reklama

Hřebík: Hra Španělů je těžko bránitelná, změnili pojetí fotbalu

Ze Španělů jde strach Ze Španělů jde strach autor: Reuters
Podle fotbalových expertů to budou mít Češi proti Španělům v pondělním utkání na euru hodně složité hlavně kvůli tomu, že obhájci trofeje změnili pojetí hry a už nedostávají góly z rychlých brejků.

Praha - Čeští fotbalisté začnou své vystoupení na mistrovství Evropy proti nejtěžšímu možnému soupeři. Španělsko v poslední dekádě vládne nejen mezinárodnímu, ale i klubovému fotbalu. Žádná jiná země za poslední roky neovlivnila tuto hru tolik jako právě Španělsko.

"Za posledních deset let totálně změnili fotbal," prohlásil na nedávné konferenci k šampionátu předseda české unie trenérů Verner Lička. Stejně jako většina odborníků oceňuje především španělský kontrapresink, kterým po ztrátě ihned získávají míč zpět a soupeře tak nepouštějí do útoku.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

"Jejich chování po ztrátě míče je vzorem. Oni změnili pohled na defenzivu, nedostávají góly z protiútoků a brání procentuálně mnohem méně času než ostatní týmy, protože míč hned získávají zpět. Netvrdím, že šampionát vyhrají, ale hlavní favorit jsou," dodal Lička.

Španělé si dokázali poradit i s neúspěchem na mistrovství světa 2014, kde po sérii tří vyhraných turnajů vypadli už ve skupině. Poté však nezpanikařili, zahájili generační výměnu a svůj styl hry ještě vylepšili.

"Oni dlouho praktikovali horizontální hru. V roce 2014 s tím neuspěli, vyměnili hráče a teď hrají více vertikálně a roztrhávají defenzivu soupeře. Je to těžko bránitelné. (Trenér) Pavel Vrba to bude mít velmi těžké," míní sportovní ředitel Sparty Jaroslav Hřebík. "Oproti minulosti je ve španělské hře také více razantního zrychlení," dodal Lička.

Sílu španělského týmu ukazuje i to, že v kvalifikaci zaváhal pouze se Slovenskem (1:2), přestože probíhala razantní obměna kádru, ze kterého vypadly dlouholeté opory Xavi, David Villa, Fernando Torres či Xabi Alonso. "Patřili k nejúspěšnějším týmům kvalifikace, a to za plné přestavby týmu," ocenil Lička.

Výhodou totiž pro Španělsko je, že stejný styl fotbalu praktikují i v klubech, které dominují Evropě. Poslední tři ročníky Ligy mistrů a Evropské ligy měly španělské vítěze, letos do finále Ligy mistrů dokonce postoupily oba madridské kluby Real a Atlético.

"Druhá přihrávka musí nahoru"

Mezi klíčové hráče Španělska patří stopeři Sergio Ramos a Gerald Piqué, záložníci Cesc Fábregas a Andrés Iniesta, ale podle českých odborníků je nepostradatelným mužem zejména defenzivní záložník Sergio Busquets. "Především jistí ofenzivní spoluhráče, ale sám je velmi inteligentní a pomáhá španělské hře přesnou rozehrávkou," vyzdvihl záložníka Barcelony Hřebík.

Španělé už se dávno netočí kolem Xaviho. Zastaví Pavelka Silvu s Iniestou? Španělé už se dávno netočí kolem Xaviho. Zastaví Pavelka Silvu s Iniestou? Čtěte zde

Otázkou je, na koho trenér Vicente del Bosque ukáže v útoku, jelikož doma nechává většinu dosavadních útočných opor včetně Paca Alcácera, s pěti góly nejlepšího střelce týmu v kvalifikaci.

Český tým se musí připravit na to, že většinu zápasu bude hrát bez míče, ale pak musí být schopen využít každou příležitost k protiútoku a být efektivní. "Pamatuji si, když jsme s nimi v roce 2011 hráli ve finále mistrovství devatenáctek, tak jsem hráče upozorňoval, že po zisku míče musí jít druhá přihrávka nahoru, protože třetí už tam dát nepůjde. Snažili jsme se s nimi hrát aktivně, ale u mladších hráčů je to snazší než u dospělých, kde musíte pracovat s návyky z klubů," řekl Hřebík.

Baroš: Španělé? Nejhorší utkání kariéry

Ke klíčovým prvkům české hry bude patřit trpělivost a udržování koncentrace po celé utkání, což je při hře bez míče náročné. "Zažil jsem zápasy se Španělskem a nerad na to vzpomínám, protože to nebylo z naší strany o fotbalu, ale o kondici. Bylo to jedno z nejhorších utkání mé kariéry," popisoval bývalý reprezentační útočník Milan Baroš.

Českému týmu by však mohlo pomoci, že se Španělskem hraje hned první utkání, které týmu z Pyrenejského poloostrova často nesedí. Na MS 2014 v něm prohráli 1:5 s Nizozemskem, na ME 2012 jen remizovali 1:1 s Itálií a na MS 2010 podlehli Švýcarsku 0:1.

"Určitě to může být výhoda, protože v minulosti už ukázali, že s prvními zápasy mají problémy a tyto zápasy možná i podceňují," řekl trenér Luboš Kozel, který se jinak nechává španělským fotbalem hodně ovlivňovat. "Snad tam bude jejich bohorovnost. Rozhodně to ale našim klukům nezávidím a nechtěl bych být v jejich kůži," dodal trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

reklama