reklama

Reprezentaci čeká první zahřívací kolo. Rosický dostane balón i na pokoj

Tomáš Rosický a Theo Gebre Selassie Tomáš Rosický a Theo Gebre Selassie autor: Milan Kammermayer
Zapojit co nejvíc hráčů a také poprvé otestovat formu největší hvězdy Tomáše Rosického. To zřejmě bude hlavní cíl trenéra české fotbalové reprezentace Pavla Vrby v prvním pátečním přípravném utkání proti Maltě před nadcházejícím evropským šampionátem.

Kufstein - Zapojit co nejvíc hráčů a také poprvé otestovat formu největší hvězdy Tomáše Rosického. To zřejmě bude hlavní cíl trenéra české fotbalové reprezentace Pavla Vrby v prvním pátečním přípravném utkání proti Maltě před nadcházejícím evropským šampionátem.

V rakouském Kufsteinu se mu ale ještě nesešel celý tým. Pořád postrádá Tomáše Vaclíka, Marka Suchého, Michala Kadlece a Daniela Pudila, kteří si ještě plní své klubové povinnosti. "Samozřejmě je to komplikace, protože už nacvičujeme některé herní věci. Ale hráči mohou být oficiálně uvolnění z klubů až s koncem května, takže jsme rádi za každý den," řekl novinářům Vrba.

I proto vzal na přípravný kemp také náhradníky Lukáše Marečka a Patrika Schicka, je tedy možné, že i oni se objeví v pátek na hřišti. Pro druhého jmenovaného by to byla premiéra v dresu reprezentačního áčka.

V tréninku Rosický září

Proti fotbalovému trpaslíkovi Češi načnou třídílný seriál přípravných utkání. "S Maltou to bereme jako předpřípravu, dostání se do herní praxe. Rozhodující pro mě budou zápasy s Ruskem a Jižní Koreou. Tam bych chtěl vyzkoušet i věci, které si chystáme na Euro," vysvětlil Vrba.

Hlavní bude potřeba prověřit formu hráčů, kteří toho na jaře moc neodehráli, protože je trápila zranění, jako například Josef Šural, David Pavelka, v posledních týdnech řešil svalový problém i Bořek Dočkal. "Všichni už jsou ale stoprocentně fit a jsou připravení nastoupit," ujistil novináře trenér.

Nejvíc ale ční otázka, jak je na tom před Eurem kapitán Tomáš Rosický, který po dlouhé rekonvalescenci odehrál pouze pár zápasů ze rezervní tým Arsenalu. "Juniorka samozřejmě není na takové úrovni jako Premier League, ale kdybyste ho viděli, co předvádí v tréninku, tak byste možná sami byli překvapeni. Teď jen doufám, že to potvrdí i v zápasech," řekl Vrba.

Vrba: Budeme pilovat ofenzivu

Pětatřicetiletý záložník si už na pondělním srazu posteskl, že mu míč hodně chybí, a na přípravné zápasy se proto hodně těší. "Jestli mu chybí balón, tak mu ho dáme na pokoj, aby ho měl i večer u sebe a dostatečně si ho užil," vtipkoval na to konto kouč. 

"Do přípravných zápasů ho určitě budeme nasazovat, hlavně proti Maltě ale budeme sestavu hodně obměňovat, takže je možné, že ten čas bude mít zprvu kratší, ale postupem by to chtělo, aby ty úseky byly co nejdelší," dodal už s vážnou tváří.

Češi mají s Maltou dobrou bilanci, ještě nikdy s ní neprohráli, ale už zapsali i tři bezbrankové remízy. Takový výsledek by určitě nebyl dobrou vizitkou pro útočné trio Necid, Škoda a Lafata, kteří nyní mohou mezi sebou bojovat i o to, kdo se stane před Eurem pro Vrbu útočníkem číslo jedna.

"V přípravě se budeme soustředit hlavně na ofenzivní složku hry, ale je pravda, že v posledních zápasech jsme také hodně gólů dostávali, takže bychom se měli zaměřit i na obrannou činnost, abychom si to nepřenesli i na Euro," upozornil Vrba.

Zápas proti Maltě začíná v 18 hodin, utkání můžete sledovat na ČT sport nebo v naší online reportáži.

reklama