reklama

Eriksen pozdravil spoluhráče. Po boji o život je jeho stav stabilizovaný

Christian Eriksen opouští na nosítkách, ale po kolapsu už při vědomí trávník při utkání Dánsko - Finsko Christian Eriksen opouští na nosítkách, ale po kolapsu už při vědomí trávník při utkání Dánsko - Finsko autor: Reuters
Evropská fotbalová unie (UEFA) vyhlásila Hvězdou utkání v zápase mistrovství Evropy Dánsko-Finsko Christiana Eriksena. Dánský záložník během první půle zkolaboval a dlouhé minuty bojoval na trávníku o život. Podle informací dánského svazu z nedělního dopoledne je jeho stav stabilizovaný, hráč je při vědomí a komunikuje. Čekají ho ale ještě další vyšetření.

"Dnes ráno jsme s Christianem mluvili. Pozdravoval spoluhráče. Jeho stav je stabilizovaný, zůstane ale hospitalizován kvůli dalším vyšetřením," uvedl dánský svaz na oficiálním twitterovém účtu. "Hráčům a realizačnímu týmu jsme poskytli krizovou asistenci a dál tu budou jeden pro druhého," dodali zástupci svazu.

Dánové sbírají po děsivém zážitku síly. Na pomoc povolali psychology Dánové sbírají po děsivém zážitku síly. Na pomoc povolali psychology Čtěte zde

Dánský tým v neděli zrušil veškeré mediální aktivity. Mužstvo, kterým incident hluboce otřásl, nebude ani trénovat. Hráči se místo toho budou snažit zpracovat nepříjemný zážitek.

Eriksenův stav s napětím sledují i šéf Interu Milán Giuseppe Marotta, který se okamžitě spojil s lékařským týmem dánské reprezentace, a kardiolog hráčova bývalého klubu Tottenhamu Sanjay Sharma. Marotta odmítl spekulace, že Eriksen prodělal v Itálii bez příznaků covid-19, což se mohlo podepsat na jeho srdci.

"Neměl covid a nebyl ani očkovaný," řekl Marotta televizi Rai Sport. Právo zveřejnit další informace má podle něho jen dánský svaz.

Podle Sharmy měl Eriksen v Tottenhamu všechny lékařské testy naprosto bez problémů, pohled na bezvládně padajícího hráče ho prý ale vyděsil. "Pomyslel jsem si: 'Bože, je tam něco, co jsme přehlédli?' Ale díval jsem se znovu na všechny výsledky a všechno vypadá naprosto perfektně," uvedl pro Mail on Sunday.

Náhlý zvrat

K děsivé scéně došlo ve 43. minutě utkání, kdy Eriksen po autovém vhazování padl náhle bezvládně k zemi. K největší hvězdě dánského týmu se seběhli spoluhráči, kteří okamžitě signalizovali nutnou pomoc.

"Ležel na boku, dýchal a měl puls. Najednou se ale situace změnila a my jsme začali s masáží srdce," citovala agentura SID lékaře dánského týmu Martina Boesena.

Dánští fotbalisté kolem spoluhráče a lékařů vytvořili štít, aby situaci nemohly zabírat kamery. Pořadatelé pak zakryli místo zásahu plachtami, vlajku pro tento účel poskytli i finští fanoušci.

fotbal, ME ve fotbale 2020, Euro 2020, Dánsko - Finsko, kolaps Christiana Eriksena Foto: Reuters

"Dokázali jsme ho dostat zpátky. Pomoc přišla rychle a koordinovaně, díky tomu znamenala záchranu života," doplnil Boesen.

"Lékařský tým jednal podle toho, co nazýváme krizovým akčním plánem. Každý tým a každý stadion má takový plán," uvedl pro BBC bývalý člen lékařského štábu anglické reprezentace Gary Lewin.

"Reakce zdravotnického týmu byla velmi, velmi rychlá a velmi, velmi efektivní. Všechno, co můžu říct, je, že odvedli úžasnou práci," prohlásil Lewin.

Na hřišti se během záchranné akce objevila i hráčova manželka Sabrina, kterou utěšovali brankář Kasper Schmeichel a kapitán Simon Kjaer. Po zhruba deseti minutách Finové zamířili do kabin, po nich zdravotníci, obklopení plentami a dánskými hráči, odvezli Eriksena na nosítkách do útrob stadionu. Hráč byl při vědomí s nasazenou kyslíkovou maskou a rukou na čele.

"Naštěstí byl už při vědomí, když opouštěl stadion," potvrdil šéf dánského fotbalového svazu Peter Möller. Po převozu do nemocnice se s Eriksenem ještě před znovuzahájením duelu spojili i spoluhráči.

"Byli jsme v kontaktu a hráči s Christianem hovořili. To je dobrá zpráva. Daří se mu dobře a hráči hrají za Christiana. Bylo pro ně důležité vědět, že je na tom dobře," uvedl Möller.

Zápas se nakonec po zhruba stominutovém přerušení dohrál, Finsko zvítězilo 1:0.

Polonahou fanynku vypnete, ale tvář Eriksena ještě nazoomujete, bouří se fanoušci Polonahou fanynku vypnete, ale tvář Eriksena ještě nazoomujete, bouří se fanoušci Prohlédněte zde

Video: "Jsem v šoku." Po kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena fanoušci plakali na tribunách

“Jsem v šoku.” Po kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena fanoušci plakali na tribunách. Associated Press |  01:33
reklama