reklama

Sázkařský skandál: Italský premiér chce zastavit Serii A

autor: Reuters
Sázkařský skandál v italském fotbale zasáhl dalšího reprezentanta, obránce Juventusu Leonarda Bonucciho.

Řím - Podle předsedy italské vlády Maria Montiho by měly být profesionální fotbalové soutěže v zemi na dva až tři roky pozastaveny. Premiér to prohlásil po vypuknutí dalšího rozsáhlého korupčního skandálu, který italský fotbal zasáhl.

"Je smutné, že svět, který by měl být zosobněním nejvyšších ideálů - sportu, mládí, soutěživosti a čestnosti - je místo toho plný podrazů, podvodů a demagogie," prohlásil Monti. "Nevyjadřuji stanovisko vlády, ale zajímalo by mě, jestli by nebylo dobré soutěže na dva až tři roky suspendovat," citovala politika agentura AP.

Další rozsáhlý skandál zasáhl italský fotbal začátkem května, kdy úřady informovaly o vyšetřování 22 klubů a 61 lidí zapletených do ovlivňování zápasů kvůli sázkám.

V pondělí policie provedla řadu razií po celé zemi a začala vyšetřovat trenéra mistrovského Juventusu Antonia Conteho, jehož byt prohledala, zadržela například kapitána Lazia Řím Stefana Mauriho a bývalého záložníka Janova Omara Milanetta. Celkem bylo zatčeno 14 lidí v Itálii a dalších pět v Maďarsku.

Policie vyšetřuje Bonucciho

V rámci sázkařského skandálu v italském fotbale je od úterka vyšetřován už druhý reprezentant, obránce Leonardo Bonucci. Na rozdíl od záložníka Domenica Criscita by však měl pětadvacetiletý hráč mistrovského Juventusu zůstat v týmu pro blížící se mistrovství Evropy.

Státní zastupitelství v Cremoně, jež rozsáhlou aféru vyšetřuje, podezřívá Bonucciho z podílu na ovlivňování zápasů. Podle italských médií nicméně nejsou obvinění v jeho případě tak vážná jako u Criscita, jemuž v pondělí ráno prohledala policie pokoj na soustředění italské reprezentace, z níž byl následně vyřazen.

"Bonucci je v pohodě. Je na seznamu 23 hráčů, kteří pojedou na mistrovství Evropy," uvedl reprezentační trenér Cesare Prandelli, jenž definitivní kádr pro ME nejspíš oznámí až po večerním přípravném duelu proti Lucembursku. "S Bonuccim jsem mluvil. Hovořili s ním ze státního zastupitelství, které proti němu vede vyšetřování. On je ale klidný a my také," dodal kouč na adresu třináctinásobného reprezentanta.

Jiná situace prý byla u hráče Petrohradu Criscita, jenž je podezřelý z ovlivňování zápasů z doby svého působení v Janově. "Musel jsem ho vyřadit, protože byl vystaven nelidskému tlaku, který nemohl ustát. Kromě toho mohl být kdykoli, třeba i před zápasem, povolán k výslechu," vysvětlil Prandelli.

reklama