reklama

Rýsuje se slovenská ostuda. Hapalův kolega měl Maďarům ukázat holý zadek

Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem Fanoušci při utkání Maďarska se Slovenskem autor: Reuters
Národnostně vyhecovaný boj Maďarska se Slovenskem v utkání kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2020 má dohru.

Slováci si stěžují především na ohlušující pískot maďarských fanoušků při hymně před výkopem duelu, který hostila Budapešť. "Ani jsme hymnu vlastně neslyšeli," prohlásil útočník Róbert Mak. "Ale spíš nás to vyhecovalo," prozradil po vítězství 2:1, které pořádně posílilo naděje Slováků na postup na šampionát.

"Jde o veřejný a vysoce nebezpečný projev nerespektování symbolu druhého státu, který, i když je ve sportovním souboji rivalem, není v žádném případě nepřítelem. SFZ odsuzuje tento projev netolerance a absence respektu a úcty k soupeři během slovenské státní hymny," napsal Slovenský fotbalový svaz (SFZ) v prohlášení s tím, že záležitost hodlá řešit s Maďarským fotbalový svazem (MLSZ).

Jenže ani ze strany Slováků nebylo nejspíš vše v pořádku. Maďaři zase poukazují na nevhodné chování člena realizačního týmu českého trenéra slovenské reprezentace Pavla Hapala. Fyzioterapeut mužstva Marian Drinka měl podle svědků po utkání stáhnout kalhoty a na fanoušky Maďarska ukázat holý zadek.

Na jeho chování upozornil server parameter.sk, který je určený především pro Maďary žijící na Slovensku. Fotografie, kterou uveřejnil portál, sice Drinku neusvědčuje, ale lecos naznačuje a podle svědků si fyzioterapeut nakonec kalhoty opravdu stáhl a pozadí na příznivce vystrčil.

fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky fotbal, kvalifikace ME 2020, Maďarsko - Slovensko, incident Mariana Drinky | Foto: www.parameter.sk

Server Parameter.sk v této souvislosti kontaktoval i Slovenský fotbalový svaz a jeho mluvčí Monika Jurigová uvedla, že svaz bude inkriminovaný moment řešit. "Rýsuje se obrovská ostuda," napsal k incidentu slovenský deník Pravda na své internetové stránce s tím že se čeká na vyhodnocení záběrů kamer na stadionu, zda Drinkův čin zachytily.

Drinka nasměroval svůj výstup na tribunu, jež byla sice vyhrazená fanouškům ze Slovenska, jenže jeho gesto bylo určeno příznivcům, kteří přáli Maďarům. Jednu část sektoru hostů totiž obsadili právě Maďaři se slovenským občanstvím.

"SFZ prodával vstupenky na základě pokynů partnera MLSZ, tedy pořadatele zápasu. Zájemce musel uvést jméno, příjmení, datum a místo narození. Není možné kohokoliv, kdo projeví zájem a udělá náležité kroky a včas, kdy jsou vstupenky ještě k dispozici, diskriminovat a vyloučit z procesu zakoupení vstupenky, pokud splnil všechny náležitosti včetně toho, že nemá žádné omezující opatření účasti na veřejných sportovních podnicích, tedy nebyla mu nikde a nikým zakázaná přítomnost na fotbalovém utkání," vysvětluje Slovenský fotbalový svaz v prohlášení.

"Proto zdůrazňujeme, že všichni lidé v sektoru hostů byli občany Slovenské republiky. SFZ se proto distancuje od chování části fanoušků, slovenských občanů, kteří dorazili na zápas oblečení v černých barvách a fandili v sektoru hostů maďarské reprezentaci," píše dál vedení slovenského fotbalu.

I kvůli tomu docházelo během zápasu a rovněž po něm k třenicím v hledišti. Na sociálních sítích kolují videa z rozmíšek mezi fanoušky, podle nich došlo k několika bitkám. Maďarská policie však zatkla pouze dva příznivce.

"Jednoho maďarského fanouška začala policie stíhat za výtržnictví a jednoho slovenského příznivce stíhá za útok na veřejného činitele. Kromě toho policisté prověřili totožnost 47 osob: v jednom případě provedli blíže nespecifikované bezpečnostní opatření a v jednom případě udělili pokutu," oznámilo maďarské Celostátní velitelství policie.

Z vyvrhele hrdinou. Slováci velebí Hapala za geniální tah ve vyostřeném boji s Maďary Z vyvrhele hrdinou. Slováci velebí Hapala za geniální tah ve vyostřeném boji s Maďary Prohlédněte zde
reklama