16. 6. 2012 22:40
Fotbalisté Řecka po osmi letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy.
Jorgos Karagunis (vpravo) se raduje z rozhodujícího gólu utkání
Jorgos Karagunis (vpravo) se raduje z rozhodujícího gólu utkání | Foto: Reuters

Varšava - Fotbalisté Řecka po osmi letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

V posledním utkání skupiny A totiž porazili ve Varšavě favorizované Rusko 1:0 a právě na úkor svého soupeře postoupili při bodové shodě díky lepšímu vzájemnému zápasu.

Vítězem skupiny se po výhře 1:0 nad Polskem stali Češi, druzí Řekové tak ve čtvrtfinále narazí v pátek v Gdaňsku na vítěze skupiny B.

Rusové tak vypadli, přestože na tom byli před posledním zápasem ze všech týmů skupiny nejlépe a k jistotě postupu jim jako jediným stačila remíza.

Rusové doplatili na zahazování šancí

Rusové vstupovali do zápasu jako favorit, což také v úvodu utkání svou převahou potvrzovali.

V 10. minutě si naběhl Andrej Aršavin na centr Aňukova z pravé strany, z malého vápna však nastřelil vyběhnuvšího brankáře Michalise Sifakise.

O tři minuty později mohl otevřít skóre Alexander Keržakov, ruský útočník však svou střelu zpoza velkého vápna nasměřoval těsně vedle spojnice branky.

Velmi dobrou desetiminutovku Rusů uzavřel Jurij Žirkov, který se po Aršavinově přihrávce objevil před Sifakise, jeho přihrávku však srazila řecká obrana na roh.

Poté se hra trochu uklidnila, a když už to vypadalo, že první poločas skončí bez branek, udeřili ve druhé minutě nastavení Řekové.

Jejich kapitán Jorgos Karagunis využil obrovské chyby stopera Ignaševiče, z pravé strany utíkal sám na bránu a gólmana Vjačeslava Malafejeva překonal střelou pod pravou ruku.

Rusové se dostali v závěru do křeče

Rusové pochopitelně začali náporem i ve druhé půli, i když v tu chvíli postupovali dál spolu s Řeckem.

V 57. minutě vystřelil zpoza velkého vápna Igor Denisov, jeho střela však těsně minula bránu.

V 70. minutě mohl definitivně rozhodnout o výhře Řeků Vasilis Torosidis, z přímého kopu ze vzdálenosti 18 metrů však poslal míč do břevna.

O deset minut později měl další velkou šanci Řeků střídající José Cholevas, který jen těsně minul ruskou branku.

V 84. minutě se přesto mohli Rusové dostat k postupu, kterým jim v tu chvíli brala vedoucí branka Čechů v zápase s Polskem. Hlavička Alana Dzagojeva po Aršavinově centru však branku těsně minula.

Na víc už se však Rusové nezmohli, a tak mohla po závěrečném hvizdu rozhodčího propuknout postupová radost Řeků naplno.

Řecko - Rusko 1:0 (1:0)

Branka: 45.+2 Karagunis. Rozhodčí: Eriksson - Wittberg, Klasenius (všichni Švéd.). ŽK: Karagunis - Aňukov, Žirkov, Dzagojev, Pogrebňak. Diváci: 55.614.

Řecko: Sifakis - Torosidis, Papastathopulos, K. Papadopulos, Tzavellas - Maniatis, Katsuranis - Salpingidis (83. Ninis), Karagunis (67. Makos), Samaras - Gekas (64. Cholevas). Trenér: Santos.

Rusko: Malafejev - Aňukov (81. Izmajlov), A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Glušakov (72. Pogrebňak) - Dzagojev, Keržakov (46. Pavljučenko), Aršavin. Trenér: Advocaat.