Anglie slaví vítězství ve skupině. Slováci po výhře zkomplikovali postup Čechům

22. 6. 2017 22:53
Fotbalisté Slovenska a Anglie ve čtvrtek večer dokráčeli k poměrně hladkým výhrám na mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let. Anglie se tak stala druhým semifinalistou. Slováci si na ortel ještě počkají.
Slovenská reprezentace
Slovenská reprezentace | Foto: Dalibor Sosna

Kielce - Fotbalisté Anglie se po Španělsku stali druhými semifinalisty mistrovství Evropy do 21 let. Domácí Polsko porazili hladce 3:0 a se sedmi body vyhráli skupinu A. Slovensko s českým trenérem Pavlem Hapalem zdolalo neúspěšného obhájce titulu Švédsko rovněž 3:0 a s šesti body a skóre 6:3 má naději, že se dostane do play off jako nejlepší tým z druhých míst.

Angličany poslal do vedení v šesté minutě povedenou ranou Demarai Gray. Favorit měl dlouho převahu, ale druhého gólu se dočkal až v 69. minutě, kdy Gray po brejku předložil míč střídajícímu Jacobu Murphymu před odkrytou branku.

Na konečných 3:0 uzavřel v 82. minutě z penalty Lewis Baker, domácí Jan Bednarek byl ještě po druhé žluté kartě jako první hráč na turnaji vyloučen. Anglická jednadvacítka se dostala do vyřazovací fáze Eura poprvé od roku 2009.

Také Slováci začali výborně a po hlavičce plzeňského Martina Chriena skórovali už v páté minutě. Za čtvrt hodiny zvýšil další záložník Jaroslav Mihalík, který patří Slavii. V 73. minutě uzavřel skóre přízemním pokusem bek Lubomír Šatka.

Komplikace pro Čechy

Vzhledem k výsledku Slováků značně poklesla naděje české jednadvacítky na účast v semifinále. Pokud Italové v sobotu v souběžně hraném duelu s Německem nezvítězí 2:0, nebude českým mladíkům k postupu stačit v závěrečném vystoupení ve skupině C proti Dánsku jakákoli výhra, ale minimálně o tři branky.

Český celek má po dvou zápasech skupiny C, prohře 0:2 s Německem a výhře 3:1 nad Itálií, tři body a skóre 3:3. Jako vítěz skupiny by si mohl postup vybojovat pouze za předpokladu, že porazí Dánsko a zároveň Itálie vyhraje nad Německem 2:0. Jedině při takové kombinaci výsledků by mladíci z minitabulky tří šestibodových celků vyšli nejlépe díky pomocným kritériím, vyššímu počtu vstřelených gólů než Němci a lepšímu vzájemnému duelu s Italy.

V ostatních případech "Lvíčata" musejí spoléhat na to, že by získala pozici nejlepšího mužstva z druhých míst, po vysokém vítězství Slovenska se však tato možnost vzdálila. Aby Češi bývalého federálního partnera přeskočili, museli by Dánsko porazit aspoň o tři góly při skóre 4:1 a vyšším, nebo 3:0, ale to by nesměli dostat ani jednu kartu.