První semifinálové drama Eura rozhodly penalty. Slavili Italové

6. 7. 2021 23:41
Prvními finalisty Eura jsou fotbalisté Itálie, kteří v úterním semifinále ve Wembley porazili Španělsko na penalty. Po prodloužení byl stav 1:1, penalty vyhrál celek Itálie 4:2.

Italové si zahraj finále Eura po devíti letech. V roce 2012 podlehli  Španělsku a skočili druzí. Soupeřem Gli Azzurri bude vítěz středečního duelu mezi Dánskem a Anglií.

Skóre otevřel v 60. minutě Ital Federico Chiesa, do prodloužení dovedla zápas přesná trefa Álvara Moraty deset minut před koncem normální hrací doby. Ani třetí duel  La Roja  ve vyřazovací části nerozhodla normální hrací doba. Na rozdíl od čtvrtfinálového souboje se Švýcary ale penaltový rozstřel nezvládli.

Za Itálii se v něm prosadili Belotti, Bonucci, Bernardeschi a Jorginho, za Španěly pouze Moreno a Alcántara. Neproměnili Ital Locatelli a na druhé straně Olmo s Moratou.

Itálie zvládla třetí semifinále na Euru po sobě, ve finále ale vyhrála pouze na domácím turnaji v roce 1968. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho natáhli sérii neporazitelnosti na 33 zápasů.

"Nejtěžší utkání, jaké jsem kdy hrál. Gratuluju Španělsku za to, co dokázalo. Náš tým ukázal srdce, odhodlání a schopnost prosadit se navzdory složitým chvílím. Penaltová loterie nás odměnila," řekl obránce Leonardo Bonucci televizi Rai Sport.

"To, co teď cítím, se nedá popsat. Chci si tyhle okamžiky vychutnat se spoluhráči. Vítězství věnujeme (zraněnému spoluhráči) Spinazzolovi. Před utkáním nám poslal video," prohlásil brankář Gianluigi Donnarumma. Bek Spinazzola si ve čtvrtfinále s Belgií poranil Achillovu šlachu a po operaci ho čeká zhruba půlroční pauza.

Španělsko našlo přemožitele po 13 utkáních a v pátém semifinále evropského šampionátu poprvé neuspěli. Shodou okolností jsou v semifinále letošního turnaje týmy, které základní skupinu odehrály v domácím prostředí.

Federico Chiesa dává gól v semifinále Itálie - Španělsko na ME 2020
Federico Chiesa dává gól v semifinále Itálie - Španělsko na ME 2020 | Foto: Reuters

V prvním poločase si obě mužstva, která se utkala na čtvrtém Euru za sebou, vytvořila minimum šancí. Olmo ve vápně nevyzrál na italského brankáře Donnarummu, na opačné straně Emerson napálil z úhlu břevno.

Po přestávce španělský kapitán Busquets přestřelil. V 60. minutě Italové po rychlém přenesení hry skórovali, když se míč dostal ke Chiesovi, který zakončil na vzdálenější tyč.

Španělé přidali na tempu, Oyarzabal ale hlavou na Kokeho centr nedosáhl. O 15 minut později se už dočkali. Morata si vyměnil balon s Olmem a přízemní střelou z šestnáctky srovnal. V prodloužení Olmově ráně v cestě do sítě zabránil blokem kapitán Chiellini.

V první sérii penalt neuspěli Locatelli ani Olmo. Tým z Apeninského poloostrova ale z dalších čtyř pokusů nezaváhal, zatímco výběr kouče Luise Enriqueho poté ještě jednou zaváhal.

"Je to tvrdá rána. Zasloužili jsme si víc. Minule jsme na penalty vyhráli, teď zase prohráli. Tak to chodí," řekl španělský obránce Jordi Alba.

Duel sledovala zatím nejvyšší návštěva v dosavadním průběhu turnaje 57 811 diváků.

Mistrovství Evropy ve fotbale - semifinále (Londýn):

Itálie - Španělsko 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 4:2

Branky: 60. Chiesa - 80. Morata. Penaltu proměnili: Belotti, Bonucci, Bernardeschi, Jorginho - Moreno, Alcántara. Penaltu neproměnili: Locatelli - Olmo, Morata. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Tolói, Bonucci - Busquets. Diváci: 57.811 (omezený počet).

Itálie: Donnarumma - Di Lorenzi, Bonucci, Chiellini, Emerson (74. Tolói) - Barella (85. Locatelli), Jorginho, Verratti (74. Pessina) - Chiesa (107. Bernardeschi), Immobile (61. Berardi), Insigne (85. Belotti). Trenér: Mancini.

Španělsko: Simón - Azpilicueta (85. M. Llorente), García (109. P. Torres), Laporte, Alba - Koke (70. Rodri), Busquets (106. Alcántara), Pedri - F. Torres (62. Morata), Oyarzabal (70. Moreno), Olmo. Trenér: Enrique.