Češi na Euru končí, bublá v nich křivda. Dřeli, ale manko z první půle už nesmazali

3. 7. 2021 19:56
Čeští fotbalisté se mezi poslední čtyři týmy mistrovství Evropy nedostali. Ve čtvrtfinále podlehli v Baku Dánsku 1:2.
Ošetřovaný Tomáš Souček ve čtvrtfinále Česko - Dánsko na ME 2020
Ošetřovaný Tomáš Souček ve čtvrtfinále Česko - Dánsko na ME 2020 | Foto: Reuters

Trenér Šilhavý udělal oproti osmifinále jednu změnu v sestavě. Do zahajovací jedenáctky se po odpykání disciplinárního trestu vrátil Bořil, naopak kapitán Darida po zranění začal jen na lavičce.

Seveřané si ve velkém vedru v Baku těžko mohli přát lepší start. Rozhodčí jim po údajném zásahu bránícího Čelůstky zcela chybně přisoudil rohový kop a po něm se v páté minutě hlavou prosadil ze druhé vlny úplně nepokrytý Delaney.

Rychle inkasovaný gól změnil všechny plány. Dánové se nikam hnát nemuseli, tým trenéra Šilhavého naopak najednou potřeboval tvořit, jenže narážel na zformované řady.

Delaney mohl v 17. minutě zvýšit, v dobré pozici ale minul. Za pět minut se na druhé straně dostal až před Schmeichela Holeš, na vítězný gól z osmifinále však nenavázal a zblízka trefil brankáře.

Po půlhodině těsně nedoskočil na centr z přímého okopu Čelůstka, na druhé straně pak vyrazil Vaclík střelu Damsgaarda, slavícího 21. narozeniny. Ve 42. minutě už byl český brankář bez šance. Vestergaard na levé straně vysunul Mähleho a jeho centr šajtlí poslal zblízka do sítě Dolberg. Navázal na dvě branky z osmifinále proti Walesu (4:0).

Kouč Šilhavý po pauze dvakrát vystřídal - místo Masopusta s Holešem naskočili Jankto a druhý útočník Krmenčík. Reprezentanti výrazně přidali a brzy snížili. Krmenčíkovu střelu i Barákův pokus ještě Schmeichel vyrazil, ale na Schickovo pohotové zakončení k tyči po Coufalově centru už nedosáhl.

Pětadvacetiletý útočník se pátým gólem na turnaji dotáhl na lídra tabulky kanonýrů Ronalda, Portugalec je ale v čele díky jedné asistenci. Schick se zároveň s pěti brankami dotáhl na nejlepšího českého střelce historie Eura Milana Baroše. Kanonýr Leverkusenu dal pět ze šesti gólů reprezentace na tomto šampionátu.

V 65. minutě musel kvůli zranění střídat Čelůstka a na pozici stopera ho nahradil Brabec. Čechy poté dvakrát udržel ve hře Vaclík, který v 78. minutě vytáhl Poulsenovu ránu a za chvíli zasáhl i zblízka proti Mählemu. V závěru už reprezentantům v náročných podmínkách ubývaly síly a srovnat nedokázali.

Mistrovství Evropy tak pro ně končí ve čtvrtfinále.

Český tým hrál v samostatné historii čtvrtfinále na Euru počtvrté a podruhé neuspěl. Reprezentanti nedokázali zopakovat semifinálovou účast svých předchůdců z roku 2004 v Portugalsku, kde národní celek ve čtvrtfinále porazil Dány 3:0. Se seveřany Češi na velké akci po předchozích dvou vítězstvích poprvé prohráli, soupeře ve vzájemných duelech neporazili posedmé za sebou.

Dánové postoupili na velké akci mezi poslední čtyři týmy potřetí v historii a poprvé od roku 1992, kdy kontinentální šampionát senzačně vyhráli.

Ve středečním semifinále v Londýně narazí na lepšího z dvojice Ukrajina - Anglie.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Baku):

Česko - Dánsko 1:2 (0:2)

Branky: 49. Schick - 5. Delaney, 42. Dolberg. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Krmenčík, Kalas (oba ČR). Diváci: 16.306 (omezený počet).

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka (65. Brabec), Kalas, Bořil - Holeš (46. Jankto) - Masopust (46. Krmenčík), Souček, Barák, Ševčík (80. Darida) - Schick (79. Vydra). Trenér: Šilhavý.

Dánsko: Schmeichel - Christensen (81. Andersen), Kjaer, Vestergaard - Stryger Larsen (71. Wass), Höjbjerg, Delaney (81. Jensen), Mähle - Damsgaard (60. Norgaard), Dolberg (59. Poulsen), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.