reklama

Facky i tahání za vlasy. Znechucení dánští fanoušci popisují útoky od Angličanů

Fandící Dánové v semifinále Eura ve Wembley. Fandící Dánové v semifinále Eura ve Wembley. autor: Reuters
Po postupu Albionu do finále fotbalového Eura vypukly v Anglii bouřlivé oslavy. Až příliš bouřlivé. Řada dánských fanoušků popsala otřesné zkušenosti z návštěvy stadionu ve Wembley.

Angličané ve středečním semifinále porazili Dánsko 2:1 v prodloužení, když rozhodující branku vstřelili z penalty po sporném zákroku na Raheema Sterlinga.

Bučení a laser do tváře. Angličané dostali pokutu za nesportovní chování fanoušků Bučení a laser do tváře. Angličané dostali pokutu za nesportovní chování fanoušků Čtěte zde

Debaty vyvolává i chování anglických fanoušků. Někteří při vítězné penaltě oslňovali dánského brankáře Kaspera Schmeichela laserem a ještě předtím vypískali soupeřovu hymnu. UEFA přešlapy potrestala pokutou.

Došlo ovšem i k dalším incidentům. Negativní zkušenosti z Wembley popsala řada dánských fanoušků.

Například Jeanette Jorgensenová, která už 15 let žije v Londýně, deníku Guardian řekla: "Když jsme po zápase odcházeli ze stadionu, lidé na nás začali řvát, že sem nepatříme."

"Také nám chtěli sebrat dánskou vlajku, kterou jsme měli u sebe, ale udržela jsem ji a řekla jim, ať ji nechají na pokoji," pokračovala. "Pak mě začali tahat za vlasy. Nemohla jsem uvěřit tomu, co se děje. Bylo to dost strašidelné."

"Spousta fanoušků se ale takhle nechovala," dodala Jorgensenová s tím, že se bojí o italské příznivce, kteří do Wembley půjdou na nedělní finále: "Doufám, že se jim nic podobného nestane."

Nepříjemnou příhodu popsala také dánská rodina, která jela z Wembley domů do jiné části Londýna.

Fandíte, máte padáka. Angličanku prozradily kamery ve Wembley, přišla o práci Fandíte, máte padáka. Angličanku prozradily kamery ve Wembley, přišla o práci Čtěte zde

Cestu autobusem narušila skupina asi čtyřiceti anglických fanoušků. "Všimli si přes okno našich triček v dánských barvách," líčila britským médiím Eva Greeneová. "Jen jsme seděli se spícím dítětem a oni začali mlátit do oken a ječet. Pak nás začali natáčet, což bylo nepříjemné a také divné, protože jsme na ně nijak nereagovali. Chtěli jsme akorát jet domů."

Řidič autobusu pak údajně otevřel dveře, aby rozvášněnému davu gratuloval a zklidnil ho. To ale nepomohlo, protože fanoušci vstoupili dovnitř. "Bylo to trochu jako v zombie filmu," popsala Greeneová. Její manžel Lane se hlouček pokusil zastavit.

"V této chvíli už se můj syn začal bát a běžel nahoru po schodech. Já šla za ním," vyprávěla Greenerová. "Jeden z těch chlápků pak udeřil mého manžela do břicha. Jeden milý pasažér, který se nám snažil pomoct, zase dostal facku do obličeje."

"Jen jsme chtěli podpořit naši reprezentaci. Nechápu, co se stalo. Proč jim nestačila výhra v zápase?" dodala znechucená dánská fanynka.

Ještě před semifinále byl v autobuse před zraky vlastních dětí napadený Sigrun Matthiesen Campbell. Podle svých slov jen za to, že byl oděný do dánských barev. 

Nepřátelská atmosféra pak podle Dána panovala i na stadionu: "Moje dcery ve věku čtrnáct a jedenáct let se neodvážily nosit dánská trička a čepice, protože je angličtí fanoušci zastrašovali."

Na finále proti Itálii opět zamíří do Wembley kolem 65 tisíc diváků, většinu z nich budou tvořit domácí příznivci, kteří touží po prvním velkém titulu pro Anglii  od mistrovství světa 1966.

reklama