Francouzi porazili domácí Ukrajince a nakročili k postupu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 6. 2012 20:50
Střelec první branky Jeremy Ménez se raduje z první branky spolu s Karimem Benzemou | Foto: Reuters

Doněck - Fotbalisté Francie se po šesti letech dočkali vyhry na vrcholné akci, když v rámci skupiny D na mistrovství Evropy porazili v Doněcku domácí Ukrajince 2:0.

Francouzi, kteří o své výhře rozhodli v rozmezí 53. a 56. minuty, tak přeskočili Ukrajinu v čele tabulky a výraznou měrou se přiblížili k postupu do čtvrtfinále.

Zápas trval skoro tři hodiny, protože jej rozhodčí v 5. minutě kvůli velké průtrži mračen a bouřce v okolí Doněcku na téměř hodinu přerušili.

Blanc: Byla radost se na to dívat

Svěřenci Laurenta Blanka tak prodloužili sérii bez prohry na 23 zápasů.

Navíc přerušili svou bídnou bilanci na velkých světových akcí. Naposledy totiž vyhráli na mistrovství světa v roce 2006 v semifinále proti Portugalsku. Jak na Euru v roce 2008, tak MS 2010 a v úvodním zápase Eura 2012 s Anglií (1:1) vyhrát nedokázali a vždy skončili už po základní skupině.

"Jsem opravdu velmi spokojený a hráčům jsme za výkon pogratuloval. Moje mužstvo sehrálo prvotřídní zápas, byla radost se na to dívat. Klidně jsme mohli vstřelit ještě nějaké další branky. Ale jestli chceme postoupit, musíme dál tvrdě pracovat," poznamenal po zápase Blanc.

"Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů světa. Měli jsme svoje chvíle, ale jakmile dala Francie dva góly, bylo to pro nás těžké. Podmínky byly pro oba týmy stejné, kvůli nim jsme špatně nehráli. Musíme si rozebrat své vlastní chyby," doplnil jej ukrajinský trenér Oleg Blochin.

Ménez hodně dlouho ladil mušku

Úvod zápasu hodně ovlivnila bouřka, jež se nad Donbass Arenou prohnala těsně před zápasem. Hrom dokonce narušil francouzkou hymnu a na chvíli i televizní přenos.

Během toho začalo silně pršet a už v páté minutě musel nizozemský sudí Kuipers kvůli četným kalužím na hřišti poslat hráče do kabin.

Jelikož průtrž mračen ustala až po půlhodině, vrátili se hráči na hřiště až hodinu po zahájení zápasu.

Deset minut po návratu na hřiště se Francouzi radovali z gólu, radost jim však po Ménezově střele překazil zdvihnutý praporek pomezního rozhodčího.

Útočník Paris SG měl velkou šanci i ve 26. minutě, z hranice velkého vápna však branku těsně přestřelil.

Ještě větší šanci měl o tři minuty později, když Ribéry využil špatné malé domů Tymoščuka, Menézovu střelu ze vzdálenosti pokutového kopu však brankář Pjatov vyrazil.

Ukrajince srazily dva slepené góly

Na druhé straně mohl z první šance Ukrajinců udeřit ve 34. minutě Ševčenko, který šel z levé strany sám na brankáře Llorise, jeho střelu však gólman Lyonu vyrazil.

Na konci poločasu pak znovu zahrozili Francouzi, hlavičku Mexese však Pjatov vytáhl mimo branku.

I úvod druhého poločasu začal velkou šancí Méneze, ale ani tentokrát si z bezprostřední blízkosti na Pjatova nepřišel.

V 53. minutě však své předchozí nezdary odčinil, když se ve velkém vápně výborně uvolnil a levačkou se trefil přesně k bližší tyči.

Hned za tři minuty Francouzi své vedení pojistili. Karim Benzema poslal za obranu míč Yohanu Cabayemu a záložník Lille se trefil přesně k levé tyči.

V 65. minutě mohli Francouzi své vedení navýšit, střelu Cabayeho však zastavila tyč a pak už Les Bleus zápas dohráli zcela pod svou kontrolou.

Výsledek:

Doněck: Ukrajina - Francie 0:2 (0:0)

Branky: 53. Ménez, 56. Cabaye. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Selin, Timoščuk - Ménez, Debuchy, Mexes. Diváci: 48.000.

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Michalik, Chačeridi, Selin - Timoščuk - Jarmolenko (68. Alijev), Nazarenko (60. Milevskij), Voronin (22. Děvič), Konopljanka - Ševčenko. Trenér: Blochin.

Francie: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - Cabaye (68. M'Vila), Diarra - Ménez (73. Martin), Nasri, Ribéry - Benzema (76. Giroud). Trenér: Blanc.

1. Francie 2 1 1 0 3:1 4
2. Anglie 2 1 1 0 4:3 4
3. Ukrajina 2 1 0 1 2:3 3
4. Švédsko 2 0 0 2 3:5 0