Italové vyřadili Španělsko! Obhájci končí, z údajné skupiny smrti už nezbylo nic

27. 6. 2016 19:52
Španělé končí už v osmifinále Eura, titul tedy neobhájí. Šampioni padli s Itálií po brankách stopera Giorgia Chielliniho a útočníka Graziana Pellého. Squadra azzura si ve čtvrtfinále zahraje proti Německu.
Italové Chiellini a Éder se radují z vítězné branky proti Španělsku.
Italové Chiellini a Éder se radují z vítězné branky proti Španělsku. | Foto: Reuters

Paříž - Španělským fotbalistům se nepodaří výjimečný zápis do historie, třetí evropský šampionát v řadě za sebou už nevyhrají. Stopku svěřencům trenéra Vicente Del Bosqueho vystavili už v osmifinále Italové, kteří na pařížském stadionu Stade de France zvítězili 2:0 brankami stopera Giorgia Chielliniho a útočníka Graziana Pellého.

Fantastický výkon podal brankář Gianluigi Buffon, jenž vychytal několik vyložených šancí Španělů.

Z údajné skupiny smrti, v níž skončil na posledním místě český národní tým, tak již nezbyl na turnaji žádný celek. Itálie se ve čtvrtfinále utká s Německem.

Italské brejky znamenaly neustálou hrozbu

Finálová repríza evropského šampionátu 2012 se v Saint-Denis uskutečnila již v osmifinále francouzského turnaje. Španělé nastupovali do zápasu kompletní, Italům scházel jen Candreva. Trenér Conte vrátil po porážce s Irskem do sestavy všechny opory, kouč Del Bosque nechal základní jedenáctku navzdory ztrátě s Chorvatskem beze změny. Do zápasu nastoupili aktivnější Italové a už v první minutě musel De Gea krotit centr De Sciglia.

V osmé minutě likvidoval gólman Manchesteru United ještě nebezpečnější šanci, Pellého hlavičku dokázal vyrazit na roh. Na Stade de France po lijáku z úvodních minut vysvitlo slunce a s ním přišlo španělské vyrovnání hry. Úřadující mistři Evropy ukazovali typickou kombinaci, jenže příležitosti nepřicházely.

Naopak každý italský protiútok zaváněl gólem. Prudký centr De Sciglio odkopával Ramos a měl štěstí, že situace skončila jen rohovým kopem, nikoli vlastní brankou. Za další čtyři minuty už ale De Gea lovil míč ze své sítě. Po faulu Ramose totiž neudržel tvrdou ránu Édera z dvaadvaceti metrů, nepozorní obránci nechali Italy dorážet a po Giaccherinim už Giorgio Chiellini dotlačil balon za čáru.

Éder šel sám na branku, ale nedal

V závěru poločasu chtěli Španělé srovnat, nicméně mohli podruhé inkasovat. Často neúčelné kombinace fotbalistů v bílém pramenily v italské protiútoky a po jednom z nich musel De Gea vytahovat Giaccheriniho střelu přes břevno na rohový kop. Ten už Španělé ubránili a do druhého poločasu nastoupili s jednou změnou. Aduriz vystřídal Nolita a měl pomoct utopenému Moratovi.

A po krátkém náporu Italů skutečně přišly nejsvětlější španělské chvilky. Po rohu doplachtil balon až na hlavu Moraty, který však svůj střelecký účet na Euru nerozšířil, neboť hlavičkoval přesně do rukavic Buffona. Španělé obléhali italskou šestnáctku, nicméně Conteho svěřenci vystavěli neprostupný defenzivní blok. A stále ve vzduchu visela hrozba protiútoků.

Když přistrčil Pellé Éderovi míč patičkou, uháněl brazilský rodák proti De Geovi. Španělský gólman dokázal zasáhnout a udržel španělské akcie nad vodou. Po hodině hry španělský tlak zase polevil, Italové se prokombinovali do vápna, ovšem před Giaccherinim španělstí obránci na poslední chvíli odkopli. Na hřišti se přiostřovalo, často byla hra přerušena, a to vyhovovalo Itálii.

Buffon famózně vychytal Piquého

Španělé viděli, že až do kuchyně se nedostanou a zkoušeli střílet z hranice šestnáctky nebo i zpoza ní. Adurizova technicka střela skončila těsně vedle, Iniestovu dělovku z voleje Buffon raději vyrazil. Deset minut před koncem přišlo vynucené střídání Španělska a Aduriz musel kvůli zranění ze hry. Del Bosque poslal na trávník Pedra, La Roja se nadechovala k finálnímu tlaku.

V devadesáté minutě přišla největší šance. Nákop De Gey se od italské hlavy odrazil k volnému Piquému, který však z malého vápna nechal vyniknout jen nestárnoucího Buffona. O minutu později zakončil italský brejk po šťastné přihrávce od Darmiana Graziano Pellé a pečetil italský postup. Tifosi postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Německem.

Po závěrečném hvizdu mohli dát Italové volný průchod svým emocím. V hlavních rolích se samozřejmě objevili brankář Gianluigi Buffon a trenér Antonio Conte, jenž celé utkání svým typicky emotivním způsobem prožíval. Ve druhém poločase dokonce neváhal odkopnout odražený balon.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále (Paříž/Stade de France):

Itálie - Španělsko 2:0 (1:0)

Branky: 33. Chiellini, 90.+1 Pellé. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.). ŽK: De Sciglio, Pellé, Thiago Motta - Nolito, Busquets, Silva. Diváci: 76.125.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - De Rossi (54. Thiago Motta) - Florenzi (83. Darmian), Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pellé, Éder (82. Insigne). Trenér: Conte.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Piqué, Ramos, Alba - Fábregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata (70. Lucas Vázquez), Nolito (46. Aduriz, 81. Pedro). Trenér: Del Bosque.