reklama

Češi jako Chorvaté. Nechtějí komplikace, při Euru budou mít základnu doma

Český tým před zápasem Český tým před zápasem autor: Reuters
Fotbalová reprezentace nebude mít při mistrovství Evropy základnu v dějišti turnaje ve Skotsku, ale doma v Česku.

Důvodem jsou velmi přísná protikoronavirová opatření tamních úřadů, především hrozba karantény pro tým i v případě pouze jednoho pozitivního nálezu. Informoval o tom tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

Trest za údajný rasismus pro Kúdelu platí. Obránce Slavie zvažuje arbitráž Trest za údajný rasismus pro Kúdelu platí. Obránce Slavie zvažuje arbitráž Čtěte zde

Češi měli mít během šampionátu základnu v Edinburghu, kam měli odletět 9. června. První dva zápasy základní skupiny proti Skotsku 14. června a proti Chorvatsku 18. června mají reprezentanti odehrát v Glasgow, zbylý duel proti Anglii 22. června v Londýně. Národní celek bude k utkáním létat z Prahy.

Skotské úřady uplatňují přísnější protikoronavirová opatření, než stanovuje protokol pořadatele šampionátu UEFA. Český tým do poslední chvíle doufal, že dojde k dohodě a tvrdá omezení budou zmírněna, ale to se nestalo. Podobně jako svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého budou mít základu doma ve své vlasti i Chorvaté.

"Důvodem přesunu base kempu českého týmu jsou nařízení ze skotské strany, konkrétně to, které mluví o tom, že v případě jednoho jediného pozitivně testovaného hráče na covid-19 by celý tým musel do karantény. Nebylo možné přesunout kemp během Eura jinam než do České republiky, protože už v neděli začíná sraz," uvedl Jurman.

"Navíc v této době se velice obtížně cestuje. Opravdu nebyla jiná možnost než zůstat v České republice. Podobně postupuje chorvatská strana a náklady spojené s touto nečekanou změnou platí oběma asociacím UEFA," doplnil Jurman.

Není jisté, zda první dva duely skupiny opravdu odehraje český tým v Glasgow. "Co se týká samotných zápasů na Euru, ty se budou s oběma asociacemi řešit teprve následně. Veškeré věci se ze strany FAČR snažíme řešit v tuhle chvíli postupně. Jde prioritně o logistiku v České republice, především o ubytování, tedy o hotel během kempu, o možnost využívat tréninkové hřiště a podobně," řekl Jurman.

Reprezentace se v neděli vpodvečer sejde v Praze k závěrečné přípravě a v pondělí odletí na kemp do severní Itálie, kde se bude chystat na šampionát. Český celek odehraje před Eurem dva přípravné zápasy - 4. června v Boloni proti Itálii a 8. června v Praze na Letné s Albánií.

reklama