reklama

Hrdí Francouzi: Nemáme se po prohře se Španěly zač stydět

Ten míč je můj a nikomu ho nedám, jako kdyby říkal kapitán španělské reprezentace Iker Casillas. Ten míč je můj a nikomu ho nedám, jako kdyby říkal kapitán španělské reprezentace Iker Casillas. autor: Reuters
Podle francouzských fotbalistů není vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství Evropy od úřadujících mistrů světa Španělů (0:2) počinem, za který je se třeba stydět.

Doněck - Podle francouzských fotbalistů není vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství Evropy od úřadujících mistrů světa Španělů (0:2) počinem, za který je se třeba stydět.

Jen se prý potvrdilo, že vyhrát nad současným Španělskem důležitý soutěžní zápas je nemožný úkol. Trenéra Laurenta Blanca jen mrzí, že jeho svěřenci nedokázali déle udržet čisté konto, aby měli větší šanci.

"Španělé jsou zkrátka skvělý tým a nemusíme se stydět za to, že jsme vypadli s nimi. Jen mě mrzí ten úvodní gól. Myslím si totiž, že z nás měli obavy, hlavně z našeho útoku. Jenže jsme inkasovali moc brzy na to, abychom je dostali pod tlak," řekl po utkání Blanc.

Příprava na levou španělskou stranu nevyšla

Španělé udeřili už v 19. minutě, když po levé straně utekl Jordi Alba a přesným centrem našel hlavu Xabiho Alonsa. "Přitom jsme se na jejich levou stranu zvláště připravovali, protože jsme věděli, že odtamtud hrozí největší nebezpečí. O to více frustrující je, že jsme právě tudy dostali gól. Dovolili jsme jim jeden centr a oni ho využili," litoval Blanc.

Mrzí ho to o to více, že Francouzi naopak svou silnější levou stranu ofenzivy nedokázali využít. "My také chtěli útočit hlavně po levé straně přes Ribéryho, jenže když jsme měli šanci nebezpečně zaútočit, tak nás dvakrát či třikrát zklamala technika a nic z toho nebylo. To byl rozdíl mezi týmy. Proto jsme to Španělům neztížili," dodal.

Také francouzští hráči berou porážku s hlavou nahoře. "Pokusili jsme se o nemožné a nepovedlo se. Ale nemáme se za co stydět. Hráli jsme proti nejlepšímu týmu světa. Je to pro nás zkušenost do budoucna a věřím, že v kvalifikaci o mistrovství světa si proti Španělsku povedeme lépe," připomněl brankář Hugo Lloris, že se oba celky proti sobě postaví i v příští kvalifikační skupině.

Španělé vyhráli i se šesti záložníky

Naopak u Španělů zavládla dobrá nálada. Těší je především skutečnost, že silnou Francii v utkání téměř k ničemu nepustili. "A to i v závěru, kdy chtěla Francie vyrovnat a nesoustředila se jen na obranu. My jí ale nedali šanci pokusit se o vyrovnání," chválil trenér Vicente del Bosque.

"Zápasy ve vyřazovací fázi nám umožňují ukázat, jak silní doopravdy jsme. Soupeře ze světové špičky jsme téměř k ničemu nepustili a od začátku do konce jsme ovládali hru. S tímhle týmem je to snadné," dodal autor obou branek Xabi Alonso.

Trenér Del Bosque stejně jako v prvním vystoupení na turnaji proti Itálii nasadil sestavu bez typického útočníka se šesti záložníky. "Hrát s typickým útočníkem umožňuje narušovat týl soupeřovy obrany, ale my jsme chtěli především návaznost jednotlivých řad, ovládat hru a držet míč, což se dařilo," vysvětlil Del Bosque.

Del Bosque ocenil výkon mladého Alby

"Ale nemyslím si, že bychom hráli bez útočníků, protože my hráli na tři útočníky. Navíc Xabi Alonso a Busquets nejsou defenzivní záložníci. Vědí, jak podpořit ofenzivu, což dnes ukázali," řekl kouč, který také ocenil výkon levého beka Jordiho Alby za jeho podporu ofenzivy především při prvním gólu.

Také obránce Valencie si byl vědom toho, že v utkání předvedl dobrý výkon. "Francie byla silným protivníkem, ale my byli excelentní. Jsem s naším výkonem opravdu spokojený. A to jak z týmového, tak i osobního hlediska. Je vždy hezké mít asistenci na tak důležitém gólu," připustil Alba.

Nyní už Španělé mohou soustředit síly na semifinálový souboj s Portugalskem, který bude o to zajímavější, že oba celky mají v kádru celkem 15 hráčů z Barcelony a Realu Madrid. "Portugalci budou hodně těžký protivník. Mají silné individuality jako Ronalda a obrovsky nebezpečné protiútoky. Musíme do toho dát všechno, jestli chceme postoupit," tuší záložník Césc Fábregas.

 

Euro 2012 - sledujte semifinálový zápas Portugalsko - Španělsko online.

reklama