reklama

Český fankemp? Zatím velká ostuda, je skoro prázdný

Tato parta ze severních Čech byla ještě v pondělí jednou z mála v oficiálním českém fankempu Tato parta ze severních Čech byla ještě v pondělí jednou z mála v oficiálním českém fankempu autor: Tomáš Kubánek
Oficiální český fankemp zeje prázdnotou

Vratislav (Od zvláštního zpravodaje z Eura) - Oficiální fankemp české fotbalové reprezentace ve Vratislavi měl být během Eura útočištěm tisíců fanoušků a také centrem zábavy.

Organizátoři lákali na české jídlo, pečená selata, koncerty či návštěvu některých fotbalistů. A hlavně na krajanskou atmosféru, kterou spoluvytvoří hordy Čechů.

Realita je však úplně jiná.

Kde jsou fanoušci?

DCC (Dynamic congress centre) kemp je sice dobře vybaven a zásoben, ovšem chybí mu to nejdůležitější - fanoušci.

Ještě den před zahajovacím utkáním s Ruskem nebyla v kempu ani noha, pokud nepočítáme dělníky, kteří ještě dokončovali četné úpravy. A nyní, v polovině programu základní skupiny, počítá areál návštěvníky maximálně na desítky. A to řada z nich ještě váhá, jestli nepojede někam jinam.

"Dorazili jsme v pondělí a je to tu hrozné," říká docela smutně na lavičce u vjezdu skupinka fanoušků v dresech. "Napovídali hodně slibů, ale moc jich splněno není. Ale vlastně pro koho by se to tu dělalo, když tu nikdo není..."

S propagací se začalo pozdě

Ve stáncích se grilujou klobásky a další pochutiny, v hale točí krušovice, ale atmosféra je hodně chladná.

A tak si další parta pod slunečníkem vylepšuje náladu typicky po česku. Na stolku nechybí půllitry chmelového moku, k zahřání je připravena domácí slivovice a mažou se karty.

"Bohužel se s propagací začalo hodně pozdě, plno lidí už pak mělo zařízeno nocování jinde," říká Mirek z Ústí. "Taky je možné, že fanoušci přijedou raději na otočku speciálně na zápas, když je to tak blízko," přemýšlí spolu s kamarády. "Navíc proč bychom měli platit za přespání tolik peněz? Skoro tisíc korun za noc. Přitom se stanuje v blátě."

Centrum je daleko

Cena ubytování v rozlehlém objektu činí 950 korun, pro členy fanklubu 750. Navíc je v ceně snídaně a dvě piva.

Na zápas fanoušky sváží speciální autobus, pokud však chcete zajet do centra, musíte dojít na kilometr vzdálenou zastávku a následně vás čeká půlhodinová cesta několika spoji, které si musíte zjistit sami.

Nejlepší bylo Portugalsko, příště však pojedou znovu

"Musím zavzpomínat na Euro v Portugalsku. Tam panovala taková parádní nálada, která už nikdy jinde nebyla," říká Mirkův kamarád a ukazuje předměty, které od té doby stále vozí s sebou.

Oba se už za českým fotbalem nacestovali opravdu hodně, a tak si dovolí otevřeně říct, co se jim na reprezentaci nelíbí.

"Měli by si fanoušků víc vážit. Sice tady udělali český dům, ale ten je jen pro snoby. Takže pokud nejsi na seznamu hostů, tak se tam nedostaneš," vadí Mirkovi. "Chápu, že za týmem nás nepustí, ale mohli by v té velké zahradě udělat plentu, za kterou by měl český fanoušek přístup. Dostal by tam pivo, klobásu a byl by rád."

Na závěr však dodá: "Ale jsem tak blbý, že příště pojedu zase."

reklama