Fotbalisté Chorvatska, Nizozemska, Německa a Rakouska slaví postup na Euro

Bruno Petkovič slaví gól, kterým přispěl k vítězství Chorvatska 3:1 nad Slovenskem Bruno Petkovič slaví gól, kterým přispěl k vítězství Chorvatska 3:1 nad Slovenskem autor: Reuters
Fotbalisté Chorvatska v Rijece otočili zápas se Slovenskem a po výhře 3:1 si kolo před koncem kvalifikace zajistili postup na mistrovství Evropy.

Hostující výběr vedený českým trenérem Pavlem Hapalem dohrával v deseti a o druhé postupové místo ze skupiny E bude v závěrečném kole na dálku bojovat s Maďarskem a Walesem.

Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Prohlédněte zde

Účast na šampionátu si dnes zajistily také ve skupině C reprezentace Nizozemska, Německa a ve skupině G Rakousko. Celkem je známo 16 ze 24 účastníků turnaje. Už dříve oslavily postup Česká republika, Belgie, Anglie, Finsko, Francie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Chorvatsko prohrávalo od 32. minuty po zásahu Róberta Boženíka. V 56. minutě srovnal Nikola Vlašič a do vedení vicemistry světa poslal po hodiny hry Bruno Petkovič. Hostům vzápětí šanci na zvrat sebralo vyloučení Róberta Maka a domácí v přesilovce přidali zásluhou Ivana Perišiče třetí gól.

Chorvaté si tak zajistili postup a tabulku skupiny E vedou se ziskem 17 bodů. Druhé Maďarsko má 12 bodů, třetí je s 11 body Wales a čtvrté Slovensko s deseti body. Hapalův výběr v posledním kole přivítá v úterý Ázerbájdžán, k přímému postupu potřebuje zvítězit a zároveň doufat, že duel Walesu s Maďarskem skončí remízou.

Nizozemsku stačil k postupu i bod a pro něj si v nepříliš záživném zápase v Belfastu došlo i díky tomu, že domácí nedali penaltu. "Oranjes" tak ukončili čekání na účast na velkém turnaji, chyběli na posledním světovém i evropském šampionátu. Ztráta Severního Irska pomohla na Euro i Německu, které si i díky dvěma gólům Toniho Kroose poradilo 4:0 s Běloruskem.

Slováci se propadli během čtyř minut z extáze do beznaděje, postup na Euro jim utíká Slováci se propadli během čtyř minut z extáze do beznaděje, postup na Euro jim utíká Prohlédněte zde

Podruhé za sebou a potřetí celkově se na Euru představí Rakousko, které si postup zajistilo vítězstvím 2:1 nad Severní Makedonií. O výhře domácích ve Vídni rozhodli David Alaba se Stefanem Lainerem, za hosty v úplném závěru snížil Vlatko Stojanovski. Rakušané ze skupiny G doprovodí na šampionát Polsko, které už s jistotou postupu vyhrálo 2:1 v Izraeli.

Bez ztráty bodu nadále procházejí kvalifikací Belgičané. V souboji týmů, které už měly místo na Euru jisté, zvítězili 4:1 nad Ruskem a pojistili si první místo v tabulce skupiny I. O výhře hostů v Petrohradu rozhodli sourozenci Hazardové. Thorgan otevřel v 19. minutě skóre a jeho starší bratr Eden ještě do přestávky přidal dva góly.

Po pauze se prosadil Romelu Lukaku. Za domácí v závěru snížil Georgij Džikija a připravil Belgii první inkasovaný gól po sedmi zápasech a teprve druhý obdržený v kvalifikaci.

Ve druhém utkání skupiny I si výhru připsal Kazachstán vedený českým trenérem Michalem Bílkem, když uspěl 3:1 v San Marinu, ale oba celky už byly před zápasem bez šance na postup.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Německo - Bělorusko 4:0 (1:0)

Branky: 55. a 83. Kroos, 41. Ginter, 49. Goretzka.

Severní Irsko - Nizozemsko 0:0

Skupina E:

Chorvatsko - Slovensko 3:1 (0:1)

Branky: 56. Vlašič, 60. Petkovič, 76. Perišič - 32. Boženík. ČK: 66. Mak (Slovensko).

Ázerbájdžán - Wales 0:2 (0:2)

Branky: 10. Moore, 34. Wilson.