Poláci při loučení "Kuby" zdolali Němce. V kvalifikaci uspěli Angličané i Francouzi

16. 6. 2023 23:36
Polští fotbalisté, kteří jsou jedním ze soupeřů českého týmu v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy 2024, zdolali v přípravném utkání ve Varšavě 1:0 pořadatele tohoto turnaje Německo. Svěřenci trenéra Hansiho Flicka tak mají z posledních tří zápasů na kontě remízu a dvě porážky.
Jakub Blaszczykowski (vlevo) se s polskou reprezentací rozloučil stylově výhrou nad Němci. | Foto: Reuters

O teprve druhou výhru Poláků nad Německem ve 22. zápase se postaral gólem hlavou po rohu ve 31. minutě Jakub Kiwior. Po prestižním přípravném duelu se sousedem čeká tým portugalského kouče Fernanda Santose v úterý kvalifikační duel v Moldavsku.

Německý trenér Flick se po nepovedeném mistrovství světa pustil do hledání nové ideální sestavy a změny v týmu mu zatím úspěchy nepřinášejí. Letos Němci porazili pouze na jaře Peru, poté podlehli Belgii, remizovali s Ukrajinou a dnes zapsali další porážku. V úterý v posledním utkání před letní pauzou hostí Kolumbii.

Ve Varšavě se definitivně rozloučil s polským národním týmem dlouholetý reprezentant Jakub Blaszczykowski. Sedmatřicetiletý křídelní hráč, jenž strávil 11 let v bundeslize v Dortmundu a Wolfsburgu, oblékl reprezentační dres po čtyřech letech. Populární "Kuba" ve svém 109. mezistátním utkání odehrál symbolicky prvních 16 minut podle svého obvyklého čísla na dresu, poté byl za bouřlivého potlesku 57 tisíc diváků vystřídán a trávník opustil špalírem hráčů obou týmů.

Stoprocentní Anglie, Francie i Švýcaři

Francie zvítězila 3:0 na hřišti Gibraltaru a uspěla i ve třetím zápase kvalifikace na mistrovství Evropy 2024. Stoprocentní bilanci udržela také Anglie výhrou 4:0 na Maltě a Švýcarsko, které si poradilo 2:1 s Andorrou.

Francouze poslal do vedení útočník Giroud, nejlepší reprezentační střelec své země dal 54. branku v národním týmu. Krátce před pauzou přidal z penalty pojistku Mbappé a v závěru uzavřel skóre vlastní gól Mouelhiho. Výběr galského kohouta mohl přidat další zásahy, hned čtyřikrát ale trefil brankovou konstrukci. Francouzi v kvalifikaci stále neinkasovali, naopak Gibraltar čeká na první trefu i bod.

Vicemistry světa čeká v pondělí v dalším duelu skupiny B Řecko, které má po dvou zápasech plný počet bodů. Dnes zdolalo doma 2:1 Irsko, v 49. minutě rozhodl Masuras.

Pozici velkých favoritů potvrdili i Angličané, kteří proti Maltě rozhodli třemi góly v úvodní půlhodině. Nejprve si vstřelil vlastní gól Apap a následně přidali "slepené" branky Alexander-Arnold s Kanem. Kapitán Albionu se prosadil v posledních 11 zápasech v kvalifikačních utkáních na Euro. V 82. minutě přidal další trefu opět z penalty Wilson.

V "anglické" skupině C se odehrál největší obrat dnešního programu. Ukrajina prohrávala na hřišti Severní Makedonie ještě po hodině hry o dvě branky, nakonec ale vyhrála 3:2 a získala první body. Vítězný gól si připsal v 83. minutě Cyhankov. Od stavu 2:2 hráli domácí v oslabení bez vyloučeného Musliua.

Švýcaři vyhráli po trefách Freulera a Amdouniho první půli o dvě branky, nakonec se ale proti outsiderovi skupiny I o výhru nečekaně strachovali. Andorra snížila v 67. minutě zásluhou střídajícího Vieiry, stejně jako ve vzájemném duelu v kvalifikaci před sedmi lety ale prohrála 1:2.

Nebývalé vyrovnaná je po kompletním třetím kole skupina H. Dánsko má po domácí výhře 1:0 nad Severním Irskem šest bodů stejně jako Kazachstán, který si poradil 3:0 se San Marinem. Šest bodů mají na kontě i oba celky z dnešního duelu Finsko - Slovinsko (2:0).

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina B:

Faro/Loulé: Gibraltar - Francie 0:3 (0:2)

Branky: 3. Giroud, 45.+3 Mbappé z pen., 78. Mouelhi.

Atény: Řecko - Irsko 2:1 (1:1)

Branky: 15. Bakasetas z pen., 49. Masuras - 29. Collins.

Ta' Qali: Malta - Anglie 0:4 (0:3)

Branky: 9. vlastní Apap, 28. Alexander-Arnold, 31. Kane z pen., 82. Wilson z pen.

Skopje: Severní Makedonie - Ukrajina 2:3 (2:0)

Branky: 31. Bardhi z pen., 39. Elmas - 62. Zabarnyj, 68. Konoplja, 83. Cyhankov. ČK: 73. Musliu (Severní Makedonie).

Riga: Lotyšsko - Turecko 2:3 (0:1)

Branky: 51. Emsis, 90.+4 Tobers - 22. Bardakci, 61. Ünder, 90.+6 Kahveci. ČK: 83. Emsis.

Cardiff: Wales - Arménie 2:4 (1:2)

Branky: 10. D. James, 73. Wilson - 19. a 75. Zelarayán, 30. a 66. Ranos. ČK: 78. Moore (Wales).

1. Turecko 3 2 0 1 5:5 6
2. Chorvatsko 2 1 1 0 3:1 4
3. Wales 3 1 1 1 4:5 4
4. Arménie 2 1 0 1 5:4 3
5. Lotyšsko 2 0 0 2 2:4 0