reklama

Ronaldo získal trofej, ale Schick je i tak nejlepším střelcem Eura 2020. Navždy

Patrik Schick ve čtvrtfinále proti Dánsku. Patrik Schick ve čtvrtfinále proti Dánsku. autor: Reuters
Český útočník Patrik Schick vstřelil na nedávno skončeném mistrovství Evropy pět gólů, stejně jako portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo. Ten však přidal navíc jednu asistenci a pořadatel šampionátu UEFA mu předala trofej pro krále kanonýrů. To však nic nemění na faktu, že Schick je jím rovněž. Navždy.

Hodně českých fanoušků bylo překvapeno, když se dozvěděli, že útočník českého týmu Patrik Schick nebyl vyhlášen nejlepším střelcem šampionátu, přestože dal stejný počet pět gólů jako Cristiano Ronaldo. Pro korunovaci portugalského útočníka rozhodla jedna gólová asistence navíc. 

Schick může závidět. Gól prvoligového fotbalisty padl z ještě větší dálky Schick může závidět. Gól prvoligového fotbalisty padl z ještě větší dálky Čtěte zde

Přesto je Schick králem také. Hodnotila se kategorie nastřílené góly a v ní byl na stejné úrovni jako Cristiano Ronaldo. Pomocné kritérium - asistence na gól - jen určilo, kdo převezme trofej. 

Více shodných střeleckých počinků už fotbalové šampionáty zažily vícekrát. Na mistrovství světa 1962, památném stříbrnou medailí pro Československo, se na čtyřech gólech sešlo dokonce šest fotbalistů: brazilští šampioni Vavá a Garrincha, bronzový z chilského týmu Leonel Sanchez, maďarský útočník Florián Albert, sovětský Valentin Ivanov a jugoslávský Dražan Jerkovič. 

V některých pramenech je uváděno, že králem kanonýrů se stal Garrincha, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Jiné zdroje - neoficiální - mu zase korunu přisuzují na základě losu, který prý byl pro určení jediného panovníka použit. To ovšem není doloženo. 

Na Euru 2012 v Polsku a Ukrajině si třemi trefami vystřílelo poctu rovněž šest zdatných: španělský mistr Fernando Torres, italský finalista Mario Balotelli, chorvatský útočník Mario Mandžukič, Němec Mario Gómez, Rus Alan Dzagojev a Portugalec Cristiano Ronaldo. 

Zlatou kopačkou byl nakonec dekorován Torres, byť na základě poněkud zvláštního kritéria. Ze všech zmíněných kanonýrů odehrál v šesti zápasech nejmenší počet minut, jen 190, a měl tak nejlepší střelecký průměr. 

Letos se proto jako podpůrná hodnota vzalo mnohem logičtější kritérium, přihrávky na gól. Krále střelců tedy nevybírala odborná komise, jako v případě nejlepšího týmu šampionátu, jak se mnozí mylně domnívali. "Tak to stálo v reglementu, my neměli s určováním vítěze nic společného," říká český zástupce Dušan Fitzel, jenž se na výběru all-star turnaje podílel. 

Více panovníků v počtu přesných zásahů mívá i česká nejvyšší soutěž. V ročníku 2019/2020 se o vladařství se 14 góly podělili chorvatský slávista Petar Musa a sparťanský rozbíječ obran Libor Kozák, rovněž v nedávno skončené soutěži se koruna půlila mezi oba pražské rivaly: slávista Jan Kuchta a sparťan Adam Hložek oba nasázeli 15 branek.

Tom a Jerry pronikli do finále Eura, Dukla odmítá nálepku klubu bez fanoušků Tom a Jerry pronikli do finále Eura, Dukla odmítá nálepku klubu bez fanoušků Čtěte zde

A o zrušení vícevládí se neuvažuje. "O žádném doplňkovém kritériu do budoucna neuvažujeme. I nadále se budou střelci vyhodnocovat jen podle počtu vstřelených gólů," sděluje tiskový mluvčí Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš.

Schick je nejlepším střelcem letošního Eura, dodatkové kritérium jen poslalo trofej do rukou Cristiana Ronalda, který zaznamenal stejný počet pěti zásahů. A tak to zůstane v análech navždy.

reklama