

Belgie: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Dembélé (57. Nainggolan) - Carrasco (64. Mertens), De Bruyne, Hazard - Lukaku (82. Benteke). Trenér: Wilmots.

Irsko: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Ward - Hendrick, Whelan, McCarthy (62. McClean), Brady - Hoolahan (71. McGeady) - Long (79. Keane). Trenér: M. O'Neill.