reklama

Polský tisk: Když to Čechům klape, vypadají hrozivě

Poláci českému týmu věří - a údajně mu i fandí. Poláci českému týmu věří - a údajně mu i fandí. autor: Tomáš Kubánek
Osou mužstva je podle Przeglądu sportoweho trojice Čech - Rosický - Baroš

Vratislav - Úcta a respekt panuje v polských médiích směrem k výběru kouče Michala Bílka pro letošní Euro.

Pořadatelská země sice dobře ví o nepřesvědčivých výkonech, kolísavé formě některých hráčů i skandálu s urážením kritiků po vítězné baráži, zároveň si však uvědomuje sílu, kterou se česká reprezentace obvykle prezentuje na evropských šampionátech a početnými úspěchy z nich.

Tradiční síla pramení z historických úspěchů

"V české reprezentaci trvá výměna generací a nejsou v ní fotbalisté na úrovni těch z Eura 1996 či 2004, ale na mistrovstvích Evropy je nikdy nemůžete podceňovat," píše ve své speciální příloze k ME Przegląd sportowy.

"Co se úspěchů týče, nemůže se s našimi jižními sousedy srovnávat žádná země východní Evropy," připomíná pět medailí československého a posléze českého národního týmu.

Mezi oporami i Baroš

Přestože celkový projev mužstva bývá často matný, má český tým ve svém středu některé výjimečné individuality. "Naděje na úspěch záleží především na brankáři Petru Čechovi a špílmachrovi Tomáši Rosickém. Oba zažívají životní sezonu," chválí renomovaný polský deník.

Třetím z klíčových mužů je Milan Baroš. V Česku mnohdy zatracovaný útočník, který v poslední době na svou kanonýrskou slávu spíše vzpomíná, než že by ji přiživoval dalšími góly, je v polských očích stejně jako kouče Bílka forvardem číslo jedna.

Nebezpečí i mdlé bušení

Právě tato osa má být hlavní osou mužstva, kterou mají podporovat především křídelní obránci a v záloze Jaroslav Plašil.

"Pokud to vše do sebe zapadá, vypadá česká hra efektivně a hrozivě. Jinak ale útok Bílkovy družiny připomíná bezduché tlučení hlavou proti zdi a soupeři mohou využívat okének v obraně."

Plašil a spol. nepochybně veří, že už proti Rusku bude platit první varianta.

reklama