reklama
Zápas skončil • ME ve fotbale • Skupina A
4:1
(2:0)
Rusko. Vlajka sport
Rusko
Česko. Vlajka
Česko
  • 15. Dzagojev, 24. Širokov, 79. Dzagojev, 82. Pavljučenko
  • 51. Pilař

Vítejte u sledování online reportáže Aktuálně.cz z prvního utkání české reprezentace na evropském šampionátu, která bude hrát proti výběru Ruska.

A je to tady. Evropský šampionát, na který se fotbaloví fanoušci těší už dlouhé měsíce, právě začíná. A dnešním dnem i pro českou reprezentaci, která si to v prvním zápase rozdá s Ruskem. Podle odborníků a bookmakerů je soupeř z východu Evropy favoritem. Myslí si to i trenér Bílek, ale ruského týmu se nebojí. 

Pohledem do historie zjistíme, že Češi hráli s Ruskem na Euru pouze jednou v roce 1996. Tehdy utkání základní skupiny skončilo remízou 3:3 a góly dávali takoví hráči jako Suchopárek, Kuka nebo současný manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Optikou posledních zápasů jsou na tom trochu lépe Rusové, kteří v přípravě ani jednou neprohráli. Nejprve remizovali s reprezentací Uruguaye 1:1 a poté s Litvou 0:0. V generálce dokonce porazili Itálii 3:0. Češi oproti tomu jednou vyhráli 2:1 s Izraelem a stejným poměrem prohráli s Maďarskem

Vladimír Šmicer v české fotbalové reprezentaci Záložník Vladimír Šmicer v české fotbalové reprezentaci. | Foto: Eduard Erben

V českém týmu vládne před úvodním utkáním pohoda. Všichni zranění hráči, zdá se, zvládli dát se dohromady v čas. Tomáš Rosický tedy nastoupí poprvé od svalového zranění, Michal Kadlec odhodí masku po zlomenině nosu a Milan Baroš dostal po včerejším tréninku od lékařů také zelenou. To Rusům bude zřejmě chybět gólmanská jednička Igor Akinfejev, který má problémy s kolenem. Místo něj se tak podle všeho v brance objeví Vjačeslav Malafejev ze Zenitu Petrohrad.

Sestava českého celku:

Čech – Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec – Jiráček, Plašil – Rezek, Rosický, Pilař – Baroš.

Sestava Ruska: Malafejev - Aňukov, Ignaševič, Berezuckij, Žirkov - Širokov, Denisov, Zyrjanov - Dzagojev, Keržakov, Aršavin.

Už tedy víme, že trenér Michal Bílek se může opřít o oba marody, Rosického i Baroše, a že v obraně se rozhodl pro variantu s Hubníkem na stoperu a Kadlecem na kraji obrany. Oba plzeňští beci, Rajtoral i Limberský, začnou na lavičce.

19:50

Ve Vratislavi necelou hodinu před zápasem hustě prší. Ideální fotbalové podmínky tedy zatím čekat nemůžeme.

20:00

Ještě pro doplnění, dnešní zápas bude pískat anglický sudí Howard Webb. S praporky v ruce mu budou pomáhat krajané Mullarkey a Kirkup.

20:20

Na stadion ve Vratislavi už se snáší jen drobný deštík. Nakonec by to s počasím nemuselo být tak strašné. Oba fanouškovské tábory se burcují. Poté, co zazněla ruská sestava, ozvala se i série ruských písní. To Čechům organizátoři pustili Není nutno. A nutno dodat, že hlášení české sestavy provázel aplaus diváků. 

20:25

Tribuny jsou už zpoloviny zaplněné. Hráči se pořád ještě na trávníku rocvičují. Český tým si dává bago.

20:30

Hráči už ukončili rozcvičku. Za čtvrthodinu je tu máme zpátky, ale už připravené k zápasu.

20:39

Po slavnostním ceremoniálu už obě mužstva nastupují na hřiště. Češi v bílém, Rusové v červeném. Následují hymny.

20:42

Ještě podání rukou a utkání může začít.

1.

Utkání začalo.

2.

Poprvé se do útoku vrhli Češi. Žádnou překvapivou přihrávku ale nevyprodukovali. Rezek nakonec poslal míč neškodně do náruče ruského gólmana.

4.

První rohový kop českého týmu prolétl vápnem a zasáhl jednoho z obránců. Výkop od druhého praporku se tedy mohli reprezentanti zopakovat. Byl z toho ale jen protiútok Rusů, naštěstí neúspěšný.

5.

Český výběr je nadále aktivnější. Ze zajímavé standardní situace Plašil našel hlavu Hubníka, ten ale nasměroval míč mimo.

7.

Ani další steč se nevyvedla podle představ českých hráčů. Baroš slibnou akci zastavil útočným faulem.

9.

Jestli se před zápasem zdálo, že Češi budou v zápase spíše pasivnějším týmem, který bude čekat na rychlé protiútoky, je to v úvodu přesně naopak. Držení míče 67 % Češi, 33% Rusové.

reklama