reklama

Bílkovy hvězdy na Old Trafford jako Poborský? Probuďte se

Za Pilaře s Jiráčkem už české kluby nic nedostanou, prodaly je před půl rokem Za Pilaře s Jiráčkem už české kluby nic nedostanou, prodaly je před půl rokem autor: Reuters
Dobrý transfer čeká Gebre Selassieho, o smlouvu hraje Sivok

Vratislav - Páni, ten vlasatý Jiráček září na Euru jako Nedvěd. A Pilař, ten tam přece sviští skoro jako Poborský, blahé paměti.

To se ti hoši po šampionátu určitě dobře prodají a těch peněz, co za ně do Česka přiteče! Něco takového si jistě v těchto dnech pomyslela spousta svátečních fanoušků fotbalu.

Ti poučenější už jim ale v restauracích a jiných nálevnách dozajista stačili vysvětlit, že za ty dva už nepřiteče nic, protože jsou už půl roku prodaní.

Ano, o zajímavý přestup si na šampionátu říká Theo Gebre Selassie, o parádní smlouvu hraje volný hráč Tomáš Sivok.

Ale žádné megapřestupy podobné těm z "anglického" léta 1996 nečekejme. Tehdy se to, panečku, jen sypalo, finalisté z Wembley byli v neskutečném kurzu.

Půl miliardy za hvězdy z Wembley

Karla Poborského koupil ze Slavie Manchester United (143 milionů), ze stejného klubu odvedlo Atlético Madrid Radka Bejbla (65). Dražší byl Pavel Nedvěd, jenž ze Sparty pílil do Lazia (138), na Letné zinkasovali i za Petra Koubu. La Coruňa zaplatila 52 milionů.

A to ještě slávisté Suchopárek a Šmicer podepsali Štrasburku, resp. Lens ještě před turnajem, aby měli klid.

Se vším všudy k zisku půlmiliardy korun moc nescházelo. A všechny přitekly do českého fotbalu. No, přesněji řečeno do rukou, které ho tehdy spravovaly... Ať už tak či tak, něco takového letos rozhodně nehrozí.

Důvody? Tady jsou:

1) Obchody s kometami šampionátů už nekvetou.

"Stříbro v Anglii přišlo pár let po revoluci, Češi byli ještě módní. To už dneska neplatí. A navíc si velké kluby případné posily dlouhodobě skautují, sledují je v ligových soutěžích a evropských pohárech. Na kometu z jednoho turnaje už nikdo nedá," vypráví Pavel Zíka, zakladatel firmy Sport Invest, která zastupuje např. Petra Čecha. Sám Zíka už ve fotbalové branži nepůsobí, mechanismy fotbalového obchodu zná ale dokonale.

2) V českém týmu není mnoho hráčů na prodej.

Smysl má pochopitelně debata o základní sestavě. Čech (30 let) v Chelsea prodloužil smlouvu.  Kadlec (27) by musel začít hrát jak bůh, aby někdo ještě větší přeplatil jeho kontrakt v Leverkusenu. Limberský (28)? Dejme tomu, ale v jeho věku by bylo odstupné vyšší milionu eur zázrak.

Rosický (31)? Ruské kluby se sice vyptávají, ale proč by odcházel z Arsenalu, když nemusí? Plašil (30), taky žádná velká rána, Hübschman (30) v jeho věku totéž. Baroš (30) - z Galatasaray přestoupit může, ale žádné astronomické částky za něj nikdo nedá.

Věkově by odpovídal Kolář (26), ale zatím asi nikoho neoslnil. Na rozdíl od Jiráčka (26) a Pilaře (23), jenže ty si prozíravý Wolfsburg koupil už před půlrokem.

Atraktivní "zboží": TGS + Sivok

Takže se vylučovací metodou dostaneme k dvojici Theo Gebre Selassie (přezdívaný TGS)  a Tomáš Sivok.

"Theo má v Liberci k přestupu zelenou, zájem má o něj několik klubů," říká jeho agent Viktor Kolář. Nejhlasitěji se mluví o Werderu Brémy a sumě 2 miliony eur. Věc by měla být těsně před podpisem.

"Jestli Theovu cenu zdvihly jeho výkony na Euru? Kdybych na to měl takto přímo odpovídat, tak bych si připadal jak obchodník s bílým masem," reaguje Libor Kleibl, ředitel Slovanu Liberec.

"My jsme byli s ním a jeho agentem domluveni, že ho uvolníme, řekli jsme si za jakých podmínek, tedy i za jakou sumu. Pokud ji Euro vychýlí, tak o pár procent. Obránce na tom přeci jen není jako útočník, který nastřílí hattrick a hned se do něj někdo zblázní," usmívá se Kleibl.

To je málo, řekl Besiktasi

A pak je tu ještě Tomáš Sivok. Ten se s tím nepáral a když za ním Besiktas přišel s návrhem nové smlouvy, podíval se na výši nabízeného platu a řekl - To je málo. Nepřidali mu, tak šel.

Je volným hráčem, což je pro případné zájemce atraktivní záležitost. Nikomu za něj nic nemusí platit, takže se tahle úspora může pozitivně odrazit v jeho měsíční výplatě. V zimě o Sivoka stála i Neapol, uvidíme, zda to stále platí. Hráčův agent Jiří Müller zůstává tajemný.

Viktor Kolář ze Sport Investu připouští konkrétní zájem o dva jeho klienty na Euru. Jedním z nich bude dozajista Gebre Selassie, druhým může být Limberský."Není vyloučeno, že postup českého týmu do čtvrtfinále může přestupy českých hráčů urychlit. V současné chvíli ale lze potvrdit pouze to, že ve dvou případech jsou konkrétní zájemci na přestup hráčů, které zastupuje naše agentura.“

3) Češi toho až tak moc ještě nepředvedli.

"My jsme tady okouzleni postupem do čtvrtfinále, ale evropský fotbalový trh se na to zatím dívá jinak," říká poněkud skeptičtěji Pavel Zíka. "Vidí to tak, že Češi postoupili z nejsnazší skupiny, v níž nezměřili síly s nikým z evropské špičky. Aby Evropu opravdu oslovili, museli by jít ještě nejméně o stupínek dál," říká bývalý fotbalový agent.

Tím míní postup přes Portugalce. "Ti už jsou jasnými nositeli kvality a úspěch v souboji s Cristianem Ronaldem nebo Nanim by se cenil."

Jak už bylo výše popsáno, je opravdu otázkou, kdo by měl být terčem nějakého velkého obchodu. Když to řekneme hodně ošklivě a cynicky - zboží už je většinou buď prodané, nebo se blíží konec jeho záruční lhůty.

Darida do Ruska? Plzeň mlčí

Přesto probleskují zákulisím zprávy, že například Plzeň měla z Ruska dostat zajímavou nabídku na náhradníka Bílkova týmu Daridu.

"Naši hráči určitě na Euru sledovaní jsou, ale nic konkrétního se neděje, žádné nabídky tu nemáme," říká Pavel Pillár, mluvčí plzeňského klubu.

Střelce dvou branek na šampionátu Petra Jiráčka prodala Plzeň už v zimě, po Lize mistrů. Wolfsburg zaplatil podle různých zdrojů 100-150 milionů korun. Nabízí se otázka, jestli by nyní Jiráček nebyl dražší.

"Kdepak, rozhodně nelitujeme, že jsme ten obchod udělali. Wolfsburg projevil zcela nadstandardní zájem o hráče, nabídl nadstandardní finanční podmínky, o žádném litování nemůže být řeč," říká Pillár.

Na válce o Pilaře vydělal Wolfsburg

 Naprosto speciální situace nastala tehdy kolem Václava Pilaře. Hradecký štírek byl od léta v Plzni na hostování. A v Lize mistrů ukázal, že je schopen rychlostně soupeřit i s absolutní špičkou. Když za ním na konci podzimu přišla Plzeň s nabídkou smlouvy, dozvěděli se ovšem zkoprnělí činovníci Viktorie, že hráč už se domluvil s Wolfsburgem.

Byla kolem toho spousta zlé krve, Pilař byl dokonce na jeden zápas vyřazen z ligového kádru. To všechno kvůli tomu, že si Plzeň administrativně správně nepořídila na Pilaře všechna opční práva.

A rozhodující slovo měl tedy hráč a také jeho kmenový klub Hradec Králové. A ti chtěli přestup do Wolfsburgu. Ten byl zaknihován, za 50 milionů korun, s tím, že Pilař ještě jaro odehraje na hostování v Plzni.

Přestupní sumu si rozdělily Hradec a Plzeň. Viktoria tak nakonec měla z Pilaře kvalifikovaným odhadem maximálně 20 milionů korun, spíše méně.

Jukl: Pilař chtěl mít klid. Svědčí mu to

Na to, že je to teď hráč možná za 150 milionů, to opravdu není moc.

"U Václava Pilaře se tehdy vyvinula situace, kterou Viktoria Plzeň nemohla příliš ovlivnit," komentuje věc s odstupem času Pavel Pillár.

A co na to hradecký ředitel Richard Jukl? Nelituje, že Pilaře prodal už tenkrát a (dnešníma očima) tak levně? "Já jsem v první řadě rád, že se Vaškovi na Euru tak daří. Bylo jeho přání přestoupit, i proto, aby měl na šampionátu čistou a chladnou hlavu. To se podařilo a vidíte, jak z toho teď reprezentace těží," vypráví Jukl.

A pak přechází do protiútoku. "Mě by hlavně zajímalo, jestli svých článků litují ti novináři, co Vaškovu účast na Euru celé jaro zpochybňovali. Pořád psali, že nic nehraje a že by ho měl vyměnit sparťan Krejčí. Tak doufám, že se teď ti páni chytili za nos."

Kdo se za nos nechytá, je určitě manažer Wolfsburgu Felix Magath, který si nejžhavější české zboží koupil dávno před Eurem. A ve slevě.

Zaujalo vás téma? Vidíte to podobně, nebo jinak? O fotbalu spolu můžeme diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Staňte se jejím fanouškem, stačí jen na stránce kliknout na "To se mi líbí".

reklama