reklama

Češi jsou ve Vratislavi ve většině. A jsou také více slyšet

Takto to vypadalo po příjezdu českých fanoušků na vratislavském nádraží. Takto to vypadalo po příjezdu českých fanoušků na vratislavském nádraží. autor: Tomáš Kubánek
Kdekdo by čekal, že před úvodním zápasem fotbalistů Česka a Ruska na mistrovství Evropy budou mít v ulicích Vratislavi převahu fanoušci početnějšího Ruska. To je však omyl.

Vratislav (od zvláštního zpravodaje) - Kdekdo by čekal, že před úvodním zápasem fotbalistů Česka a Ruska na mistrovství Evropy budou mít v ulicích Vratislavi převahu fanoušci početnějšího Ruska. To je však omyl.

Česká vlajka je téměř na každém rohu, z každé strany se na vás vedle polštiny valí čeština a především - čeští fanoušci jsou nejhlučnějšími obyvateli páteční Vratislavi.

Český výkon sledují i Brazilci

Přestože vzájemný zápas začíná na zdejším Městském stadionu až ve 20:45, už kolem 11. hodiny se kolem stadionu trousily stovky fanoušků z obou zemí a také místní fandové, kteří nezískali vstupenky na úvodní zápas šampionátu mezi Polskem a Řeckem (18:00), kdežto na česko-ruský souboj se jim to podařilo.

Zde vychází fanouškovské klání nerozhodně, a to jak početně, tak hlučností. A novináři, fotografové, komentátoři, kameramani a další zástupci médií za nimi, co se týče počtu, nijak nezaostávají.

V tiskovém centru, které je tu pro ně otevřeno už od deváté hodiny ranní, je sice téměř prázdné, zhruba na pětset techniků a dalších televizních pracovníků se na stadioně připravuje na přenos.

A to nejen z Česka, Ruska a Polska. Svůj štáb do Vratislavi vyslali Brazilci, Japonci, nebo Číňané.

Na Rynku dominují Češi

Ale zpět k fanouškům. Zhruba ve dvanáct hodin se na místním středobodu - Rynku, kde je umístěna fanzóna, nedá téměř nikam sednout, jak jsou přilehlé hospody zaplněné fanoušky z obou zemí.

A tam už mají Češi jasně navrch. Česká vlajka je vidět na každém plotu hospody, čeští fanoušci jsou slyšet svými pokřiky už z dálky.

Fanoušci se alespoň podle nápisů na vlajkách sjeli ze všech koutů republiky. Vidět jsou nápisy České Budějovice, Plzeň, Olomouc nebo slezská víska Dobroslavice.

Rusové jsou naopak v defenzivě, nijak se neprojevují a komunikují výhradně mezi sebou.

Na kraji Rynku pobývá u hotelu českého týmu Monopol zhruba stovka českých fanoušků, kteří čekají na příjezd hráčů po dopolední vyjížďce do botanické zahrady.

Kolem druhé hodiny odpolední však mají policisté a další strážci pořádku největší práci na vlakovém nádraží. Ze všech stran se sem sjíždějí fanoušci všech tří zemí.

Nejprve vlakem z dalekého Przemyslu, který leží až na hranicích s Běloruskem, přijíždí zhruba stovka ruských fanoušků. Někteří byli hodně hlasití, což dost dráždilo policejní vlčáky na peroně.

Největší pozornost však vzbudila dvojice velmi osvalených a potetovaných fanoušků Chorvatska a především dvacetičlenná skupina Irů. Týmy obou zemí se totiž v neděli utkají ve vzájemném zápase v nedaleké Poznani a ve Vratislavi mají základnu.

Český vlak byl slyšet

Hned poté přijel z Varšavy vlak plný Poláků, kteří sice přijeli rovněž na večerní zápas, zpěvem pokřiků však ladili formu před zápasem s Řeky.

Těsně před půl třetí však největší rozruch na nově zrekonstruovaném nádraží přinesl příjezd speciálního vlaku z Prahy, který čítal jedenáct zcela plných vagónů.

Už z dáli byl slyšet jejich řev, z každého okna vyčuhovaly české vlajky a doplňoval to pokřik "Už jsme tady".

Nic netušící cestující se na sebe sice tázavě dívali, protože se přes hordu fanoušků nemohli procpat do svého vlaku, zhuba tisícičlenná masa obsadila na pět minut peron a začala zpívat chorály.

Až poté začali fanoušci scházet do podchodu, u nějž ho přivítali dva ruští fanoušci, kteří je začali svým fanděním začali provokovat. Naštěstí pro ne se nikdo z Čechů vyprovokovat nenechal.

Za východem se většina fanoušků rozprchla do přistavených autobusů, které je odvezly do fanouškovské zóny. Hned v tom prvním, přeplněném a hlučícím, autobuse to jeho řidič neměl jednoduchá, a tak se autobus spíš plužil než jel a takových bylo mnohem víc.

V pět hodin už však bylo na stadioně slyšet první české hromadné fandění, takže se zřejmě všichni účastníci vlakového zájezdu na stadion dostali.

reklama