Němci se postarali o řecký krach. Zatím jen na Euru

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 6. 2012 22:37
Druhým semifinalistou Eura se stali fotbalisté Německa.
Philipp Lahm střílí gól za záda Michalise Sifakise během utkání Německo - Řecko ve čtvrtfinále Eura 2012. | Foto: Reuters

Gdaňsk - Druhým semifinalistou letošního Eura se podle očekávání stali fotbalisté Německa, kteří ve čtvrtfinále smetli Řeky vysoko 4:2.V boji o finále si to 28. června ve Varšavě rozdají s lepším z dvojice Anglie - Itálie.

Jen hodinu mohli snít chrabří potomci boha Dia o druhém semifinále Eura v historii této problémy zmítané země. Jenže po vyrovnání Samarase na 1:1 strhli Němci třináctiminutový uragán, který vyšperkovali třemi góly a rázně tak ukončili snahu Řeků o senzaci.

"Byl to od nás prvotřídní výkon. Od začátku jsme měli více ze hry, a i když se nám nepodařilo jít rychle do vedení, bylo úžasné, jak jsme na to zareagovali. Nehráli jsme nijak hekticky a počkali si na své šance," pochvaloval si na tiskové konferenci kouč vítězů Joachim Löw.

Nešlo jen o fotbal, přesto ten vyhrál

"Při dnešním zápase jde o více než jen o fotbal," hlásaly titulky světových médií před soubojem Německo - Řecko. Podle sázkařů jednoznačný duel tak rázem plnil stránky i jiných než sportovních rubrik. Důvod byl nasnadě.

Řecká ekonomika se zuby nehty brání krachu, čemuž dopomáhají německá eura. Jenže naši západní sousedé si za ně diktují podmínky, které se hrdému národu pramálo líbí. Motivaci řeckých fotbalistů uspět ještě umocnilo úterní úmrtí místní trenérské legendy Alketase Panaguliase.

Ovšem na německou mašinu odbojní jižané neměli. Od úvodního hvizdu to byla vlastně jen hra o to, kdo, kdy a jak v bílém dresu propálí poprvé gólmana Sifakise. Tomu nejdříve ve 4. minutě nakopal Klose při nešťastném střetu, ve 39. minutě již německý kapitán Lahm nádhernou ranou otevřel skóre.

Řekové bojovali, ale jen hodinu

Řekové ale kousali, rvali se, stejně jako bájná armáda spartského krále Leonidase v bitvě u Thermopyl. Krátce po změně stran vyrovnal po krásné akci Salpingidise Samaras. Jenže tentokrát Němci nepotřebovali na udolání soupeře využít žádné lsti.

Jen ještě zvýšili výkon své fotbalové mašiny a když je v 61. minutě kung-fu volejem poslal do vedení Khedira, bylo jasné, že ani na devátý pokus Řekového svého soupeře neporazí.

O osm minut později potrestal chybu Sifakise Klose, šest minut po něm se nechytatelnou dorážkou prosadil i Reus. Punc přijatelného výsledku dal v předposlední minutě gólem z penalty agilní Salpingidis.

Němce čeká lepší z dvojice Anglie-Itálie

Na porážce a vyřazení Řecka z turnaje ale již nic změnit nemohl. Obhájci stříbra svého soupeře jednoznačně přejeli, vyhráli na střely 24:9, poměr držení míče byl pak 71 procent ku 29, počet útoků 58:15.

Svěřenci kouče Löwa se tak mohou v klidu připravovat na semifinále proti lepšímu z dvojice dalších spolufavoritů turnaje Anglie a Itálie.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Gdaňsk):

Německo - Řecko 4:2 (1:0)

Branky: 39. Lahm, 61. Khedira, 68. Klose, 74. Reus - 55. Samaras, 89. Salpingidis z pen. Rozhodčí: Skomina - Arhar, Žunič (všichni Slovin.). ŽK: Samaras, Papastathopulos (oba Řec.). Diváci: 40.000.

Německo: Neuer - Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Reus (80. Götze), Özil, Schürrle (67. Müller) - Klose (80. Gomez). Trenér: Löw.

Řecko: Sifakis - Torosidis, Papastathopulos, K. Papadopulos, Tzavellas (46. Fotakis) - Makos (71. Liberopulos), Maniatis - Ninis (46. Gekas), Katsuranis, Samaras - Salpingidis. Trenér: Santos.