Češi nasázeli Malťanům šest branek a poprvé pod Vrbou udrželi čisté konto

Aktualizováno 27. 5. 2016 21:14
Česká fotbalová reprezentace začala přípravu na Euro ve Francii vítězně. V rakouském Kranzachu Češi přehráli Maltu 6:0.
Česká fotbalová reprezentace před přípravným zápasem proti Skotsku
Česká fotbalová reprezentace před přípravným zápasem proti Skotsku | Foto: Milan Kammermayer

Kranzach - Česká fotbalová reprezentace vyhrála úvodní přípravné utkání před Eurem ve Francii 6:0 nad Maltou. O šest českých branek se postarala šestice českých střelců. První branku při své premiéře v seniorské reprezentaci vstřelil Patrik Schick.

Zápas jsme sledovali živě ZDE.

"Jsem rád, že jsme byli výrazně lepší, dali jsme šest gólů a měli jsme další příležitosti. Naše aktivita byla odměněna šesti góly, což se v poslední době na mezinárodní scéně tak často nestává. Hlavně herní projev a kombinace vypadaly dobře. Ale Rusové a Jižní Korea určitě budou silnější soupeři a hlavně na ME nás budou čekat mnohem těžší zápasy než dnes." Řekl po zápase trenér Pavel Vrba.

Reprezentace udržela pod Vrbou poprvé čisté konto

Malta ani jednou nevystřelila na branku a Češi tak poprvé z dvaceti zápasů pod Vrbou neinkasovali. Navíc ukončili třízápasové čekání na výhru.

Češi nastoupili v brance s Petrem Čechem, který 119. startem vytvořil nový rekord národního týmu, a s kapitánem Tomášem Rosickým. Ten oblékl reprezentační dres po zdravotních problémech po 11 měsících. A ačkoli v sezoně odehrál za první tým Arsenalu jen 19 minut, znovu patřil k hlavním tahounům týmu a na trávníku vydržel 65 minut.

"Samozřejmě jsem byl moc rád, že jsem si mohl zase zahrát po dlouhé době, jak pro mě, tak pro celý tým to splnilo, co mělo. Z mé strany tam bylo pár dobrých věcí, pár kolmic. Ještě mi tam chybí timing, ale do toho se dostanu. Pro mě je důležité, že tu přihrávku pořád vidím." Byl po zápase se svým výkonem spokojen kapitán Tomáš Rosický.

Plašil se v reprezentaci trefil po 5 letech

Úvod zápasu byl z české strany vlažný, ale vše vynahradil v 15. minutě Plašil, který napřáhl ze 30 metrů a výstavní střelou o tyč otevřel skóre. Zhruba tisícovka fanoušků na stadionu úžasem zahučela. Pro Plašila to byl první reprezentační gól od září 2011.

Hodně aktivní byla levá strana české sestavy s Ladislavem Krejčím a Davidem Limberským. Ve 22. minutě Plašil uvolnil Krejčího, ten přízemním centrem vyzval Škodu a útočník Slavie nezaváhal. Po další akci Krejčího pak Plašila vychytal maltský gólman Bonello.

Pět minut před pauzou po Rosického rohu promáchl Škoda, míč však vrátil do vápna Pavelka a Hubník v akrobatické pozici propálil Bonella potřetí. Oslavil tak návrat do reprezentace po téměř čtyřech letech.

Do druhé půle se česká sestava výrazně proměnila, přešlo se na hru na dva útočníky a Rosický se přesunul doleva. I změněná sestava si vytvářela šance, ale za sílícího deště nebyla tak produktivní. Darida pálil vedle, Kadeřábkovu střelu po spolupráci krajních obránců s Gebre Selassiem zase vytáhl gólman na tyč.

Do hry se dostal i reprezentační debutant Schick a Češi tak posledních 25 minut dohrávali s třemi klasickými útočníky. Převahu ve vápně využili v 74. minutě, kdy po rohu dorazil míč zblízka do sítě Lafata. Definitivu výsledku dali v závěru Necid a Schick, který po rohu vstřelil svůj premiérový reprezentační gól.

"Jsem rád, že jsem dnes vůbec nastoupil. Že jsem dal gól a na jeden nahrál, už je jen taková třešnička. Cením si toho, že jsem se vůbec dostal do tohoto užšího výběru. Když na Euro nepojedu, tak zklamaný nebudu. Jsem s tím smířený, protože to vím dopředu." Uvedl Patrik Schick, který je se svou rolí v týmu smířený.

Trenér Vrba dal v utkání příležitost celému týmu až na Vaclíka se Suchým, kteří se k týmu připojili teprve ve čtvrtek, a Dočkala. Ten doléčuje lehčí zranění.

Přípravné fotbalové utkání v Kufsteinu (Rakousko):

ČR - Malta 6:0 (3:0)

Branky: 15. Plašil, 22. Škoda, 40. Hubník, 74. Lafata, 81. Necid, 90. Schick. Rozhodčí: Ouschan (Rak.). Bez ŽK. Diváci: 1000.

ČR: Čech (46. Koubek) - Kadeřábek (65. Mareček), Sivok, Hubník, Limberský (46. Gebre Selassie) - Pavelka (65. Kolář), Plašil (46. Darida) - Šural (46. Skalák), Rosický (65. Schick), Krejčí (46. Lafata) - Škoda (46. Necid). Trenér: Vrba.

Malta: Bonello (88. Haber) - Attard (46. Camilleri), Agius, Baldacchino, Z. Muscat, Failla (75. Camenzuli) - Kristensen (46. P. Fenech), Gambin (74. Cremona), Sciberras (90. Pisani), Briffa (62. R. Muscat) - Effiong (46. Mifsud). Trenér: Ghedin.