Poláci musejí porazit Česko. Rusové nakročili do čtvrtfinále

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 6. 2012 22:35
Fotbalisté Ruska jsou na 99 % prvním postupujícím týmem do čtvrtfinále mistrovství Evropy.
Jakub Blaszczykowski se raduje z vyrovnání na 1:1
Jakub Blaszczykowski se raduje z vyrovnání na 1:1 | Foto: Reuters

Varšava - Fotbalisté Ruska se o další krůček přiblížili postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Stačila jim k tomu remíza 1:1 ve Varšavě proti domácímu Polsku.

To naopak musí ke čtvrtfinálové účastí bezpodmínečně porazit v posledním zápase skupiny A v sobotu český výběr.

"Přál jsem si, abychom neprohráli a to se mi splnilo. Byl to dobrý zápas. Hráči ze sebe vydali všechno. Ne všechno bylo dokonalé, ale chyby se jednoduše stávají," řekl po zápase polský kouč Franciszek Smuda.

Skóre zápasu otevřel ve 37. minutě ruský útočník Alan Dzagojev, který si tak připsal už třetí gól na šampionátu. O dvacet minut později vyrovnal polský kapitán Jakub Blaszczykowski.

Parádní moment Blaszczykowského

Proletěl se celou pravou stranou. Dostal parádní přihrávku do prostoru od Piszczeka, ač hlídán jako národní klenot od Žirkova, přesto mu dokázal pláchnout a nechytatelnou bombou zavěsit. Kdo?

Kapitán Polska Jakub Blaszczykowski, který v 57. minutě vyrovnal na varšavském Národním stadionu strhujícího fotbalovou podívanou mezi domácím výběrem a Ruskem. Vždyť chvíli před brankou hvězdy německé Bundesligy měl na noze druhý ruský gól Aršavin.

Jako kdyby hráče obou výběrů nabudilo osazenstvo v hledišti. V něm vedle řadových fanoušků seděli šéf UEFA Michel Platini, polský prezident Bronislaw Komorowski či premiér Donald Tusk.

Ruští boháči zaplavili varšavské letiště

Fotbalisté sborné přijelo podpořit z domova tolik boháčů a představitelů země, že se svými soukromými letadly vytvořili rekord varšavského letiště. Jestliže pravidelně na něj dosedá na 10 soukromých strojů, dnes jich bylo 55. Včetně Boeingu 767 majitele Chelsea Romana Abramoviče.

A v prvním poločase mohl být s dalšími mocnými muži největší evropské země s výkonem hráčů v červených dresech spokojený. Rusové nejprve přežili obrovské šance hlavičkujícího Boenische a poté dělostřelce Lewandowskiho, aby v 37. minutě sami otevřeli skóre po gólové hlavičce mladíčka Dzagojeva.

Talentovaný záložník CSKA Moskva si tak připsal třetí branku na šampionátu a opět se osamostatnil v čele tabulky střelců. Rusové i poté hrozili, jenže ve druhém poločase byli na zeleném pažitu nebezpečnější domácí fotbalisté.

Oba týmy chtěly vyhrát

Ti svou snahu korunovali vyrovnávací parádou v podání svého kapitána Blaszczykowskiho. K vítěznému gólu bylo poté blízko na obou stranách, jenže Polanski ani Dzagojev se už v úchvatné podívané hrané ve strhujícím tempu nahoru, dolů neprosadili.

Se zaslouženou remízou byly tak spokojené obě strany. Rusům stačí k postupu do čtvrtfinále v posledním kole nepohrát s Řeky, Poláci mají jistotu v tom, že do další fáze domácího Eura je posune jakákoliv výhra nad českých výběrem.

"Proti silnému ruskému soupeři jsme ukázali, že jsme schopni hrát dobrý fotbal. Věřím, že si ve Vratislavi proti Čechům dokážeme zajistit historický postup," nepochybuje, že úkol splní, kapitán polského výběru Blaszczykowski.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina A - Varšava:

Polsko - Rusko 1:1 (0:1)

Branky: 57. Blaszczykowski - 37. Dzagojev. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Lewandowski, Polanski - Denisov, Dzagojev. Diváci: 58.000.

Polsko: Tytoń - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka (73. Mierzejewski), Polanski (85. Matuszczyk) - Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (90.+3 Brožek) - Lewandowski. Trenér: Smuda.

Rusko: Malafejev - Aňukov, A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Zyrjanov - Dzagojev (79. Izmajlov), Keržakov (70. Pavljučenko), Aršavin. Trenér: Advocaat.

1. Rusko 2 1 1 0 5:2 4
2. ČR 2 1 0 1 3:5 3
3. Polsko 2 0 2 0 2:2 2
4. Řecko 2 0 1 1 2:3 1