reklama

Euro začíná: Baroš je temný rytíř, ale na Rusy ho bude třeba

Milan Baroš, nejzkušenější útočník českého týmu na Euru Milan Baroš, nejzkušenější útočník českého týmu na Euru autor: Eduard Erben
Češi vstoupí do bojů Eura. A hned proti nejtěžšímu soupeři, proti Rusům

Vratislav - Bude to válka. Tedy fotbalová. Hned v první den Eura 2012 jdou do hry i Češi, kteří se postaví pyšným a sebevědomým Rusům.

"Favoritem utkání je soupeř," neplete se trenér Michal Bílek. Stejně tak to vidí i bookmakeři, kurzy na výhru Rusů (2,1:1) jsou zhruba poloviční oproti českým šancím na výhru (až 3,8:1). To značí poměrně jasně rozdané karty.

Velkou komplikaci by Čechům navíc přineslo, kdyby kvůli svalovým zraněním nemohl hrát Milan Baroš.

Sotva se přestalo pod mikroskopy zkoumat lýtko Tomáše Rosického, přišla v tomto týdnu další nejistota, spojená se zdravím útočníka Galatasaray.

Ten včera absolvoval předzápasový trénink.Podle lékařů se cítil dobře a má pro start v utkání zelenou. Změnu na poslední chvíil samozřejmě nelze vyloučit, ale vypadá to, že Baroš by hrát měl.

Nahradit Baroše? Složitější než se zdá

Pokud někdo tvrdí, že Baroš je natolik vyčpělý odvar sebe sama, že je jedno, zda bude hrát on, či někdo jiný, plete se.

Ano, vysloužil si oprávněně pozici temného rytíře, permanentně kritizovaného chlapíka, co promarnil spoustu svého talentu a potenciálu.

Ale v přípravě se teď jevil jako výrazně silnější a nadupanější než třeba před půl rokem, kdy ho v duelu se Španěly vypískala celá Letná.

"Kdyby nemohl hrát, byl by to problém. Mužstvo je na něj zvyklé, váže se na něj jistý způsob hry, ten by se musel měnit," zdůrazňuje František Cipro, zkušený kouč Českých Budějovic.

"Baroš je hráč na ofsajdovou hranu. Jiný takový typ tam nemáme," říká Cipro. Všichni ostatní útočníci na Euru - Pekhart, Necid a Lafata - jsou typičtí zakončovatelé, hráči dovnitř do vápna. Využitelnější do tlaku. Ale zrovna proti Rusům se asi nedá moc očekávat, že by je Češi dostávali často do presu.

Rosický: Nejtěžší zápas je ten první

 Proč? Pár argumentů tu máme: Ruský tým neprohrál od února 2011. Pohromadě se drží kádr, který před čtyřmi lety došel na Euru do semifinále. V generálce porazil Itálii 3:0. Stačí?

S rozdělením rolí souhlasí i Tomáš Rosický: "Nejtěžší zápas skupiny máme hned na jejím začátku, o tom není pochyb."

Přitakává i Martin Jiránek, někdejší reprezentant, který léta hrává ruskou ligu. Dříve za Spartak Moskva, nyní za Těrek Groznyj. "Rusové jsou favoritem, to je jasné. Ale čeká se od nich výhra, takže budou pod tlakem. Proto já na konci zápasu čekám remízu."

Rusy skolil Šmicer, Advocaata Brückner

Pikantní je, že zatím naposledy se Češi a Rusové na trávníku potkali také na Euru, v roce 1996. Skóre se tehdy přesýpalo jako písek v hodinách, kutálejících se z kopce. Remízu 3:3, která Čechy posunula dál, tehdy v závěru vykouzlil Vladimír Šmicer, nyní manažer reprezentace.

Ten mimochodem nescházel ani u možná největšího trenérského přehmatu v kariéře Dicka Advocaata. Ten nyní trénuje Rusy, před osmi lety stál ale na své "domovské", tedy nizozemské lavičce při utkání Eura v portugalském Aveiru.

Zápas, který psal fotbalové dějiny, totiž Advocaat v taktickém soutoji s Karlem Brücknerem prohrál na celé čáře. Nizozemci vedli 2:0 a podlehli 2:3. I proto, že Advocaat z důvodů, které dodnes nikdo nepochopil, už v 59. minutě stáhnul z trávníku jasně nejlepšího muže svého týmu, Arjena Robbena. Česká útočná fúrie toho dokázala využít a zápas otočila.

Ambice Rusů? Každý den jinak

"Český tým je teď úplně jiný než tehdy, nevím moc, co od něj čekat," nechal se včera slyšet Advocaat.

Ten před pár dny prohlásil, že Rusové mohou být černým koněm šampionátu, pak to změnil na "nejsme favorit na celkové vítězství". A včera dodal, že se ta slova ale nemusí týkat základní skupiny.

Kde je slabina jeho týmu? Tomáš Necid, útočník CSKA Moskva ji vidí v tom, že oba krajní obránci, Aňukov a Žirkov jsou přeškolení, tedy původně ofenzivní hráči a jsou proto výrazně lepší směrem dopředu než dozadu.

Radek Šírl, který léta hrával za Zenit Petrohrad, zase ČTK řekl, že cestu vidí přes střed obrany, přes pomalé stopery.

Kudy? Po krajích, nebo středem?

Rozsoudí ty dva Martin Jiránek? "Pravdu mají částečně oba. Je fakt, že ty kraje jsou opravdu útočné. A ve stoperské dvojici chybí kvůli zranění jeden z bratrů Berezuckých. Takže bude hrát asi Ignaševič, který má za sebou také zdravotní pauzu."

Všichni experti na Rusko se ale shodnou, že obrovskou sílu má Advocaatův tým směrem dopředu. "Hodně jim pomáhá ta podpora od krajních beků, gól tam u nich umí vstřelit kdokoli, obrovskou formu má Keržakov," reportuje Jiránek.

Jistou výhodu vidí v tom, že voda v koleni asi vystaví stopku brankářské jedničce Akinfejevovi. "Kdyby chytal on, bylo by to pro Čechy složitější," míní Jiránek. Do branky nejspíš naskočí Malafejev, kterého v Petrohradu, podobně jako Aršavina či Keržakova trénoval i Vlastimil Petržela.

Bílkovo dilema: S Hubníkem? Bez něj?

Trenér Bílek stále opakuje, že nemá jasno ve složení obrany. Buď bude hrát se stopery Kadlecem a Sivokem, s Limberským na levém beku, nebo posune Kadlece právě doleva a pak by hrál stopera Hubník.

Utkání začíná ve Vratislavi ve 20.45, píská ho sudí Howard Webb, který před dvěma lety řídil finále MS (a udělil v něm rekordní počet žlutých a červených karet). O všem podstatném vás bude informovat on-line reportáž na Aktuálně.cz.

reklama