Jasná penalta, či zářez zlého Fantomase? Tak se stal z Colliny úhlavní nepřítel Čechů

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2020 12:11
Přesně před dvaceti lety chtěli Češi navázat na stříbrný anglický šampionát a znovu prohnat fotbalové velmoci. Na Euru 2000 však díru do Evropy neudělali a už po skupině balili kufry. Mohla za to také porážka 0:1 proti Nizozemsku, po které se stal italský arbitr Pierluigi Collina českým nepřítelem číslo jedna.
Jiří Němec v souboji s Frankem de Boerem. Právě ten po Němcově faulu proměnil osudovou penaltu. | Foto: ČTK

Neděle 11. června 2000, 20:45. Čtvrtý zápas Eura, poprvé jsou v akci domácí Nizozemci a před padesátitisícovou amsterdamskou arénou, symbolem moderní fotbalové architektury, nastupují proti Čechům.

Přestože jsou svěřenci Jozefa Chovance úřadujícími vicemistry Evropy a kvalifikační skupinou prošli jako první v historii bez ztráty bodu, nepatří ve "skupině smrti" s Nizozemci, Francouzi a Dány zrovna k favoritům.

V prvním poločase jsou také pod tlakem Oranjes a jen díky pevné obraně a skvělému Pavlu Srničkovi drží bezbrankovou remízu. Bezradný výkon se zlomí ve druhé půli a na hřišti jako by byli jen Češi.

Karel Poborský ve skluzu míjí odkrytou bránu a Pavel Nedvěd si pořádně zanadává, když se jeho hlavička odrazí od tyčky přímo k brankáři Edwinu van der Sarovi. Zakončení Jana Kollera rozezvučí pro změnu břevno a zápas spěje k nerozhodnému výsledku.

Jenže pak vstupuje do hry rozhodčí Collina, kterého se někteří Češi obávali už před utkáním. Nedvěd, v té době hráč římského Lazia, o něm trochu netakticky tvrdil: "Dvakrát jsem byl v Itálii vyloučený, dvakrát od Colliny. Nemá mě rád, nemá rád Tomáše Řepku a nemá rád nás Čechy."

Právě Řepkovi uděluje tehdy čtyřicetiletý sudí žlutou kartu po faulu proti Edgaru Davidsovi a při následném důrazném vysvětlování jsou si Collina s českým bouřlivákem doslova čelo na čelo.

Dramatická gesta, naběhlé žíly a až strašidelný pohled. Ital se v zápase projevuje přesně tak, jak ho zná celý fotbalový svět. Osudové zapískání přichází v 88. minutě.

Řepkův faul a následná roztržka s Collinou:

Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina důrazně vyčinili Řepkovi. | Video: Youtube.com

Marc Overmars centruje z levé strany, Ronald de Boer využije ve vápně lehkého potažení za dres a teatrálně se zdviženýma rukama padá k zemi. Collina neváhá a českému kapitánovi Jiřímu Němcovi píská faul. Přísná penalta v závěru, českým fotbalistům a fanouškům se hroutí svět.

E.T., lebkoun a Fantomas

Nedvěd si před rozhodčím kleká na kolena a prosí o smilování, brankář Srniček se drží za hlavu a ukazuje Collinovi znak fair play na dresu. Do diskuze se chce zapojit i Řepka, sudí mu zřetelným gestem ukazuje, že Němec zatáhl Nizozemce za dres, a neoblomně ukazuje na puntík.

Držení za dres ano, jenže balon letěl za tělo De Boera, který by nejspíš vůbec nebyl schopný zakončit. Navíc pád hráče Glasgow Rangers ani náhodou neodpovídal intenzitě Němcova zákroku. Ale penalta je tehdy, když ji pískne rozhodčí. A Collina měl střet před sebou jako na talíři.

Míč si staví bratr faulovaného. Frank de Boer pošle balon na opačnou stranu od Srnička a tulipánový národ slaví. Češi ještě v nastavení sledují vyloučení protestujícího Radomíra Látala ze střídačky a neproměněnou šanci Radka Bejbla, načež propadnou pocitům bezmoci.

Na startu Eura koušou vzhledem k průběhu hodně trpkou porážku 0:1.

Zklamaní Němec a Nedvěd odcházejí ze hřiště ve vzájemném podepření. Zlomený kapitán se vůbec nechce vyjadřovat, to Nedvěd si přisadí. "Byla tam úplně jiná hvězda, která zazářila v poslední minutě. Je mi to líto kvůli našim fanouškům," vypráví s prázdným pohledem.

Kritikou nešetří ani další čeští hráči a doma se otvírají stavidla nenávisti. Ukřivdění fanoušci si dělají z Collinova obličeje terč na šipky a vymýšlejí pro holohlavého Itala všemožná pojmenování. Fantomas, E.T., lebkoun, UFO nebo inspektor Kojak.

Komise rozhodčích se postaví za Collinu, a ačkoliv faulovaný De Boer přizná, že pád přifilmoval, tvrdí, že penalta byla odpískaná správně. Vysvětlujte to zhrzeným fanouškům, kteří upozorňují, že podobné bránění Nizozemců proti Kollerovi rozhodčí toleroval.

Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina debatuje s Davidsem.
Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina debatuje s Davidsem. | Foto: ČTK

Ještě hořčejším pro Čechy se turnaj stává o pět dní později. Chovancova družina padne 1:2 v souboji s mistry světa Francouzi a po večerní prohře Dánů s Nizozemci má jistotu, že ze skupiny neprojde.

Ani v zápase s Francií není o nevšední momenty nouze. Na první gól přihraje Thierrymu Henrymu nepovedenou malou domů obránce Petr Gabriel, Poborský vyrovná z penalty po faulu na Nedvěda, který se však odehrál ještě před vápnem. Málo platné, ve druhé půli rozhoduje Youri Djorkaeff a Češi končí. V posledním zápase aspoň porazí Dány 2:0.

Řecko pokutového kopu ušetřil

V Česku nenáviděný Collina byl celosvětově naopak uznávaný jako naprostá špička ve svém oboru. Pískal finále na olympiádě 1996 v Atlantě, finále Poháru UEFA, Ligy mistrů i světového šampionátu 2002 v Japonsku.

Mezinárodní rozhodcovskou kariéru ukončil po portugalskému Euru 2004 ve 44 letech a poté se naplno začal věnovat podnikání v oblasti finančnictví. Doma obdržel Řád za zásluhy o Italskou republiku, napsal knihu Moje pravidla hry a osm let byl v čele komise rozhodčích UEFA.

Čas obrousil hrany a někteří čeští fotbalisté včetně Nedvěda, který se s rozhodčím, jenž přišel o vlasy kvůli nemoci zvané alopecie, potkával dále v italské lize, Collinovi odpískanou penaltu z června 2000 odpustili. On sám se dušoval, že proti Čechům nic nemá a hysterii nechápe.

Jsou však tací, včetně tehdejšího reprezentačního kouče Chovance, jimž zůstal sporný okamžik ležet v žaludku. Na popularitě v Česku pak Collinovi nepřidalo ani semifinále zmíněného Eura 2004, kde znovu rozhodoval zápas Nedvěda a spol.

Perfektní jízda českého týmu se rozbila o řecké obranné útesy a Collinovi bylo vyčítáno hlavně to, že ve druhém poločase semifinále přehlédl držení Traianose Dellase proti Kollerovi. Zákrok, po kterém skončil český obr na trávníku a který se nápadně podobal tomu Němcovu z roku 2000.

Více než na Collinovu nepřízeň mohli Češi znovu žehrat na zahozené brankové příležitosti. Na konci první části prodloužení jim pak právě Dellas uštědřil těžkou ránu do vazu a proslulým stříbrným gólem, svou jedinou trefou v celé reprezentační kariéře, zakalil zlatý český sen.

Dnes šedesátiletý Collina, žijící v italském letovisku Forte dei Marmi, hrál ve smutném portském večeru jen vedlejší roli. Postup Čechům nesebral.

Sestřih českých zápasů proti Nizozemsku a Francii na Euru 2000 zde. Inkriminovaný moment s penaltou začíná od času videa zhruba 6:10.