reklama

Je zle. Prognóza Rosického startu proti Polsku je spíš temná

Achillovka Tomáše Rosického stále není v pořádku Achillovka Tomáše Rosického stále není v pořádku autor: Eduard Erben
Kapitán bojuje s časem. Pokud ho prohraje, vytáhne nejspíš Bílek Koláře.

Vratislav - Tak je to tu zase. Čeští fanoušci opět vzývají fotbalová božstva, aby uzdravila kapitána týmu Tomáše Rosického.

Bolavé lýtko si před Eurem dalo říct, teď se znovu ozvala nedoléčená Achillova šlacha. A zrovna před zápasem, který rozhodne o tom, zda česká výprava na turnaji uspěje, nebo ne.

S Poláky se ve Vratislavi hraje už v sobotu, Rosický bojuje s časem.

"Je to opravdu vážné. Možnost, že Tomáš nebude moci vůbec hrát, je zhruba padesátiprocentní," řekl deníku Aktuálně.cz jeho zdroj, který má přístup k interním informacím českého týmu.

Rosického absence by srazila kurz

Ve čtvrtek Rosický místo tréninku šlapal v posilovně na rotopedu. Dnes se uvidí, zda bude schopen absolvovat oficiální předzápasový trénink. "O tom, zda proti Polsku nastoupí, nebo ne, se patrně rozhodne až v sobotu, těsně před zápasem," hlásí zdroj našeho deníku.

Na to, zda bude Rosický v pořádku, čekají i sázkaři a bookmakeři. "Favoritem jsou nyní u nás s kurzem 2,2 Poláci. Pokud by přišla oficiální zpráva, že Rosický nebude hrát, kurz na Polsko by se ještě snížil. Předpokládám o jednu nebo dvě desetiny," říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Na bolavé rameno si po utkání s Řeky (2:1) stěžoval i brankář Petr Čech, už ale vyhlásil, že v den zápasu s Polskem bude fit.

Náhradník? Kolář. Ale jde to i jinak

"S Tomášem Rosickým v sestavě jsme výrazně silnější než bez něj," musel před Eurem trenér Bílek připustit po pokažené generálce s Maďary (1:2).

Kdyby záložník Arsenalu v sobotu hrát nemohl (nebo kdyby byl připraven jen jako náhradník, aby mohl naskočit třeba na poslední dvacetiminutovku, kdyby bylo ouvej), musel by Bílek hledat nouzové řešení.

"Pro případ Rosického absence je první náhradní volbou za něj Daniel Kolář," opakuje Michal Bílek stále dokola. Naposledy to řekl i v úterý večer, po zápase s Řeky, z něhož Rosický odkulhal.

"Ta varianta je odzkoušená, já myslím, že i proti tomu Řecku ve druhé půi celkem fungovala," říká Miroslav Soukup, kouč stříbrné "dvacítky" z MS 2007 v Kanadě.

Lička by raději změnil rozestavení

Na pozici podhrotového hráče tam za Rosického naskočil Kolář. Aktivita české hry však po odchodu kapitána dramaticky poklesla. "Ale nebylo to tím, že by to s Kolářem nefungovalo. Ale českou povahoiu. Když Španělé rychle nastřílejí dva góly, tak chtějí dát třetí. Zatímco Češi to začnou bránit. A to se projevilo," míní Soukup.

Verner Lička, bývalý trenér ostravského Baníku či reprezentační "21", vidí i spoustu dalších možností, jak situaci "bez Rosického" řešit.

"Místo Tomáše jako podhrotového hráče může naskočit druhý útočník. Pak je tu samozřejmě varianta se zachováním rozestavení, kde jen Rosického vymění Kolář," opakuje Lička.

Vidí ale i další možnost. "Také můžeme hrát bez podhrotu. A přejít z rozestavení 4-2-3-1 na 4-5-1. To by ale předpokládalo velmi ostré kraje. Vlevo máme Pilaře, to je v pořádku, vpravo by ale v tomo rozestavení nemohli hrát Plašil nebo Jiráček, ti by byli ve středu zálohy - ale na tom kraji bych osobně viděl Petrželu."

Soukup: Darida? Může oživit závěr

Variantě, že by se na "podhrot" vysunul Plašil, nejsou experti nakloněni. "Je to typický záložník, tam jsou potřeba jiné návyky," míní Soukup.

Fanoušci by si na hřišti velmi dobře dokázali představit i benjamínka Daridu. "Toho bych tam poslal třeba na posledních dvacet minut, kdyby to bylo potřeba. Určitě by naši hru uměl oživit," říká Soukup, který nyní pracuje v 1. FC Slovácko.

Čechy čeká proti Polákům přímý souboj o postup do čtvrtfinále. Domácí tým musí pro splnění tohoto cíle nutně vyhrát. Čechům může stačit i remíza, ovšem za podmínky, že Řekové v paralelně hraném utkání neporazí Rusy.

"Kdyby měli Poláci vypadnout, bude to národní katastrofa," míní Verner Lička, který zná polskou mentalitu dokonale. V zemi řadu let trénoval, Wislu Krakov dovedl k mistrovskému titulu.

Kubík: Umí porazit Brazílii i s kýmkoli prohrát

A kde vidí slabá místa polského celku? "Každopádně je ještě nedozrálý. Proto i na Euru střídá skvělé poločasy s matnými. Polákům chybí hráč typu Rosického, který by uměl měnit rytmus a tempo hry. Oni hrají intuitivně, v emocích. To jim podle situace může pomoci, ale také uškodit," míní Lička.

"Polsko je tým, který je schopen porazit třeba i Brazílii, ale taky s kýmkoli prohrát," dokresluje situaci Luboš Kubík, vicemistr Evropy 1996, který v Polsku také krátce trenérsky působil.

Hodně diskusí v Polsku vzbudil fakt, že trenér Smuda zařadil do týmu pětici hráčů, pro něž sie platí, že jsou po předcích etnickými Poláky, ale jinak jde v podstatě o Němce a Francouze. A někteří z nich se polsky prakticky nedomluví.

"Umělé" Poláky někteří nevzali za své

"Velmi ostře proti tomu vystupuje bývalý slavný brankář Tomaszewski, v Polsku je to velké téma. Oficiální cestou sice od týmu přicházejí zprávy, že uvnitř týmu všechno ladí, já mám ale přes mé osobní kontakty informace, že v kabině tahle zvláštní situace úplně dobrotu nedělá," podotýká Lička.

"Naturalizovaní" Poláci Boenisch, Matuschyk, Polanski, Perquis a Obraniak nicméně podle Ličky vnesli do polského týmu výrazněji západní mentalitu plnou sebevědomí. "A tou už nasákli i Lewandowski s Błaszczykowski, kteří se fantasticky chytili v Dortmundu. Předtím léta platilo, že jak Polák přeleze hranice, ztratí sebedůvěru, zapomene hrát fotbal a za pár měsíců je zpátky," upozorňuje Lička.

Velké rezervy Polska vidí v defenzivě. "Wasilewski je lamželezo, chlap jako hora, ale nikdy nehrál stopera. Až teď na Euru. A vedle něj je Perquis, který má problém s rychlostí a obratností," vypozoroval český expert.

Soupeř pro čtvrtfinále? Kdokoli z "béčka"

O víkendu už se rozhodne o kompletním složení prvních dvou čtvtfinálových dvojic. Česko stále může skupinu A i vyhrát: stačilo by vítězství nad Poláky zkombinovat s tím, že by Rusové neporazili Řeky.

Postupující z "áčka" narazí na týmy ze skupiny B. V ní Němcům stačí k jistotě postupu i prvního místa v tabulce uhrát bod s Dány.

To Nizozemci, kteří na turnaji ještě nebodovali, se pak budou modlit, aby Goméz a spol. Seveřany porazili. Pak by se totiž Oranjes otevřela šance čtvtfinálovými dveřmi za vteřinu dvanáct taktéž proskočit - a to skrze výhru o dva a více gólů nad Portugalskem.

reklama