reklama

Na Chorvaty bez Limberského? Ofenzivnější noty by do Vrbovy sestavy měly vrátit Dočkala

V souboji se Španělskem se David Limberský ocital v problémech poměrně často V souboji se Španělskem se David Limberský ocital v problémech poměrně často autor: Reuters
Po porážce od Španělska trenér českého týmu Pavel Vrba ví, že proti Chorvatům potřebuje na Euru bodovat. Přislíbil ofenzivnější sestavu

St. Etienne - Po zákopové válce proti Španělsku slibuje trenér českého týmu Pavel Vrba před dnešním duelem proti Chorvatům ofenzivnější styl. Chce od svých chlapců na trávníku víc drzosti. Duel začíná v St. Etienne v 18 hodin.

Právě drzost rozhodně neschází trenérovu oblíbenci Davidu Limberskému, a to zejména mimo hřiště, například při řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu (více o jeho eskapádách zde). Zato proti Španělům, v duelu, který Češi prohráli 0:1, patřil Limberský viditelně k nejslabším článkům českého týmu.  Defenzivní úkoly chvílemi nezvládal, směrem dopředu se neprojevil prakticky nijak. Působil dojmem, že má dost těžké nohy.

Pokud se tedy při očekávaném návratu Bořka Dočkala na pravý kraj zálohy bude hledat nové místo pro Thea Gebre Selassieho, mohl by se právě Limberský stát obětí těchto taktických úprav.

"Změny budou, ale neprozradím je," podotkl Vrba, který před novináři v žertovném duchu prohodil, že je stejně vypátrají. Před prvním duelem na Euru se totiž před médii nepodařilo utajit, že Gebre Selassie bude hrát pravého záložníka.

Zatímco třeba Pep Guardiola kvůli takovým únikům informací v Bayernu Mnichov běsnil a trval na vyšetřování a propuštění indiskrétních osob, český trenér se tváří, že se něčemu podobnému jen vesele zasměje.

Zároveň si ale uvědomuje, že po dalším neúspěchu už by veškerá legrace skončila. Systém postupu ze skupin a s tím spojené matematické varianty jsme nastínili podrobněji zde.

Ofenzivnější sestava. Co si pod tím představit?

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

"Po porážce už by naše šance na postup byly minimální," říká Vrba. To by sice odkazovalo na to, že pro něj může být ze zápasu s Chorvaty cenný i bod. Jenže po velmi destruktivním pojetí zápasu se Španěly český kouč uznává, že pokračovat v totožném duchu už by dál prostě nešlo.

"Je jasné, že budeme chtít hrát ofenzivněji než se Španělskem, takže sestava bude ofenzivnější," slíbil Vrba. Co to může znamenat?

Trest přenesený z kvalifikace už vypršel obránci Suchému, jenže jakýkoli zásah do stoperské dvojice Sivok-Hubník rozhodně očekávat nelze. Proti Španělům totiž zahrála excelentně. "Takhle dobře jsme snad nebránili ještě nikdy," prohodil dokonce Vrba.

Jak už jsme zmínili, pokud na pravou stranu vrátí osvědčeného Dočkala, bude muset hledat nové místo pro Gebre Selassieho. Nahradit jím může na pravém kraji obrany Kadeřábka, na levém Limberského, teoreticky ho může postavit i doprostřed, místo někoho z dvojice Plašil, Darida.

Přestože má Gebre Selassie dobrou formu, nejpravděpodobnější ze všeho asi je, že si sedne na střídačku, pokud tedy opravdu nedostane šanci hrát místo Limberského. Za zmínku určitě stojí, že právě Limberský byl jediným hráčem napomínaným v duelu proti Španělům žlutou kartou, je tedy v akutním ohrožení kartou číslo 2, jež na turnaji značí stopku na další zápas.

Experti vytýkali českému týmu v prvním utkání nedostatek dynamiky. Tu by na hřiště vnesl třeba Jiří Skalák, jenže to by asi musel hrát místo Dočkala či Necida, což se nejeví pravděpodobně.

I z perspektivy zápasu číslo 3, který Češi ve skupině sehrají v úterý ve 21 hodin proti Turecku, bude zajímavé sledovat, s jakou herní svěžestí dokáže zápas absolvovat Tomáš Rosický, klíčový hráč českého týmu.

Jak známo, v říjnu mu bude 36 let a v uplynulé sezoně odehrál za A-tým Arsenalu jen 19 soutěžních minut, jinak ho trápila zranění. Je tedy důležité, jak jeho organismus vstřebá herní rytmus turnaje, kdy jdou zápasy po sobě co čtyři dny.

Straka: Chorvatská slabina? Stopeři

Franz Straka: Ze hry Čechů jsem zklamaný. Trenér Vrba musí opět nalézt svůj podpis Franz Straka: Ze hry Čechů jsem zklamaný. Trenér Vrba musí opět nalézt svůj podpis Čtěte zde

Kapitán si je vědom důležitosti zápasu. "Je dost možná klíčový, protože ten první jsme prohráli a potřebujeme body. Jak se kluci proti Španělsku obětovali pro tým, to bylo úžasné. Soudržnost, bojovnost, to bylo skvělé. Na tom musíme stavět," uvedl Rosický. Jedním dechem však dodává: "Ale musíme ukázat mnohem víc směrem dopředu."

Právě Rosického technické a Krejčího rychlostní možnosti vzývá trenér František Straka ve svém taktickém video-rozboru pro čtenáře Aktuálně.cz. Jejich zásluhou by podle něj měla fungovat lépe přechodová fáze, která by Čechům pomáhala snáze otevírat chorvatskou obranu.

"Zejména u chorvatských stoperů jsem v jejich prvním utkání proti Turkům viděl jisté nedostatky, tam je podle mě šance, ti stopeři dělají taktické chyby," míní Straka.

Upozorňuje také na specifickou roli krajního obránce Srny, putujícího jako kyvadlo stále po celé pravé straně hřiště, kde stíhá jak bránit, tak maximálně podporovat ofenzivu. "Levý obránce zůstává zataženější," vypozoroval Straka specifickou asymetrii v chorvatském taktickém plánu. Více ze Strakova rozboru zde.

Připomeňme, že zatímco Češi prohráli vstupní duel se Španěly 0:1, tak Chorvati zahájili vítězně, díky parádní trefě Luky Modriče porazili turecký tým stejným poměrem, tedy 1:0. Výhra nad Čechy už by tým trenéra Čačiče posunula s jistotou do osmifinále, hodně by mu pomohla i případná remíza. "Ale spekulovat s bodem nijak nebudeme, hrajeme na vítězství," slíbil fanouškům chorvatský kouč.

Chorvati mají tým jako Brückner v Portugalsku

Střílíte góly hlavou, nebo máte nervy z oceli? Zjistěte, komu z českého týmu se podobáte Střílíte góly hlavou, nebo máte nervy z oceli? Zjistěte, komu z českého týmu se podobáte Prohlédněte zde

Má ostatně dobrý důvod hovořit hodně sebevědomě. Jeho tým tak trochu připomíná parádní českou generaci z Eura 2004. Jak si snadno vzpomeneme, tehdy trenér Brückner volil mezi hráči Juventusu, Liverpoolu, Dortmundu a dalších velkých klubů.

Zatímco Pavel Vrba má nyní v tomto ohledu k dispozici nabídku významně skromnější, tak Chorvati se těší ze špičkové formy Luky Modriče (30 let, Real Madrid), Ivana Rakitiče (28 let, Barcelona), Maria Mandžukiče (30 let, Juventus) či Ivana Perišiče (27 let, Inter Milán). "A pozor na Brozoviče, úžasný talent," upozorňuje Straka na pohyblivost 23letého borce taktéž z milánského Interu.

Chorvaté jsou v nejlepším věku a v plné síle. "Už před Eurem jsem říkal, že jsou pro mě černým koněm turnaje, a stále se na tom nic nemění," dává soupeři vysoký kredit Petr Čech. To mu samozřejmě nebrání ve víře, že proti Chorvatům mohou Češi uspět a ze skupiny postoupit společně.

Jeho krajani-sázkaři ovšem jeho víru příliš nesdílejí. Na vítězství Čechů proti Chorvatsku sází u Fortuny 15 procent tipérů, u Tipsportu 20 procent.

Zápas začíná v 18 hodin a deník Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž, kterou bude prokládat i glosujícími tweety Jindřicha Šídla a autora tohoto textu.

reklama