reklama

Katastrofa a dno. Když nejlépe rozehrává brankář, je něco špatně, míní Rusové

Arťom Dzjuba Arťom Dzjuba autor: Reuters
Podle trenéra Stanislava Čerčesova doplatili ruští fotbalisté na mistrovství Evropy na nedostatek zkušeností s velkými turnaji, kapitán Arťom Dzjuba byl ještě kritičtější. "Sborná" po prohře 1:4 s Dánskem vypadla z turnaje už v základní skupině B a nenavázala na tři roky starý postup mezi nejlepších osm týmů na domácím mistrovství světa.

"Když se prohraje, je to vždy odpovědnost trenéra. Měli jsme v týmu pár zkušených hráčů, ale také řadu dalších, kteří musí ještě zkušenosti získávat," uvedl Čerčesov na tiskové konferenci. "Je důležité, abychom se na tyhle turnaje dál dostávali a stále posouvali svou hru dál," mínil trenér.

Kozák: Sok ze skupiny smrti? Angličané taky umí počítat. Duel s Českem ale nevypustí Kozák: Sok ze skupiny smrti? Angličané taky umí počítat. Duel s Českem ale nevypustí Čtěte zde

Vedle neproměněných šancí doplatili Rusové i na chyby v obraně. Za tři zápasy inkasovali sedm branek a vstřelili jen dvě. "Nechci být konkrétní a zmiňovat jednotlivé hráče. Naopak jsem všem za jejich výkon na turnaji poděkoval. Doufám, že si sami svou hru zanalyzují a ti, co na turnaji nebyli, že se z toho poučí," uvedl Čerčesov.

Rusové sice jeli do Kodaně k rozhodujícímu zápasu s tím, že by jim k druhému místu v tabulce a postupu mohla stačit i remíza, jenže proti Dánsku zaostali ve všech směrech. Soupeř je přestřílel 16:6, na rohové kopy vyhrál 7:1 a v procentuálním držení míče byl lepší v poměru 61:39. Ruský deník Sport Express na titulní stránce komentoval porážku slovem "Dno" a web Tele-sport.ru ji označil za "Katastrofu v Kodani".

"Musíme si uvědomit, že tohle je mistrovství Evropy a je to úplně jiná úroveň. Každý z nás na sobě musí dál pracovat, abychom posunuli svůj herní standard," konstatoval ruský kapitán Arťom Dzjuba. "Když ale v týmu nejlépe rozehrává brankář, tak to není v pořádku. Proti těžkému soupeři dokážeme vždy jen vracet míč brankáři. Naše mentalita nám nedovoluje zvládat takový tlak a hrát odvážně a útočit, když je potřeba," řekl Dzjuba.

Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem Prohlédněte zde

Rusko skončilo v základní části mistrovství Evropy potřetí za sebou, na turnaji porazilo jen Finsko 1:0. Kvůli horšímu skóre v minitabulce však skončilo i za ním.

"Nejsme slepí. Vidíme ty správné dveře a cestu, která k nim vede. Máme dobré hráče, jen jim musíme pomoci rozvinout se a připravit je, aby se posunuli dál," prohlásil Čerčesov. "Pro úspěch ale nestačí být jen dobrý fotbalista, musíte být také silnou a odolnou osobností. Někteří kluci určitě mají potenciál, aby své kvality na velkých turnajích prodali," dodal trenér ruské reprezentace.

reklama