reklama

Opět slzy, nebo přepis historie? Ronalda čeká životní zápas. I Francie vytáhne eso

Cristiano Ronaldo. Cristiano Ronaldo. autor: Reuters
Dnes večer vyvrcholí dlouhá fotbalová sezona. Dobude konečně Portugalsko evropský trůn, nebo se na něj po 16 letech vrátí favorizovaná Francie?

Praha – Podle mnohých nudné mistrovství Evropy dospělo k finálové tečce, která může celkový dojem vylepšit. Naděje visí na kopačkách fotbalistů Francie a Portugalska, show v pařížském stánku Stade de France startuje ve 21:00 (ČT sport, náš online přenos).

Kdyby se fanoušci o složení finále dozvěděli v průběhu turnaje, značnou část z nich by svíraly rozpaky. Oba týmy totiž dlouho nepřesvědčovaly. "Neporazili jste žádný silný tým," slyšeli Francouzi, kteří měli potíže i s Albánií. Portugalci zase dlouho nedokázali vyhrát v základní hrací době.

Zlom nastal v semifinále. Francie porazila mistry světa z Německa 2:0 a Portugalci stejným výsledkem zdolali houževnaté Velšany.

A teď hurá na finále, do něhož by oba účastníci měli vyběhnout v nejsilnější sestavě. Výmluvy na absenci opory tudíž nehrozí.

Tlak Francouzům potíže nedělá

Jasné je i to, kdo má na trávníku vládnout – domácí Francouzi. Ti hráli finále Eura dvakrát, přičemž slávu jim přinesl jak rok 1984, kdy zvítězili před vlastními fanoušky, tak 2000. O dva roky dřív slavili titul na domácím světovém šampionátu.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

Nepodlehnou tlaku ani tentokrát? Hodně může záležet na tom, jak se vyspí útočník Antoine Griezmann, který zatím nasázel šest gólů, o tři víc než jeho nejvytrvalejší pronásledovatelé.

Tahouna madridského Atlética velebí diváci i spoluhráči. Například obránce Bacary Sagna poznamenal: "Antoine je podle mě na stejné úrovni jako Ronaldo a Lionel Messi."

S Ronaldem se teď Griezmann střetne, nebude to poprvé. V madridském derby mezi Atléticem a Realem potkává slavnější sedmičku často, ale naposledy mu setkání ošklivě zhořklo. Na neproměněný pokutový kop z druhé půle posledního finále Ligy mistrů jen tak nezapomene. Při penaltovém rozstřelu, který nakonec rozhodl, sice zaváhání napravil, ale vítěznou trefu obstaral Cristiano Ronaldo.

Přepíše CR7 historii?

Fenomenální Portugalec se tehdy hrnul na pátou penaltu. Pro některé psychicky příliš náročné sousto, ale on podobné momenty miluje. Proto může velkou roli sehrát i dnes. "To jsou zkrátka superhvězdy – pod tlakem ze sebe dokážou dostat to nejlepší, zatímco ostatní ne," řekl britské stanici BBC Rio Ferdinand.

Ačkoliv Ronaldo zapínal na Euru své motory velmi rozvážně, úkol splnil. Jako kapitán dovedl Portugalsko k rozhodujícímu klání, přičemž v semifinále dal gól a na další nahrál.

Cristiano Ronaldo, Portugalsko, Euro 2004 Když Portugalsko v roce 2004 nevyužilo šanci na první titul z Eura, Ronaldo to oplakal. Foto: ČTK

Finále Eura už si zahrál v roce 2004, coby 19letý mladík nesl vítězství urputných Řeků těžce a při odchodu z trávníku mu vytryskly slzy. Nyní – v 31 letech – má mnohem větší zodpovědnost. Přinese Portugalsku historický úspěch?

"Myslím si, že si uvědomuje, že tohle je jeho poslední příležitost, aby se svojí zemí něco vyhrál, což z něj – jak ho dobře znám – dělá ještě nebezpečnějšího hráče. Bude zoufale chtít zvítězit," tvrdí Rio Ferdinand, Ronaldův dřívější parťák z Manchesteru United.

A nebyl by to Ronaldo, aby neměl na dosah i individuální rekord. Pokud vsítí ještě jednu branku, překoná Michela Platiniho a stane se nejlepším střelcem v historii mistrovství Evropy. Cestu za nesmrtelností mu však domácí zatarasí, jak jen to na půdě Stade de France půjde.

reklama