Portugalci jsou mistři Evropy! Ve finále přežili francouzskou smršť a udeřili v prodloužení

10. 7. 2016 23:32
Francie byla ve finále evropského šampionátu jednoznačně lepším týmem, na titul z domácího Eura ale nedosáhla. Portugalci ubránili bezbrankovou remízu a v prodloužení rozhodli gólem střídajícího Édera.
Euforie Portugalců po rozhodující brance.
Euforie Portugalců po rozhodující brance. | Foto: Reuters

Paříž - Mistrem Evropy ve fotbale je poprvé v historii Portugalsko. Ve finále šampionátu na pařížském Stade de France dokázalo porazit domácí Francii 1:0 po prodloužení.

Portugalci, kteří se téměř celé utkání museli obejít bez zraněné megahvězdy Cristiana Ronalda, během zápasu přežili útočnou smršť lépe hrajícího soupeře a sami rozhodli zápas během nastavené půlhodiny. Ve 110. minutě vstřelil jedinou branku finále střídající útočník Éder.

Nástup Francie, zranění Ronalda

Po slavnostním ceremoniálu před finále nastoupili do zápasu v elektrizující atmosféře aktivněji domácí Francouzi. Už v desáté minutě měl první gól na hlavě nejlepší střelec turnaje Griezmann, ale po přesném centru od Payeta vyrazil jeho hlavičku na roh brankář Patrício. Ještě před touto akcí trefil Payet v tvrdém osobním souboji do kolene Ronalda a portugalskou hvězdu tím vyřadil ze hry.

Fotbalista s číslem sedm na zádech se na hřiště pokusil dvakrát vrátit, avšak vždy po chvilce začal kulhat a znovu usedl na trávník. Turnaj skončil pro Ronalda na nosítkách a se slzami v očích. Místo kapitána naskočil na hřiště po pětadvaceti minutách Quaresma. Mezitím francouzský nápor z úvodu zápasu trochu opadl a zbrzdilo se tempo hry.

Francii táhl Sissoko

Griezmann ani Payet. Nejviditelnějším hráčem na straně Francouzů byl ve finále zcela jednoznačně Moussa Sissoko. Jeho velká chvíle mohla přijít po půlhodině hry, když prohodil míč mezi nohama A. Silvy, ale potom nedokázal prostřelit Patrícia. Také v dalším průběhu utkání zaměstnával Sissoko portugalskou obranu rychlými náběhy, centry a stíhal se vracet i dozadu.

Druhou půli začala opět lépe Francie, ale pevná defenziva z Pyrenejského poloostrova držela galské kohouty zkrátka. Pořadatelské službě se povedlo včas zastavit narušitele z řad diváků, trenéru Deschampsovi zase vyšlo střídání Comana za Payeta. Mladý záložník totiž hru výrazně oživil.

Patrício udržel portugalské šance

Byl to právě Coman, kdo nacentroval před branku do velké šance Griezmannovi, ale tomu ve finále prostě nebylo přáno. Guerreiro jeho náběh nezachytil, jenže nejlepší střelce turnaje svůj střelecký účet nenavýšil a hlavičkoval nad branku. Po další akci Comana zasahoval poněkolikáté v zápase Patrício a vytěsnil Giroudovu střelu.

Na opačné straně musel zasahovat proti centru Naniho Lloris a poradil si rovněž s Quaresmovou akrobatickou dorážkou. V poslední desetiminutovce druhého poločasu mohli rozhodnout Francouzi ještě dvakrát. Sissokovu ránu vyrazil skvělý Patrício, ač si záložník Newcastlu gól zasloužil jako nikdo jiný. V nastavení se potom střídající Gignac v šestnáctce zbavil Pepeho, jenomže následně trefil levou tyčku.

Éder Francouze varoval, poté udeřil

V prodloužení se hrálo z obou stran opatrně, větší snaha rozhodnout před penaltami ale byla přeci jen více vidět na hráčích Francie. Ti si ovšem v prvním prodloužení žádnou větší šanci nevypracovali. Zato na konci první části nastavení jim zatrnulo po rohu Quaresmy. Éder se ještě zastřeloval a hlavičkoval pouze na brankáře Llorise.

Na startu druhého prodloužení už přišla katastrofa pro hostitelskou zemi. Nejdříve trefil Guerreiro po chybně odpískaném přímém kopu břevno a o minutu později se stal nesmrtelným Éder. Náhradní útočník Portugalska se zbavil Koscielného, udělal si prostor za pokutovým územím a prudkou ranou po zemi se trefil přesně k tyči.

Poslední minuty už se nesly ve znamení francouzského zmaru. Otřesení domácí fotbalisté si už pořádnou příležitost k vyrovnání nepřipravili, konec druhého prodloužení odkoučoval společně s trenérem Santosem také zraněný Ronaldo a poté už mohl spolu s ostatními Portugalci propuknout v bujaré oslavy. Portugalci došli k prvnímu titulu ve své historii šesti remízami a jedinou výhrou v základní hrací době v semifinále. Francie třetí velký titul na domácí půdě nepřidala.

Mistrovství Evropy ve fotbale - finále (Paříž):

Portugalsko - Francie 1:0 po prodloužení

Branka: 109. Éder. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Cédric, Mário, Guerreiro, W. Carvalho, Fonte, Patrício - Umtiti, Matuidi, Koscielny, Pogba. Diváci: 75.868.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho - Sanches (79. Éder), Silva (66. Moutinho), Mário - Nani, Ronaldo (25. Quaresma). Trenér: Santos.

Francie: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko (110. Martial), Griezmann, Payet (58. Coman) - Giroud (78. Gignac). Trenér: Deschamps.