reklama

Schickova cena vyletí vzhůru, tvrdí Paska. A naznačil, co bude se sparťanem Hložkem

Patrik Schick Patrik Schick autor: Reuters
Jeho fantastický gól do sítě Skotska obletěl svět, pět nastřílených gólů na mistrovství Evropy imponuje fanouškům i odborníkům. Jaká bude nejbližší budoucnost Patrika Schicka? "Když potvrdí svou formu i v nadcházející sezoně, může se dočkat ještě většího přestupu," říká agent Pavel Paska, který má ve své stáji i další prestižní jména - Tomáše Součka, Adama Hložka nebo Lukáše Masopusta.

Z české výpravy se na mistrovství Evropy nejvíce blýskl útočník Patrik Schick. S pěti góly drží první příčku mezi střelci, společně s hvězdným Ronaldem. Jak šampionát ovlivní jeho cenu?

Přestupy hvězd Eura: Vaclík už patří Olympiakosu, agilní PSG má také Donnarummu Přestupy hvězd Eura: Vaclík už patří Olympiakosu, agilní PSG má také Donnarummu Prohlédněte zde

Poté, co na sebe upozornil kvalitními výkony nebo gólem z rekordní vzdálenosti, jeho cena určitě vyletí nahoru. Na odborném webu Transfermarkt má aktuální hodnotu 25 milionů eur, myslím, že se minimálně o deset milionů zvýší. Nicméně se bavíme o tabulkové hodnotě, pak je ještě reálná hodnota, což bývá odlišná cifra.

Už se vám na základě Schickových výkonů někdo ozval? Některý z předních evropských klubů, který by byl schopen zaplatit částku 35 milionů eur nebo vyšší?

Momentálně jsme se soustředili pouze na mistrovství Evropy. Patrik má každopádně v Leverkusenu smlouvu ještě na čtyři roky, o jeho prodeji německý klub nyní neuvažuje. Jestli se tak stane později, zda přijde nějaká velká nabídka, to nedovedu odhadnout. Vše je vázáno na dopady koronavirové pandemie na transferní trh.

A ty jsou mimochodem jaké?

Objem peněz, který se točí na evropském trhu, se snížil o třicet až padesát procent. Kluby nevědí, s jakými příjmy ze vstupného nebo merchandisingu budou moci počítat, za televizní práva dostanou minimálně o deset procent méně, ve Francii dokonce o třicet. Myslím, že se letos velkých přestupů v řádech stovek milionů eur nedočkáme. Tipuji, že transfer Jadona Sancha z Borussie Dortmund do Manchesteru za 85 milionů eur bude letošním maximem.

Bohaté kluby půjdou po skutečné top kvalitě?

Překvapení po vyřazení na Euru. Kapitán Darida ukončil reprezentační kariéru Překvapení po vyřazení na Euru. Kapitán Darida ukončil reprezentační kariéru Čtěte zde

Ano. Bojí se investic a budou ochotny zaplatit pouze za nejlepší kvalitu, tedy za velmi talentované, ale zároveň hotové hráče. A už jsem zaznamenal první náznaky, že se v létě velký transferní pohyb po Evropě dít nebude.

Šanci prosadit se do úplně top evropského klubu má z českých hráčů momentálně Schick a Souček, oba shodou okolností patří do vaší stáje. Je šance, že jeden z nich oblékne dres Barcelony nebo Manchesteru City?

Oba dva nyní mají podobnou startovací čáru, v nové sezoně budou muset svoje výkony z Eura potvrdit - ať už ve své ligové soutěži, nebo v evropských pohárech. To je nezbytné k tomu, aby se mohli posunout ještě dál. Ale já tomu věřím, oba na to mají potenciál.

Dalším zajímavým transferem by mohl být odchod Adama Hložka ze Sparty. Opustí Letnou letos v létě?

Některé kluby si vytyčí cíle, kterým podřizují přestupovou strategii. Sparta chce postoupit do Ligy mistrů, proto s Hložkem prodloužila smlouvu. Adam je mimořádný hráč, i přes zranění zažil výtečnou sezonu, dokázal se prosadit i v zápasech na evropské úrovni. Proto jsem moc nepochopil, proč nebyl nominován k utkání proti Dánsku, k tomu rozhodnutí mě nenapadá žádné vysvětlení.

Je tedy možné, že Spartu opustí po kvalifikaci Ligy mistrů?

I to je možné. Ale vždycky bude záležet na tom, jaká bude momentální situace, zda Sparta ve svých cílech uspěje, nebo nikoli.

Transfermarkt uvádí jeho cenu na 17 milionů eur, tedy asi 435 milionů korun. Je to podle vás reálná částka, kterou bude některý z klubů ochoten zaplatit? I přes nepříznivé ekonomické prognózy, které jste zmiňoval?

Určitě, ta částka je velmi reálná. Tedy minimálně reálná, já tam ještě cítím rezervy směrem nahoru.

A jak na tom bude český přestupový trh? Bude se potýkat se stejnými problémy jako ten evropský?

Nejenom mezinárodní, ale i český trh je na ústupu. I pro něj platí, že co se týká obratu, spadne o třicet až padesát procent. Kluby už teď mění strategii a investují do kvalitních hráčů s perspektivou - Olomouc získala Růska, Boleslav Filu. Učí se pracovat s opcemi, aby si hráče pořádně prověřily, čím dál častější budou také výměny - jako v případě Slavie a Jablonce, které si vyměnily Schranze a Malínského.

Další česká hvězda ME: Tomáš Holeš

Dalším z hráčů, kteří se na mistrovství Evropy ukázali, byl záložník Tomáš Holeš, který se blýskl především v utkání s Nizozemskem. Čeká ho změna dresu, nebo i na podzim zůstane ve Slavii?

 "Je velmi předčasné jakkoli spekulovat o Tomášově budoucnosti, má platný kontrakt ve Slavii a je zde velmi spokojený," říká Viktor Kolář, šéf společnosti Sport Invest, která Holeše zastupuje. "Faktem ale samozřejmě je, že turnaj jako takový má obecně velký význam pro hráče samotné i pro jejich domovské kluby, které si pak můžou na případného kupce nárokovat vyšší požadavky. Někdy je dokonce účast na turnaji podmínku prodeje.  Každý další zvládnutý zápas - a tím nemyslím nutně zápas za každou cenu vítězný - může cenu hráče výrazně posouvat," dodává Kolář.

reklama