reklama

Katastrofa na čtvrtou: Bílkův tým vůbec nebránil. Zešíleli?

Milan Baroš neskrýval roztrpčení Milan Baroš neskrýval roztrpčení autor: Eduard Erben
Ostuda století proti Rusům mohla dopadnout i mnohem hůř

Glosář - Bílkův tým v duelu s Rusy přepisoval dějiny. A to hodně černým inkoustem. Debakl 1:4, to se totiž v tak důležitých zápasech opravdu jen tak nevidí.

Československé týmy utržily podobné rány na dvou mistrovstvích světa - v roce 1954 od Rakušanů (0:5), na MS 1970 od Pelého Brazílie (1:4).

V historii bojů o fotbalového krále evropského kontinentu je ale páteční drtivá porážka na Euro 2012 nejhrůznějším českým zápisem všech dob.

A nejzoufalejší na tom všem je, že kdyby si Rusové lépe srovnali mušku, mohlo to dopadnout ještě mnohem, mnohem hůř.

Hrrr do útoku, zpátky ani krok. Proč???

Nejenže totiž Čechům absolutně vyhořela obrana, míněno ta čtveřice hráčů vzadu. Ona jim především nefungovala celá defenzivní práce mužstva. A to vůbec! Zejména v první půli se nějakým bráněním v podstatě nikdo moc nezabýval.

Což by se snad dalo s obtížemi pochopit, kdyby Češi hráli proti Andoře. Ale proti Rusku na mistrovství Evropy? To snad všichni zešíleli?

Musím přiznat, že tohle jsem tedy nečekal. Deník Aktuálně.cz ve svém čtvrtečním článku přemítal, zda Češi nebudou hrát příliš defenzivně, zda nebude atraktivita jejich hry při silné opatrnosti příliš nízká.

Realita? S žádnou opatrností si na hřišti hlavu opravdu nikdo nedělal. Sotva se Češi v první desetiminutovce vybláznili, vzali Rusové párkrát míč - a pak už platilo, že co akce, to jejich lehounký přesun do bezprostřední blízkosti české branky a vzápětí obrovská gólová šance.

Kadlec a Sivok? Propadák nejvyšší kategorie

Každý v obranné čtveřici se nějak spolupodepsal pod nějaký ten gól. Nejlepší ocenění snese Gebre Selassie, víc chyb udělal Hubník, ale ten zařídil i spoustu dobrého.

Co ale na hřišti předváděli Kadlec se Sivokem, to mi (řečeno oblíbenými slova předsedy svazu Pelty) hlava nebere.

Kadlec podal nejstrašlivější a nejnezodpovědnější výkon, jaký si lze vůbec představit. V reprezentaci i kdekoliv jinde. Přitom právě on měl patřit mezi opory týmu.

Trenér Bílek s ním původně počítal na stopera, pak ho ale poslal na levý kraj místo Limberského a ve středu obrany hrál Hubník. Kadlec tedy nakonec nastoupil na místě, které z Leverkusenu zná ze všeho nejlíp. Proč ve svém prostoru častokrát fatálně chyběl a proč tam ani nic neubránil, když už se tam občas vyskytoval, to snad ví jen on sám.

Trapný byl i výkon Sivoka. Skrze jeho prostor chodila jedna gólová přihrávka za druhou. A Sivok se jen rozčiloval na spoluhráče.

Defenzivní dvojice? Jen na papíře

V tomto ohledu oprávněně, protože zmíněná obranná čtyřka byla zbytkem týmu ponechána Rusům zcela napospas.

Na papíře měli v záloze tvořit defenzivní dvojici Plašil s Jiráčkem. V praxi byli v kritických chvílích (a že jich bylo!) vždy na kilometry vzdáleni.

Neslýcháno, nepochopitelné...

Do druhé půle tenhle megaproblém řešit Tomáš Hübschman. Tým byl zjevně na to, že ve fotbale existuje i obranná fáze, v kabině upozorněn a chvílemi se jí i věnoval.

Přesto padly do Čechovy sítě další dva góly. A zejména Keržakov navíc zmastil několik dalších velkých příležitostí.

A Baroš jen rozhazoval rukama

Nepochopitelná nulová práce týmu směrem dozadu nebyla ovšem vyvážena ani nijak zvlášť efektivní útočnou činností. Pilař dal po Plašilově přihrávce hezký gól, ale žádné střelecké hody jako na druhé straně hřiště se rozhodně nepořádaly.

Přispěl k tomu i neefektivní výkon útočníka Baroše, který se s přibývajícími minutami věnoval stále častěji spíše hádkám s rozhodčím. Otázkou je, zda na lavici seděli hráči, kteří by v dané situaci vykouzlili na hrotu něco účinnějšího. Třeba to Bílek vyzkouší příště.

Základní otázkou teď však je, co bude dělat s obranou. Zejména výkony Kadlece a Sivoka byly tak prachbídné, že si skoro říkali o to: Nás dva už na tomhle šampionátu na hřiště neposílej.

Na dvě výhry - s Řeckem a Polskem - se dá do čtvrtfinále pořád krásně postoupit. Bez obranné fáze to ale opravdu nepůjde.

reklama