reklama

Pěsti a kopance. Ruští fanoušci řádí v Polsku i na Ukrajině

Fotograf agentury Reuters zachytil incident mezi ruskými a ukrajinskými příznivci ve Lvově. Fotograf agentury Reuters zachytil incident mezi ruskými a ukrajinskými příznivci ve Lvově. autor: Reuters
Rusko předvedlo pěkný fotbal, jeho fanoušci ale dělali ostudu

Vratislav/Lvov - Fotbalové Euro má za sebou teprve první hrací den a fanoušci ruského týmu už plní stránky novin. Rusové v pátek večer po utkání s Českem (4:1) napadli na stadionu ve Vratislavi čtyři příslušníky ochranky. Padaly pěsti i kopance. A incident vyprovokovali také v ukrajinském Lvově, kde se pustili do příznivců domácího týmu.

Ve Vratislavi se naštěstí nic vážného nestalo. Na amatérském záznamu, který odvysílala polská televizní stanice TVN24, je vidět skupina fanoušků napadající pěstmi a kopanci členy pořádkové služby v zelených vestách.

V úterý Rusko proti Polsku. Nastane peklo?

"Čtyři lidé odjeli po tomto incidentu do nemocnice, ale nic vážného se jim nestalo a byli propuštěni," řekl mluvčí vratislavské policie Pawel Petrykowski. "Agresory se snažíme identifikovat," dodal.

Před zahájením zápasu zadržela policie čtyři opilé Rusy, kteří vyprovokovali rvačku v baru ve vratislavském Starém městě. V úterý budou ruští fanoušci procházet ulicemi Varšavy k Národnímu stadionu, kde se bude hrát zápas mezi Ruskem a Polskem. K průvodu už dostali povolení varšavské radnice. Dnes se má konat schůzka úředníků se zástupci ruských fanoušků, na níž upřesní podrobnosti průvodu.

Uráželi Rusové rasisticky Gebre Selassieho?

Ruští fanoušci mohou mít problém i u organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (FARE), která sleduje projevy rasismu na stadionech. Během pátečního zápasu s Ruskem totiž organizace zaznamenala urážky směrem k českému obránci tmavé pleti Theodoru Gebre Selassiemu.

V českém týmu však o zjištění expertů na rasismus spolupracujících s Evropskou fotbalovou unií UEFA žádné informace nemají. "O ničem nevíme, nikdo nás v této souvislosti o ničem neinformoval," řekl mluvčí české reprezentace Jaroslav Kolář.

Vedle rasistických projevů si FARE v ochozech stadionu ve Vratislavi všimla i imperialistických ruských vlajek, které jako symbol používá ruská extrémní pravice.

Patnáct Rusů začalo nadávat menší skupince Ukrajinců

Ve Lvově došlo k potyčce mezi ukrajinskými a ruskými fotbalovými fanoušky nad ránem. Incident nedaleko fanouškovské zóny zřízené pro mistrovství Evropy viděl fotograf agentury Reuters.

Skupina asi patnácti ruských fanoušků rozjařených po vysoké výhře 4:1 nad českým týmem podle něj vyšla ze zóny a začala nadávat menší skupince domácích příznivců. Došlo i na několik ran pěstí, než policie výtržníky rozehnala.

Ukrajinská policie, která nikoho nezatkla, tvrdí, že zasáhla ještě dříve, než mohlo k nějakému násilí dojít.

Ve Lvově jsou vzhledem k historickým skutečnostem poměrně napjaté vztahy mezi Ukrajinci a Rusy. Město bylo po druhé světové válce centrem nacionalistických snah o odtržení od tehdejšího Sovětského svazu.

reklama