Živě z obleženého města: Prohibice se nekoná, Slováci se nebojí. To nejhorší čeká Lille až v noci

Michal Šenk Michal Šenk
15. 6. 2016 13:14
Francouzské Lille se chystá na kritické dva dny. Ve městě se čekají násilnosti - v souvislosti s utkáními Ruska a Anglie na fotbalovém mistrovství Evropy. Ve středu dopoledne vládl klid, zejména v nočních hodinách však místní policie čeká problémy. Hrozí, že se potkají nejtvrdší fanoušci z obou táborů. Mezi mlýnskými kameny by se tak mohli ocitnout i Slováci, kteří hrají s Ruskem dnes od 15:00 právě v Lille.
Policie je v ulicích Lille velmi aktivní, na snímku místní policisté právě zadrželi ruského fanouška
Policie je v ulicích Lille velmi aktivní, na snímku místní policisté právě zadrželi ruského fanouška | Foto: Reuters

Lille (od našeho zvláštního zpravodaje) - Centrum města Lille je plné zaparkovaných policejních vozů. Náměstím korzují i muži zákona s automatickými zbraněmi přes rameno. Celkem má být v akci na tři tisícovky příslušníků bezpečnostních složek včetně speciální zásahové jednotky. Dvě hodiny před startem utkání fotbalového Eura mezi Ruskem a Slovenskem začal nad stadionem v Lille kroužit dokonce policejní vrtulník. Takové manévry se nekonaly ani při zahajovacím utkání šampionátu v pátek v Paříži.

Důvod? Na sever Francie se sjeli fanoušci Ruska (ve středu je čeká utkání proti Slovensku) i Anglie (Albion hraje zítra v nedalekém Lens proti Walesu). Tvrdé jádro anglických a ruských fanoušků se střetlo při vzájemném zápase o víkendu v Marseille.

Desítky lidí byly zraněny, další skončili na policejních celách a nakonec byli deportováni. A Rusko UEFA podmínečně vyloučila z turnaje.

Prohibice tak úplně nefunguje

Tisícihlavé tábory podporovatelů obou týmů tráví tyto dny právě v Lille. Lens je příliš malé a nenabízí tolik ubytovacích kapacit. Mimochodem sehnat hotel, ať už v Lens, nebo v Lille i v širším okolí, vyjde v těchto dnech pěkně draho. Pokoje ve standardních hotelech, kde normálně noc vyjde do sta eur na osobu, stojí nyní v průměru 500 eur, což je v přepočtu více než třináct tisíc korun. "Proto jsme se taky ubytovali až v belgických Brugách a přijeli vlakem,“ říká anglický fanoušek Eric.

Policie kromě přísného dohledu a větší připravenosti, než jakou nabídla v Marseille, vyhlásila v místě také jedno zásadní opatření. Na stadionu se alkohol podávat nesmí, to je běžné. Nyní ale platí tento zákaz i v širší zóně v okolí stadionu a rovněž v centru města.

Avizovaná prohibice se ale podle všeho v centru Lille dopoledne před utkáním Rusů se Slováky tak úplně nekoná, alkohol seženete zcela bez problémů. Pivo bylo před zápasem normálně k mání také na asi kilometr dlouhé přístupové cestě od metra ke stadionu.

Místo piva posilovna?

A například zaměstnanci hotelu Arcotel o takovém opatření policie prý vůbec nic nevěděli. Na zahrádce hotelové restaurace posedávaly partičky slovenských fandů i Rusů. Nutno dodat, že naprosto v poklidné atmosféře.

"Ve středu města to řešíme tak, že je opatření zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti. Pokud někoho s lahví nebo sklenicí v ruce vidíme, čeká ho varování. Zaevidujeme si jej. Pokud se to zopakuje, bude zatčen. Rádius pro toto opatření je široký dva kilometry od středu města,“ vysvětluje divizní komisař Olivier Demtra.

Francouzská policie prohlédává slovenského fanouška v Lille
Francouzská policie prohlédává slovenského fanouška v Lille | Foto: Reuters

Bojíte se? Zní dotaz na partu slovenských fanoušků, kteří se fotí v centru města u fontány. "Jasně. Místo na pivo jsme šli včera večer do posilovny,“ odpovídá v žertu Branislav.

"Ne, vážně. Nebojíme se. Myslím si, že jdou proti sobě – Angličané a Rusové. Nás se to netýká. Přijeli jsme včera večer a zatím jsme žádné půtky nezaznamenali,“ dodává.

Točíme jen "nealko", tvrdí prodejci

Těsně před stadionem Grand Stade v Lille je vyskládáno za sebou několik stánků s občerstvením různého druhu. Na ceduli jednoho z nich je výrazný nápis: "Beer – 5 euro“.

Chybí asi tři hodiny do utkání, fanoušků se kolem stadionu míhá jen pár. Ke kiosku ale míří dvojice policistů. "Tady nemůžete prodávat pivo,“ oznamují stánkaři. Není to pivo, je bez alkoholu. "Musíte mít ale oficiální nealkoholické pivo turnaje. Tady vidím, že máte Heineken,“ pokračuje strážník. "Dobře, tyto Heineken sudy nebudeme roztáčet a budeme brát jen z těchto Carlsbergů,“ ujišťuje prodejce. A strážníci pokračují dál, stánek za stánkem.

I když v nich pivo točí, neinzerují to. Tedy všichni se dušují, že jde o nealkoholickou variantu. Minimálně v případě prvního zmíněného stánkaře může jít o klamavou reklamu.

Večer bude kritický

Řada fanoušků má ale svůj recept, jak si k alkoholu pomoct. Slováci typickou slivovici, Rusové se trousí ke stadionu s lahvovými pivy v ruce. Ohlídat zákaz konzumace alkoholu v sílícím davu asi nebude úplně možné.

Přesto zatím atmosféra před utkáním nevypovídá o tom, že by bylo něco ve vzduchu. Mnohem větší riziko se snáší nad večerem. "Ano, večer bude kritický, musíme být na pozoru,“ přitakává komisař Demtra.

Angličan Erik a jeho parta si nicméně myslí, že je to celé nafouklá bublina. „Policie i média kolem toho dělají velké haló, protože si od takových akcí odvykli. Občas se prostě pár chlapů popere. V minulosti to bylo běžné. Anglie se s tím dokázala vypořádat, Rusové asi zřejmě ne. Nebojíme se a nečekáme, že by se mělo dnes nebo zítra stát něco hrozného,“ přemítá Eric.

Pokud by se měly jakékoliv výtržnosti ruských fanoušků podobné těm v Marseille opakovat, UEFA by zřejmě vyloučila Rusko z Eura. Zatím nad Ruskem visí podmínka.

S vítěznou písní na rtech a se slivovicí v ústech se těšili příznivci Slovenska na zápas s Ruskem ve francouzském Lille, hlásí reportér Akuálně.TV. | Video: Michal Šenk
 

Právě se děje

Další zprávy