reklama

Šance Čechů? Ani ne tři procenta. Euro bude naše, cítí po senzacích Anglie

Anglie porazila v osmifinále Eura Německo 2:0. Anglie porazila v osmifinále Eura Německo 2:0. autor: Reuters
Obávaná trojice ze "skupiny smrti" je ze hry a fotbalové Euro má rázem jiné favority. Česku ale stále věří málokdo. Hůř je na tom jen Ukrajina.

Velcí favorité ze skupiny F měli po postupu do osmifinále všechny cupovat. Nastal ale nečekaný zvrat. Francouzi krachli proti Švýcarsku, Němce po dlouhých letech sestřelila Anglie a obhájci titulu Portugalci nestačili na Belgii. Končí také Nizozemci.

Předturnajová předpověď, že Češi v zápase o titul porazí Dánsko 3:2, najednou nepůsobí až tak směšně a divoce. Renomovaná společnost Sportradar sice i tak přestřelila, protože domnělí fináloví soci na sebe narazí už ve čtvrtfinále, ale přesto jde o zajímavý vývoj. Je jisté, že Češi, nebo Dánové proniknou mezi nejlepší čtyřku. A odtud vede do finále jediný krůček.

S myšlenkou, že Euro bude mít překvapivého vítěze, si pohrál časopis Forbes. Připomněl, že v roce 1992 navzdory všem předpokladům slavili právě Dánové a o 12 let později urputně bránící Řekové.

Na letošním turnaji jsou ještě dva outsideři, Švýcaři a Ukrajinci, ale těm los nadělil těžkotonážní soupeře. Milovníci dojemných příběhů tak upínají zrak hlavně k Čechům a Dánům.

"Česko má víc hráčů z domácí ligy než řada zbylých týmů v play off, ale někteří z nich údajně vzbuzují zájem v zahraničí," všiml si Forbes. "V současné české reprezentaci sice není nikdo jako Pavel Nedvěd, ale jinak mužstvo disponuje dost velkou kvalitou na to, aby Adama Hložka a další budoucí hvězdy nechávalo na lavičce."

"Absence zvučných jmen v kombinaci se 40. místem ve světovém žebříčku, které ale neodráží skutečnou kvalitu týmu, může vést k podcenění Čechů," dodal časopis.

Sázkové kurzy však dávají Česku šanci na titul 24 ku jedné. Hůř je na tom jen Ukrajina a Švýcarsko.

Server The Analyst, který rozebírá fotbal na základě statistik, věří svěřencům Jaroslava Šilhavého ještě méně. Přiřkl jim sice slušnou 48procentní šanci na semifinále, ale v případě celkového triumfu už to nejsou ani tři procenta. Tady už jsou níž akorát Ukrajinci.

Raheem Sterling slaví gól v osmifinále Anglie - Německo na ME 2020 Vzhledem k příznivému losu je žhavým kandidátem minimálně na finále Anglie. | Foto: Reuters

Naopak největším favoritem je teď podle zmíněných analytiků Španělsko, má takřka čtvrtinovou šanci na titul. Následují Belgie, Anglie a s větším odstupem Itálie.

Podle bookmakerů je ale nejblíž zlatým oslavám Anglie s kurzem asi tři ku jedné.

Kolikrát ještě potkáme Česko? Formát Eura ztrhali i v Anglii: Horší to být nemohlo Kolikrát ještě potkáme Česko? Formát Eura ztrhali i v Anglii: Horší to být nemohlo Čtěte zde

Reprezentace Albionu má v rukách přívětivé karty. Na semifinále sice míří do Říma, ale po případném postupu už zůstane doma ve Wembley, kam by mohlo díky dalšímu covidovému rozvolnění dorazit víc jak šedesát tisíc lidí.

Ještě lépe vypadá los. Zatímco ve druhé větvi pavouka spolu svedou ohlušující boj Španělsko, Itálie a Belgie, Angličany čeká Ukrajina a pak Česko, nebo Dánsko. Na ostrovech větří šanci.

"Mám pocit, že to bude náš turnaj. Všechno do sebe zapadá," zasnil se slavný exobránce Rio Ferdinand.

Pohled, že Albion ukořistí první velký titul od mistrovství světa 1966, sdílí také někdejší vynikající forvard Alan Shearer: "Hodně se mluvilo o tom, že letos nemůžeme vyhrát, protože možná narazíme na Francii, Portugalsko a tak dál. Porazili jsme ale Německo, a to přesvědčivě. Nyní máme solidní los. Jestli někdy máme vyhrát Euro, tak teď. Lepší příležitost už nikdy nepřijde."

reklama