Itálie přehrála belgické talenty, Ibrahimovic vydřel pro Švédsko alespoň remízu

Aktualizováno 13. 6. 2016 22:50
Itálie slaví důležité vítězství hned v prvním utkání na Euru, když porazila Belgii 2:0. Už už se zdálo, že se narodí první překvapivý výsledek evropského šampionátu, nakonec největší švédská hvězda Zlatan Ibrahmovic zařídil s Irskem remízu 1:1.
Italové slaví důležité tři body
Italové slaví důležité tři body | Foto: Reuters

Paříž - Podle odborníků jsou černými koni turnaje, ale první zápas na evropském šampionátu fotbalisté Belgie nezvládli, když prohráli v pondělním utkání skupiny E s Itálií 0:2. Delegátem utkání byla jako první žena v historii ME Dagmar Damková.

Po bodu si rozdělily fotbalové reprezentace Švédska a Irska, když si v 71. minutě po akci Zlatana Ibrahimovice vstřelil Clark vlastní gól a vyrovnal tak na konečných 1:1.

Šlágr skupiny E se rozjel až po přestávce

Úvodní minuty zápasu favoritů skupiny E byly z obou stran opatrné. Belgie měla mírně navrch a kontrolovala častěji míč, kromě pár rohových kopů a střel ze střední vzdálenosti toho ale více nevyprodukovala.

Itálie poprvé výrazněji zahrozila po půl hodině hry a hned z toho byla úvodní branka zápasu. Stoper Alderweireid podběhl dalekonosný pas na Emanueleho Giaccheriniho, který se po chybě belgické obrany ocitl sám před Courtoisem a střelou po zemi jej dokázal obstřelit. Italský tým rázem ožil. Prudkou střelu Candrevy vyrazil Courtois a po následném rohovém kopu hlavičkoval těsně vedle tyče útočník Pellé.

Druhý poločas přinesl atraktivnější podívanou. V 54. minutě si Belgie vypracovala svou největší šanci utkání. Hazard z protiútoku Belgie vybídl k zakončení Lukaka, ten se snažil přehodit vyběhnutého Buffona, jeho oblouček byl ale příliš vysoký a v brance neskončil. O minutu později na druhé straně zahrozili pro změnu Italové. Pellého zakončení hlavou fantastickým způsobem zlikvidoval Courtois.

Belgický tým se snažil o vyrovnání, trenér Wilmots se snažil oživit hru příchodem Origiho a Mertense. Právě Origi měl dvě slibné možnosti, jak vyrovnat, ani jedno ze dvou zakončení hlavou ale mladý útočník nezvládl.

Italové dobře bránili, k hráčům soupeře přistupovali včas, a když bylo třeba, přerušili nebezpečný útok soupeře faulem za žlutou kartu. V nastaveném čase navíc přidal pojistku za vítězstvím po protiútoku Graziano Pellé, když po obloučku Candrevy napálil z voleje míč do odkryté branky.

Irové dali oba góly

První poločas patřil jednoznačně irskému výběru. Střelu Jeffa Hendricka gólman Andreas Isaksson vyrazil, o chvíli později se do ještě nebezpečnější šance dostal kapitán Irů John O'Shea. Pouze pár centimetrů mu chybělo k tomu, aby prodloužený míč po rohu poslal do branky.

Jeho protějšek s páskou na ruce Ibrahimovic sice několikrát diváky potěšil vytříbenou technikou a pokoušel se tvořit hru, jeho tým se ale prakticky k ničemu nedostal. Naopak v tlaku pokračoval ostrovní celek, Robbie Brady zpoza vápna jen těsně přestřelil a ještě pohlednější pokus jeho kolegy Hendricka zasáhl břevno.

Radost si Irové ale užili až po přestávce, ve 48. minutě otevřel skóre Wes Hoolahan, když přesný centr Seamuse Colemana poslal halfvolejem k pravé tyči.

Inkasovaný gól Švédy probudil, ze série závarů a rohů před irskou brankou však nedokázali nebezpečně zakončit. Do šance se po hodině hry dostal i Ibrahimovic, z malého vápna ale v obtížné pozici mířil vedle. Promarnil tak příležitost prodloužit svou impozantní šňůru, kdy se mu povedlo skórovat v úvodních zápasech Švédska na třech předchozích šampionátech.

Jednu z největších hvězd šampionátu to nicméně nemuselo příliš mrzet. Byl to totiž právě Ibrahimovic, kdo pomohl Švédsku alespoň k zisku bodu, když v 71. minutě pronikl do vápna a jeho centr si do vlastní branky srazil Clark.

Švédsko se v pátek 17. června utká s Itálií, Irové změří o den později síly s Belgií.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina E (hráno v St. Denis):

Irsko - Švédsko 1:1 (0:0)

Branky: 48. Hoolahan - 71. vlastní Clark. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič - Grujič, Djokič (všichni Srb.). ŽK: McCarthy, Whelan - Lindelöf. Diváci: 73.419.

Irsko: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Brady - McCarthy (85. McGeady), Whelan, Hoolahan (78. Keane), Hendrick - Walters (63. McClean), Long. Trenér: O'Neill.

Švédsko: Isaksson - Lustig (45. Johansson), Lindelöf, Granqvist, Olsson - Larsson, Lewicki (86. Ekdal), Källström, Forsberg - Berg (59. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.

Skupina E (hráno v Lyonu):

Belgie - Itálie 0:2 (0:1)

Branky: 32. Giaccherini, 90.+3 Pellé. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Vertonghen - Chiellini, Éder, Bonucci, Motta. Diváci: 55.408.

Belgie: Courtois - Ciman (76. Carrasco), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan (62. Mertens), Witsel - De Bruyne, Fellaini, Hazard - Lukaku (73. Origi). Trenér: Wilmots.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi (78. Motta), Giaccherini, Darmian (58. De Sciglio) - Pellé, Éder (75. Immobile). Trenér: Conte.