Čtvrtfinálovou bitvu gigantů ukončily až penalty. O medaile si na Euru zahraje Německo

Penaltový horor o devíti dějstvích ukončil sen Squadry Azzurry o evropském titulu
Skutečnými hrdiny byli oba brankáři. I když někteří hráči pálili "panu bohu do oken". Ani Manuel Neuer,...
... ani Gianluigi Buffon asi v životě v jediném duelu tolik pokutových kopů nezneškodnili.
Už po šestnácti minutách musel německý trenér Löw sáhnout do sestavy a kvůli zranění nahradil Khediru Schweinsteigerem.
V Bordeaux se hrálo od začátku velmi opatrně. Němci víc drželi míč, ale přes italskou obranu se nemohli prosadit a první střelu vyslali až v 41. minutě, což se jim na Euru nestalo od roku 1980.
2. 7. 2016 23:47
Nebyla to žádná úžasná podívaná, i když proti sobě ve čtvrtfinále fotbalového Eura nastoupili dva tradiční giganti. Nakonec do hry o medaile postoupili Němci, když i po prodloužení skončil sobotní zápas 1:1 a v penaltovém rozstřelu zvítězili nad Itálií 6:5.

Bordeaux (Francie) - Fotbalisté Německa jsou třetím semifinalistou evropského šampionátu ve Francii. Ve čtvrtfinále v Bordeaux v souboji gigantů porazili Itálii 6:5 na penalty, když v rozstřelu rozhodla až devátá série. Po 90 minutách i prodloužení skončil zápas 1:1.

"Nikdy jsem nezažil penaltový rozstřel, jako byl tento. Myslím, že většina Italů se snažila mířit do středu branky. Bylo to zvláštní čelit tolika střelcům," řekl německý hrdina brankář Manuel Neuer. "Skóre 1:1 po 90 minutách bylo trochu smolné. Myslím, že jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme prošli do semifinále," dodal.

Skóre otevřel v 65. minutě Mesut Özil, v 78. minutě srovnal z penalty stoper Leonardo Bonucci. V semifinále se Němci 7. července utkají s vítězem nedělního duelu Francie - Island.

Němcům vyšla odveta za porážku 1:2 v semifinále minulého Eura a dokázali zlomit letité prokletí proti Italům, které neporazili v předchozích osmi soutěžních zápasech. Tým "squadry azzurry" naopak nezopakuje finálovou účast na ME z před čtyř let.

Italům scházel defenzivní štít De Rossi i jeho náhradník Motta, takže trenér Conte podle očekávání nasadil Sturara. Německý kouč Löw zareagoval na soupeřovo rozestavení 3-5-2 a podobně jako ve vzájemném přípravném utkání, které v březnu jeho tým vyhrál 4:1, vsadil na tři stopery. Ze základní jedenáctky vypadl Draxler.

Už po šestnácti minutách ale musel německý trenér do sestavy sáhnout a kvůli zranění nahradil Khediru Schweinsteigerem. Jednatřicetiletý záložník si připsal 37. start na závěrečném turnaji evropského a světového šampionátu a vyrovnal tím rekord krajana Kloseho.

Přišel festival zahozených penalt

V 54. minutě pálil Müller a Florenzi balon akrobaticky tečoval na roh. O jedenáct minut později už Němci slavili vedení. Po dlouhém nákopu od brankáře Neuera vysunul Gómez nabíhajícího Hectora, který nahrál do vápna a tečovaný míč uklidil do sítě Özil. Dal svůj 20. gól v reprezentaci.

O tři minuty později mohli mistři světa zvýšit náskok. Özil našel obloučkem za obranou Gómeze, jenž se snažil zakončit patičkou, balon nakonec odehrál italský stoper Chiellini, ale gólman Buffon skvěle zasáhl.

V 77. minutě nabídl Italům vyrovnání Boateng, který ve vápně hloupě zahrál rukou. Bonucci svou první penaltu v kariéře mimo rozhodující rozstřel proměnil, i když gólman Neuer vystihl směr střely. Němci v pátém utkání na turnaji poprvé inkasovali.

V prodloužení ve 107. minutě střelou přes hlavu překopl branku střídající Draxler a zápas tak dospěl až do mimořádně dramatických penalt. Střelcům se nevedlo a po pěti sériích byl stav 2:2. Nakonec rozhodla až devátá série a osmnáctý exekutor. Střídajícího Darmiana vychytal Neuer a postup Němců zpečetil Hector.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Bordeaux):

Německo - Itálie 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 6:5

Branky: 65. Özil - 78. Bonucci z pen. Penalty proměnili: Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng, Hector - Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo, De Sciglio. Neproměnili: Müller, Özil, Schweinsteiger - Zaza, Pellé, Bonucci, Darmian. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth - Bognar, Farkas (všichni Maď.). ŽK: Hummels, Schweinsteiger - Sturaro, De Schiglio, Parolo, Pellé, Giaccherini. Diváci: 38.764.

Německo: Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels - Kimmich, Khedira (16. Schweinsteiger), Kroos, Hector - Müller, Özil - Gómez (72. Draxler). Trenér: Löw.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (120. Zaza) - Florenzi (86. Darmian), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pellé, Éder (108. Insigne). Trenér: Conte.