Zase ti Turci. Češi klíčový zápas prohráli a na Euru končí už ve skupině

Sbohem, Euro! Tak Češi marně dobývali tureckou pevnost
Ta k jejich velkému smutku znamená konec působení českého celku na turnaji.
Svěřenci Pavla Vrby s jedním bodem obsadili v tabulce poslední, čtvrté místo.
Reprezentace si tak připsala nejhorší výsledek na ME v historii.
V letech 2000 a 2008, kdy také nepostoupila, měla na kontě vždy alespoň jedno vítězství.
21. 6. 2016 22:52
Čeští fotbalisté stejně jako v roce 2008 končí na evropském šampionátu už ve skupině po porážce s Tureckem. Tentokrát po hrubých chybách dvakrát inkasovali a prohráli 0:2. Ve skupině D obsadí poslední s jediným získaným bodem, v souběžně hraném utkání Chorvati překvapivě porazili Španělsko 2:1 a postupují tak z prvního místa.

Lens (Francie) - Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy končí už po základní skupině. V závěrečném utkání podlehli Turecku 0:2 a s jedním bodem obsadili v tabulce poslední, čtvrté místo. Zápas rozhodl v 10. minutě Burak Yilmaz, v 65. minutě zvýšil Ozan Tufan.

Češi tlačili, ale prohru neodvrátili. Sivok pouze nastřelil tyč. Reprezentace si tak připsala nejhorší výsledek na ME v historii. V letech 2000 a 2008, kdy také nepostoupila, měla na kontě vždy alespoň jedno vítězství. Turecko naopak sahá po play off.

"Jsem velice nespokojený, že se nám nepodařilo postoupit ze skupiny. Turci šli brzy do vedení, v prvním poločase jsme ale měli několik šancí na vyrovnání, bohužel jsme je neproměnili. V druhém poločase už jsme hráli trochu vabank se dvěma hroty, a jak to vyšlo proti Chorvatsku, tak dneska ne, protože jsme ztratili střed pole, a proto jsme možná neměli takový tlak, jaký jsme chtěli," řekl v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi trenér Pavel Vrba.

Oba trenéři udělali hned několik změn v sestavách. V českém týmu poprvé na turnaji nastoupili Dočkal, Pavelka a Pudil, který na levé straně obrany nahradil Limberského. A právě Pudil v 10. minutě uvolnil svůj prostor, propadl i stoper Hubník a Turci tudy po zisku míče podnikli protiútok. Nový muž v jejich sestavě Mor našel před brankou Yilmaze a ten nezaváhal.

Yilmaze neuhlídal Sivok, který chvíli na to mohl chybu napravit. Po rohu vyskočil nejvýše, ale hlavou trefil jen tyč.

Další velkou šanci měl Kadeřábek, který byl po Plašilově kolmici zcela sám ve vápně, ale místo přihrávky zvolil střelu z úhlu a tu si brankář Babacan pohlídal. Při následné příležitosti opět Kadeřábek těsně nedosáhl v malém vápně na míč. Babacana protáhl vydařenou střelou z dálky i Plašil.

Turci spoléhali na brejky

Češi sice sehráli ofenzivně nejvydařenější zápas na šampionátu, ale turecká obrana odolávala. V 56. minutě tak trenér Vrba poslal do hry Škodu a vsadil na taktiku se dvěma vysokými útočníky, která přinesla úspěch proti Chorvatsku.

Turci spoléhali na protiútoky, ale chybělo jim přesnější zakončení. To Češi hrozili střelami po zemi, ale Darida ani Necid brankáře Babacana nezaskočili.

V 65. minutě Turci vedení pojistili. Po standardní situaci se ve vápně odrazil míč k Tufanovi, který ho napálil přesně do šibenice. Zřejmě však těžil ze situace, které předcházel neodmávaný těsný ofsajd.

V tu chvíli potřebovali Češi dát tři góly, ale herně se jim po druhé ráně přestalo dařit. Spoléhali se jen na nákopy, s čímž si Turci poradili a výhru uhlídali. Soupeř tak zopakoval výhru ze závěru kvalifikace na šampionát, kdy zvítězil v Praze rovněž 2:0. Turci navíc Čechy vyřadili stejně jako v roce 2008.

"Otevřelo nám to oči, protože třeba tempo hry je jiné než v soutěžích, kde hrají naši hráči," dodal Vrba, o kterém se v médiích spekulovalo, zda bude po Euru pokračovat ve funkci reprezentačního trenéra. "Nevidím důvod, proč bych neměl u týmu pokračovat, pořád mám platnou smlouvu," řekl.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina D (hráno v Lens):

ČR - Turecko 0:2 (0:1)

Branky: 10. Yilmaz, 65. Tufan. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Ir.), Connor - Madden, Beaton (všichni Skot.). ŽK: Plašil, Pavelka, Šural - Köybasi, Balta. Diváci: 32.836.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Pudil - Pavelka (56. Škoda), Plašil (90. Kolář) - Dočkal (71. Šural), Darida, Krejčí - Necid. Trenér: Vrba.

Turecko: Babacan - Gönül, Topal, Balta, Köybasi - Tufan, Inan - Mor (69. Sahan), Turan, Sen (61. Özyakup) - Yilmaz (90. Tosun). Trenér: Terim.