reklama

Nejlepší zápas kariéry, řekl Šilhavý. A Holeš? To je něco neskutečného

Jaroslav Šilhavý během osmifinále Eura. Jaroslav Šilhavý během osmifinále Eura. autor: Reuters
Kouč fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý považuje vítězné osmifinále mistrovství Evropy proti Nizozemsku za nejlepší zápas trenérské kariéry. Zahřálo ho u srdce, když jeho svěřencům po výhře 2:0 na zaplněném stadionu v Budapešti tleskali i soupeřovi fanoušci.

Vyzdvihl výkony brankáře Tomáše Vaclíka a defenzivního univerzála Tomáše Holeše, který si připsal gól a asistenci.

"Samozřejmě to byl pro mě úplně ten nejlepší zápas, nejprestižnější, největší. Soupeř byl určitě favorit utkání, ale my jsme hráli týmově. I před zápasem jsem říkal, že musíme zahrát týmově a ještě z toho musí vyskočit další výjimečné výkony. A to se stalo. Tomáš Vaclík nám hodně pomohl, jak na něj šel soupeř sám. A Tomáš Holeš, ač defenzivní hráč, dá gól a na další přihraje, to je něco neskutečného," řekl Šilhavý při on-line tiskové konferenci.

"Nejlepší výkon týmu pod naším vedením? Myslím, že asi jo. Bylo to mistrovství Evropy, osmifinále. Zápasy, které jsme hráli v kvalifikaci, byly taky velké, třeba proti Anglii (2:1). Ale tohle bylo play-off a nám se podařilo vyřadit silné Holanďany, to má velkou hodnotu," pochvaloval si devětapadesátiletý trenér, jenž v minulosti získal ligový titul s Libercem a pražskou Slavií.

Výkon jeho týmu, který Nizozemce nepustil k jediné střele na branku, sportovně ocenili i příznivci "tulipánů".

"To je asi největší odměna, když fanoušci soupeře tleskají týmu. Častokrát jsme hráli s Holandskem a pamatuji si, že jejich fanoušci umí ocenit soupeře, když se ten výkon líbil. To hřeje na srdíčku," uvedl Šilhavý.

Pochvaloval si, že jeho tým uspěl zrovna v zápase v Budapešti, kde jako v jediném z 11 hostitelských měst šampionátu může být zcela zaplněný stadion. V hledišti bylo zhruba sedm tisíc českých fanoušků.

Zjevení jménem Holeš. Ve Slavii si zvykl látat díry, teď je z něj hrdina. Už podruhé Zjevení jménem Holeš. Ve Slavii si zvykl látat díry, teď je z něj hrdina. Už podruhé Čtěte zde

"Jenom když jsme vyšli na hřiště, jsme měli husí kůži. Jsem rád, že fanoušci u toho byli, že nám v tom pomohli. Mám obrovskou radost, že se nám to tak povedlo zrovna dnes. Po dlouhé době zase plný stadion, bylo to něco úžasného," pochvaloval si Šilhavý, jehož celek v poslední době hrál kvůli koronavirovým omezením spíše před prázdným hledištěm.

Český kouč ocenil, jak mužstvo zvládlo přesilovku, kterou hrálo od 55. minuty po vyloučení obránce Matthijse de Ligta. Oba góly dalo v početní převaze. "Kluci předvedli velice taktický výkon. Nejen 11 na 11, ale i potom proti deseti. Soupeř je silný i v deseti. Nenechali jsme se nikam vytáhnout, i když jsme je atakovali nahoře. Pak jsme dostali odměnu," řekl Šilhavý.

Vyšly mu tři změny v základní sestavě oproti závěrečnému zápasu skupiny s Anglií, z nichž dvě byly vynucené. Zraněného kapitána Vladimíra Daridu nahradil v záloze Antonín Barák, potrestaného beka Jana Bořila Pavel Kadeřábek a na křídle pak dostal překvapivě šanci Petr Ševčík.

Fotbalová pohádka v Budapešti. Tak čeští fotbalisté pokořili hrdé Oranjes Fotbalová pohádka v Budapešti. Tak čeští fotbalisté pokořili hrdé Oranjes Prohlédněte zde

"Kluci byli skvělí. Pavel Kadeřábek dlouho nehrál, ale zvládl to úplně na jedničku. Petr Ševčík to samé, je to herní, sebevědomý hráč. Stejně tak Tonda Barák. Věděli jsme, že kluci jsou dobře připravení, a zvládli to výborně," uvedl Šilhavý.

Věří, že cesta turnajem ještě neskončí. Ve čtvrtfinále reprezentanti narazí v sobotu v Baku na Dánsko.

"Mám radost, co jsme jako tým dokázali. Byli jsme outsiderem mistrovství, skoro nejhorší, a teď se nám tohle podařilo. Věřím, že jsme schopni týmovým výkonem pozlobit i Dánsko. A třeba ještě dál, jestli něco bude," dodal kouč s úsměvem.

reklama