reklama

Rosický je král, Necid se blýsknul. A Krejčí bude muset na 190 milionů sakra srovnat mušku

V pozoruhodné letecké situaci se v průběhu utkání s Ruskem ocitl Theo Gebre Selassie V pozoruhodné letecké situaci se v průběhu utkání s Ruskem ocitl Theo Gebre Selassie autor: Reuters
Euro-skládačka Pavla Vrby se zpřesňuje. V předposlední přípravě porazili čeští fotbalisté Rusko 2:1, králem hřiště byl Tomáš Rosický.

Glosář - Všechno je to zatím nanečisto. Víme, že velké bitvy před plnými ochozy francouzských stadionů na Euru teprve přijdou. A nutno říct, že když se na vás v Innsbrucku, kde žije 120 000 lidí, přijde podívat 650 diváků, asi se z atmosféry "pouhé přípravy" úplně snadno nevymaníte.

Pro nás televizní diváky podtrhl navíc lehce bizarní atmosféru duelu Česko-Rusko (2:1) i chlapík v českém dresu, kterého kamery zabraly ve chvíli, kdy skandoval "Čechija, Čechija"...

V Toulouse požene 13. června do boje se Španělskem rozhodně autentičtější divácká kulisa. Zatím ale čeští fanoušci sledují přípravu Vrbova týmu v televizi. A viděli dosud dvě výhry, což nikdy není k zahození.

Jak známo, v ryze tréninkovém tempu pokořili Češi šestkrát obranu Malty a teď ve středu v 90. minutě otočili s Rusy zápas, ve kterém zprvu rychle prohrávali, ve své vítězství 2:1.

Nemá cenu to nikterak přeceňovat, ale speciálně výhra tímto stylem vždycky potěší. Vítězné góly v posledních vteřinách jsou tím nejlepším povoleným dopingem pro týmové sebevědomí, a to se prostě vždycky hodí.

Obecně řečeno: první půle zápasu s Ruskem připomínala spíš pochodové cvičení, v té druhé už se chvílemi vložila do hry i dynamika či nějaké ty náznaky vysunutějšího napadání. Každopádně šlo ale o "přátelák", jehož cílem bylo vyzkoušet si spíš nějaké ty kombinace a součinnosti. A nezranit se.

Což se, bohužel, Bořku Dočkalovi úplně nepovedlo. Uvidíme, co o stavu jeho kotníku řekne dnešní rentgen.

Rosický se vydal stíhat Šmicera

A co tedy o českých reprezentantech prozradil zápas s Rusy?

Že ať si říká kdo chce co chce, Tomáš Rosický je mezi českými hráči navzdory prakticky roční herní pauze pořád král. A jestli mu vydrží zdraví a herní chuť, bude na šampionátu ústřední postavou české hry.

V první půli rýsoval jednu parádní kolmici mezi pomalé ruské stopery za druhou, gól z toho nebyl jen o fous při zakončení na dlouhou nohu (Gebre Selassie), pak kvůli špatnému zpracování (Krejčí), posléze kvůli ofsajdu (tuším, že Lafata).

Nicméně jako nácvik kolmic za obranu z Rosického strany perfektní, jen to chce ještě dotáhnout a vyladit z té strany druhé... Svůj výtečný výkon podtrhl Rosický i výstavním gólem. V národním dresu zaznamenal trefu číslo 23, a v historické tabulce se tak odtrhl od Franciho Svobody a Adolfa Scherera. Pokud do konce Eura dožene historicky 8. nejlepšího střelce národního týmu Vladimíra Šmicera (27 gólů), jistě se na něj "Šmíca" ani nikdo jiný zlobit nebude.

Druhou nejvýraznější českou postavou na hřišti byl střídající útočník Necid, který se jednak díky pohybu výrazně aktivnějšímu, než jaký předváděl Lafata, dostával častěji do hry, jednak měl štěstí v tom, že se ocitl v celkově živější části utkání, kterou výrazně podpořil mj. i příchod Kadeřábka.

Zatímco v Bursasporu nedal Necid gól od 6. února, v reprezentačním dresu smůlu protrhl už proti Maltě a hned přidal další zásah i do ruské sítě. Jen tak dál. V Edenu proti Jižní Koreji dostane v neděli podle Pavla Vrby větší šanci i třetí útočník Škoda, bude na něm a jeho spoluhráčích, jak ji uchopí. Aktuálně je ale v hierarchii forvardů kousek napřed nejspíš právě Necid.

Co se týče výkonu brankáře Čecha, nejvíc se asi bude skloňovat situace ze závěru utkání, kdy mu střela z velké dálky prošla přes rukavice nad hlavou až do tyče. Nicméně za prvé: věřme, že jestli "Čechíno" udělá, řekněme, jednu minelu za měsíc, tak už si ji právě pro měsíc červen vybral. A za druhé: v průběhu utkání po několika propadech obrany pár těžkých ruských střel bezpečně chytil.

Podrží Limberského šéf jeho fanclubu?

Jako stoper číslo 1 se podle očekávání profiluje Sivok. To Hubník už tak jistě nevypadal. A Kadlec udělal chybu při inkasovaném gólu, kterou po zápase - světe, div se - i sám přiznal. Po Daridově ztrátě míče, způsobené možná i neodpískaným faulem, nevystoupil Kadlec včas proti skórujícímu Kokorinovi a bylo zle. Jak známo, čtvrtý stoper Suchý na Euru nemůže hrát první zápas se Španěly kvůli trestu za vyloučení v závěru kvalifikace v Nizozemsku.

Na krajích obrany podal matný výkon Limberský, výraznější než on byl Gebre Selassie, který začal vpravo a končil vlevo. a to po příchodu Kadeřábka v 64. minutě utkání. Nutno říct, že nasazení dvojice krajních obránců z bundesligy se po utkání s Ruskem jeví jako velmi žhavá varianta. Brzy zjistíme, jestli to tak cítí i prezident Limberského fanclubu jménem Pavel Vrba.

V záložní řadě zaujal i zkušený Jaroslav Plašil. Na placu se objevil až ve druhé půli a prezentoval se zprvu dvěma totálními ultra-minelami, které Rusy poslaly do skoro-gólových protiútoků.

Když se pak Plašil na trávníku srovnal, nabídl naopak několik opravdu famózních předfinálních nebo finálních přihrávek, připravených tentokrát pro spoluhráče. Trenérovi tak nabídl možná hodně zajímavý kvíz, jak takový výkon vyhodnotit.

Křetínského vize? Údajně 7 milionů eur

Zvláštní kapitolou pak byla prezentace Ladislava Krejčího. Sparťanské křídlo hrálo v ofenzivních kombinacích českého týmu naprosto klíčovou roli, byť po hříchu zdaleka ne všechny balony, které na něj směřovaly, zužitkoval tentokrát Krejčí optimálně a efektivně.

Nicméně pořád byl ve hře, balonu se navzdory několika nezdarům rozhodně nebál - a míním, že pokud se mu podaří formu vyladit, může ve Francii jít o opravdu klíčového českého hráče.

Je otázkou, zda ho trochu nevyvádí z míry situace, ve které se ocitnul. Obecně je považován za hráče s největším potenciálem k tomu, aby se na Euru ukázal a po něm se prodal. Pozitivněji řečeno: aby na Euru získal atraktivní zahraniční angažmá.

Od Sparty prý má tichý souhlas, nicméně zároveň se zdroje shodují, že nejraději by si ho Sparta podržela ještě na kvalifikaci evropských pohárů. A hlavně: majitel klubu Daniel Křetínský prý za něj nasadil na první (i na druhý) pohled poměrně šílenou cenu 7 milionů eur. Uff, to je zhruba 190 milionů korun!

Aby za něj někdo takovou "raketu" vypálil, musel by každopádně Krejčí na Euru oproti přátelskému zápasu s Rusy vskutku hodně zpřesnit mušku.

Co se týče Rusů, hráli po většinu utkání fotbal jako za "krále Klacka", takže bych se osobně dost divil, kdyby v konkurenci Anglie, Slovenska a Walesu postoupili ze skupiny. Nicméně zdání může klamat, samozřejmě.

Co se týče Čechů, ti se v neděli v pražském Edenu představí proti týmu Jižní Koreje, kterému první český soupeř ve skupině, tedy Španělé, napráskal právě včera 6:1. Tak se nechme překvapit, jak odpoví Vrbovi svěřenci.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama