Poláky zachránil Tyton. Vypjaté drama s Řeky skončilo smírně

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 6. 2012 19:47
Na úvod Eura dva góly, dvě červené a neproměněná penalta

Varšava - Divácky atraktivní drama přinesl úvodní duel evropského šampionátu. Domácí Poláci zažili nejprve euforii, poté šok, pak padli až na dno, aby nakonec díky náhradnímu brankáři Tytonovi vstali z mrtvých. V zahajovacím zápasu Eura remizovalo Polsko s Řeckem 1:1. Padly dvě červené karty a řecký kapitán Karagunis nedal penaltu.

Po zhruba čtvrthodinovém slavnostním zahájení v tanečním rytmu dovedli kapitáni Blasczykowski a Karagunis oba týmy na trávník národního stadionu ve Varšavě.  Uhrančivou atmosféru krásného stánku ještě umocnily úvodní hymny. Tu polskou zpívalo z plných hrdel 50 tisíc domácích příznivců.

Dortmundské trio začalo ve velkém stylu

S dusným počasím, způsobeným z velké části zataženou střechou, se od začátku lépe vyrovnávali domácí.  První velká šance přišla ve čtyřech minutách. Po průniku Piszczeka po pravé straně přistrčil Lewandowski míč spoluhráčům. První střelu zblokovala obrana Řeků a technický pokus Murawského reflexivně vyrazil zkušený brankář Chalkias.

Ve 12. minutě zahrozil na druhé straně tečí po přímém kopu Gekas, ale mířil vedle. Vzápětí se v šanci ocitl kapitán Kuba, jeho rána šla vysoko. A za chvíli potvrdil pravý bek Piszczek, proč se v létě zřejmě postěhuje do Realu Madrid. Po skvělém průniku centrem jen o centimetry minul hlavu útočníka Lewandowského, který by jistě mířil do prázdné branky.

V 17. minutě už stadion bouřil v opojné euforii. Dortmundská spolupráce tentokrát vyšla na výbornou. Piszczekův brilantní centr Lewandowski uklidil hlavou do sítě - 1:0.

Řekové byli vzteklí. Dostali červenou a chtěli penaltu

Deset minut před půlí mohli vést Poláci o dvě branky. Po nedorozumění řeckých stoperů se do obrovské šance dostal jejich defenzivní protějšek Perquis, jenže příležitost trestuhodně zahodil.

Obrovskou ránu inkasovali Řekové minutu před poločasem. Stoper Papastathopoulos zastavil faulem Murawského a španělský rozhodčí mu udělil druhou žlutou a vzápětí červenou kartu. Protesty hráčů v modrém byly zbytečné. Emoce pak vzplály ještě jasnějším plamenem, když se řecký tým dožadoval penalty po neúmyslné ruce Perquise.

Szczesny potopil Poláky, Tyton je vytáhl ze dna

Po přestávce poslal řecký kouč na hřiště útočníka Salpingidise a ten po pěti minutách zařídil šokující vyrovnání. Szczesny špatně vyběhl na centr a míč, který zůstal ležet na hranici malého vápna, dorazil do sítě právě nový muž na hřišti.

Samaras v 63. minutě mohl dokonat absolutní senzaci. Zjevil se sám před Szczesnym a ideální čas k zakončení prováhal. Poté mířil hodně mimo tři tyče.

Do absolutní deprese se varšavský stadion propadl po sedmdesáti minutách. Salpingidise ve vyložené šanci fauloval Szczesny, dostal červenou kartu a kopala se penalta. Do branky nastoupil náhradník Tyton a stal se hrdinou okamžiku. Karagunisovi jeho špatně kopnutou penaltu vyrazil!

Za dalších pár minut nemohl být gól Salpingidise uznán kvůli ofsajdu centrujícího spoluhráče Fortunise.

Poláci toužili po vítězství, ale jejich akce v závěru postrádaly lehkost. Lewandowski trefil prudkou ranou pouze boční síť.

Mistrovství Evropy ve fotbale, skupina A (Varšava):

Polsko - Řecko 1:1 (1:0)

Branky: 17. Lewandowski - 51. Salpingidis. Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Jiménez (všichni Šp.). ŽK: Papastathopulos, Cholevas, Karagunis (všichni Řec.). ČK: 69. Szczesny - 44. Papastathopulos. Diváci: 56.070.

Polsko: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Murawski, Polanski, Obraniak, Rybus (70. Tytoń) - Lewandowski. Trenér: Smuda.

Řecko: Chalkias - Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos (37. K. Papadopulos), Cholevas - Maniatis, Katsuranis, Karagunis - Ninis (46. Salpingidis), Gekas (68. Fortunis), Samaras. Trenér: Santos.