reklama

Češi se na Euru utkají se Španěly, Chorvaty a Turky

Česká fotbalová reprezentace Česká fotbalová reprezentace autor: Milan Kammermayer
Čeští fotbalisté budou na červnovém Euru bojovat o postup ze skupiny se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem, s nímž se utkali i v kvalifikaci.

Praha - Čeští fotbalisté to na červnovém Euru ve Francii rozhodně nebudou mít lehké. Na losu v Paříži se dozvěděli, že o postup ze skupiny budou bojovat proti Španělsku, Chorvatsku a Turecku, proti kterému nastoupili už v kvalifikaci. Do vyřazovacích bojů postoupí první dva týmy z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst.

Češi, kteří byli ve třetím výkonnostním koši, mohli z losu vyváznout s přijatelnější skupinou. Nabízela se například kombinace Portugalska, Rakouska a Albánie. S přidělenými protivníky v čele se Španělskem to bude těžší.

Prezident FAČR Miroslav Pelta však před losem prohlásil, že tuzemská reprezentace může soupeřit s kýmkoliv: "Náš cíl je postup ze skupiny, takže mé přání je jen to, abych měl z té skupiny pocit, že postoupit můžeme, ale jsme tak silní, že se nemusíme bát nikoho. Oni by se spíše měli bát nás."

Češi nastoupí na třech různých místech

Na evropském šampionátu bude hrát poprvé 24 týmů, které los rozdělil do šesti skupin po čtyřech. Vše začne 10. června soubojem pořadatelské země s Rumunskem a vyvrcholí finálovým duelem 10. července.

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vstoupí do šampionátu 13. června v Toulouse soubojem se Španělskem. Poté se 17. června utkají v St. Étienne s Chorvatskem a skupinu uzavřou 21. června v Lens proti Turecku.

"Pavel Nedvěd před losem řekl, že ideální je mít těžkou základní skupinu, což se mu asi splnilo. Na nás je, abychom zvládli i druhou část jeho přání: ze skupiny postoupit," řekl pro fotbal.cz Vrba.

Losu se zúčastnil i Panenka

"Skupina je to velice těžká, ale tím, že jsme šli ze třetího koše, jsme s tím museli počítat. Ani do jednoho zápasu nepůjdeme jako favorit, takže nebudeme pod tlakem. Výhodou je, že mohou postoupit tři týmy, takže se budeme snažit uhrát co nejvíce bodů, abychom měli šanci postoupit. Bylo by zbytečné předem skládat zbraně," uvedl pro média brankář Petr Čech.

Čeští fotbalisté byli ve třetím ze čtyř výkonnostních košů a měli jistotu, že nenarazí na Slovensko, Švédsko, Polsku, Rumunsko a Maďarsko. Los, na kterém se podílel i mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, ale nebyl k Vrbovu týmu příliš přívětivý. Bývalý řecký útočník Angelos Charisteas vylosoval národní celek jako čtvrtý v pořadí z třetího koše a přiřadil ho k dvojici Španělsko - Turecko. Poté ještě do skupiny D přibylo Chorvatsko.

Španělsko patří k hlavním favoritům turnaje, vyhrálo poslední dva evropské šampionáty a také mistrovství světa v roce 2010. Češi se s ním naposledy utkali v kvalifikaci o minulé Euro 2012 a prohráli 1:2 venku a 0:2 doma. V samostatné historii reprezentace hrála se Španělskem ještě v kvalifikaci o MS 1998 a připsala si remízu 0:0 doma a prohru 0:1 venku.

Vrba Španělsko nechtěl

"Španělsko znovu bude patřit k největším favoritům celého turnaje. Úplně jsem ho do skupiny nechtěl, ale to jsem nechtěl třeba ani Nizozemce před kvalifikací. Jisté je, že Španělsko na posledních turnajích mělo vždy ty nejvyšší ambice a kromě MS v Brazílii hráli vždy o medaile. To by nás mělo motivovat," uvedl Vrba.

S Tureckem se český celek utkal v uplynulé kvalifikační skupině. V Istanbulu zvítězil 2:1 a poté v odvetě v Praze prohrál 0:2 v době, kdy už měl jistý postup. Reprezentanti nemají na Turky dobré vzpomínky z evropského šampionátu v roce 2008, kdy v závěrečném duelu skupiny přišli o vedení 2:0 a po porážce 2:3 nepostoupili do play off.

"Turecku máme co vracet z poslední kvalifikace, kdy nás porazili v Praze. Na druhou stranu jsme dokázali zvítězit v Istanbulu. Samozřejmě se vzájemně známe velmi dobře a také proto jsem si je moc do skupiny nepřál," uvedl Vrba.

ČR vs. Chorvatsko? Na ME poprvé

S Chorvatskem čeští fotbalisté ještě soutěžní zápas nehráli. Před čtyřmi lety prohráli v přípravě v Pule 2:4, v roce 1996 s balkánským týmem na turnaji v Casablance remizovali 1:1 a podlehli na penalty.

"Chorvatsko má výborné hráče v top klubech. Je to podobný případ jako Srbsko, s nímž jsme hráli v listopadu přípravný zápas," připomněl Vrba výhru 4:1 v Ostravě.

Češi na kontinentálním mistrovství ještě v samostatné historii nikdy nechyběli a na závěrečný turnaj do Francie postoupili jako vítěz kvalifikační skupiny A.

Vedle "české" skupiny D je papírově těžké také "éčko" s Belgií, Itálií, Irskem a Švédskem a skupina B, kde na sebe narazí Anglie, Rusko, Wales a Slovensko. Vyhecované bude ostrovní derby, které Anglie v posledních čtyřech případech vyhrála bez inkasované branky.

Los základních skupin Eura 2016 ve Francii:

Skupina A: Francie, Albánie, Rumunsko, Švýcarsko.

Skupina B: Anglie, Wales, Slovensko, Rusko.

Skupina C: Německo, Severní Irsko, Polsko, Ukrajina.

Skupina D: Španělsko, Turecko, Česko, Chorvatsko.

Skupina E: Belgie, Irsko, Švédsko, Itálie.

Skupina F: Portugalsko, Island, Maďarsko, Rakousko.

reklama